Afirmacja może pomóc wpłynąć pozytywnie na życie. To coś, co wykracza poza pozytywne podejście. Powtarzane regularnie afirmacje wykazują istotne działanie – pomagają kreować upragnioną rzeczywistość i wywołują wpływ na samopoczucie, uczestniczą we wzmacnianiu poczucia własnej wartości. Zobacz, na czym polegają afirmacje!
Czym są afirmacje i jaki jest ich cel?
Ogólnie afirmacjami nazywamy pozytywne stwierdzenia, które używane są do tego, by nadać myślom odpowiedni kierunek. Należy odróżnić je od zwykłego pozytywnego nastawienia. Afirmacje pomagają wydobyć z podświadomości istotne przekonania i uczucia dotyczące życia, jego celu, sposobu odczuwania i reagowania na to, co nas otacza itd. Są elementem przydatnym na drodze do przepracowywania i przekształcania nawyków wpływających na codzienność. Służą też wprowadzaniu istotnych zmian w życiu, które wymagają starań i czasu. Celem jest czasem także osiągnięcie sukcesu w jakiejś konkretnej dziedzinie – np. w sprawach osobistych lub zawodowych.
Jak powtarzać afirmacje?
Ten rodzaj myśli należy powtarzać na głos lub napisać na kartce. Wyartykułowanie lub utrwalenie w inny sposób sprzyja skupieniu na treści afirmacji. Trzeba przy tym zachować całkowitą świadomość i koncentrację. Dzięki temu myśli i słowa wyrażone w formie afirmacji mogą mieć moc oddziaływania na podświadomość. Afirmacja może przynieść wiele korzyści, o ile jest stosowana w sposób przemyślany. Na przykład Zbigniew Jan Popko, autor książek i założyciel Akademii Wiedzy Duchowej, w swojej pracy podkreśla, że afirmacje są skuteczne, gdy są częścią szerszej praktyki duchowej, opartej głównie na medytacji. Popko zaznacza, że afirmacja pomaga w wyciszeniu umysłu i zmianie sposobu reagowania na codzienne wyzwania, co można znaleźć na jego stronie internetowej (https://www.popko.pl/).
Jakie są najlepsze afirmacje?
Dobre afirmacje to pozytywne i konstruktywne myśli dotyczące konkretnej sytuacji lub osoby. Przykładem może być afirmacja o treści: „Właśnie rozpoczyna się mój dzień. Będzie on spokojny, a moje działania przybliżą mnie do osiągnięcia zamierzonego celu”. Zamiast skupiać się na wymienianiu konkretnych zadań, można ustalić główny nurt, jakim chcesz podążać. Choć oczywiście dobrze jest też skupić się na wydarzeniach, które dominują w danym okresie.
Pozytywna afirmacja przed ważnym spotkaniem może brzmieć tak: „Na zebraniu w pracy przedstawię mój projekt tak, by zaprezentować jego najmocniejsze strony. Ludzie cenią moją szczerość i dokładność, dlatego skupię się na jego zaletach”.
Jak formułować afirmacje?
Przy formułowaniu afirmacji pamiętaj o tym, by używać języka korzyści. Unikaj określeń skupiających się na negatywnych aspektach, wadach i problemach. Warto zamiast tego skupić się na pozytywnych celach i wartościach, jakie wyznajesz. Np. zamiast stwierdzenia „Codziennie spóźniam się do pracy, dlatego muszę wstawać pół godziny wcześniej” użyj afirmacji „Jestem wystarczająco zmotywowany, by obudzić się po dźwięku budzika i rozpocząć swój dzień bez opóźnienia”.
Spróbuj wykorzystać moc afirmacji, by przekonać się, jak wpłyną na Twoją podświadomość. Uświadomienie sobie mocnych stron i skupienie na pozytywnych stronach z pewnością pomoże Ci przetrwać trudny okres, wnieść zmiany do Twojego życia i przepracować ciężkie chwile w konstruktywny sposób.