Pomoc apteczna odgrywa istotną rolę w funkcjonowaniu apteki. Osoba na tym stanowisku dba o porządek i prawidłowe przechowywanie leków w aptece oraz wspiera farmaceutów w codziennych obowiązkach. Praca ta wymaga rzetelności, skrupulatności i dobrej organizacji pracy. Czym zajmuje się pomoc apteczna? Jakie wymagania trzeba spełniać, aby pracować w tej roli? Wyjaśniamy w artykule.
Spis treści:
- Pomoc apteczna – co to za stanowisko?
- Jakie są obowiązki pomocy aptecznej?
- Jakie wykształcenie musi mieć pomoc apteczna?
- Ile godzin pracuje pomoc apteczna?
- Ile zarabia pomoc apteczna?
- Praca jako pomoc apteczna – dla kogo?
Pomoc apteczna – co to za stanowisko?
Osoba na stanowisku pomocy aptecznej – jak sama nazwa wskazuje – wspiera farmaceutę w codziennej pracy. Do jej zadań należy dbanie o urządzenia, sprzęt laboratoryjny oraz stan czystości pomieszczeń.
Pomoc apteczna organizuje również pracę w aptece, magazynach aptecznych oraz laboratoriach farmaceutycznych. Jej wsparcie jest niezwykle ważne dla płynnego funkcjonowania apteki.
Jakie są obowiązki pomocy aptecznej?
Praca pomocy aptecznej polega na wykonywaniu prostych czynności zlecanych przez przełożonego (np. kierownika apteki). Osoba na tym stanowisku nie jest uprawniona do samodzielnej obsługi pacjentów ani wytwarzania leków
W jej codziennych obowiązkach znajdują się zadania, takie jak:
- przyjmowanie dostaw, sprawdzanie zgodności z zamówieniem oraz ich prawidłowe rozlokowanie w magazynie,
- regularna inwentaryzacja produktów, monitorowanie stanów magazynowych i terminów ważności produktów w aptece,
- przygotowanie towaru do ekspozycji, w tym metkowanie i układanie na półkach, w szufladach i witrynach,
- obsługa zwrotów towarów oraz koordynacja przesunięć między oddziałami apteki.
- wykonywanie prostych czynności administracyjnych np. prowadzenie dokumentacji magazynowej,
- utrzymywanie czystości i porządku w aptece, dbanie o estetyczny wygląd ekspozycji.
Ponadto do zadań pomocy aptecznej należą:
- dbanie o higienę i podstawowe wyposażenie stanowisk pracy apteki,
- przechowywanie, zabezpieczanie i utrzymywanie w czystości narzędzi, naczyń i sprzętów laboratoryjnych i innych typowych dla aptek,
- pomoc w segregowaniu leków i ziół (z wyjątkiem środków odurzających i trucizn),
- segregowanie środków i materiałów opatrunkowych,
- suszenie ziół,
- pomoc w pakowaniu, magazynowaniu i wysyłce leków,
- przygotowywanie i dostarczanie do stanowisk pracy opłatków, kapsułek, korków, torebek i innych opakowań na leki,
- przygotowywanie narzędzi i naczyń do sterylizacji, zabezpieczanie ich po sterylizacji i przechowywanie.
Jakie wykształcenie musi mieć pomoc apteczna?
Aby pracować jako pomoc apteczna, nie potrzebujemy m wykształcenia kierunkowego ani specjalistycznych kursów. Kandydaci najczęściej muszą mieć średnie wykształcenie, umiejętność obsługi komputera, książeczkę do celów sanitarno-epidemiologicznych oraz chęci do pracy.
Ile godzin pracuje pomoc apteczna?
Pomoc apteczna może być zatrudniona na różne formy umowy i w różnych wymiarach czasowych. Praca na pełny etat zwykle obejmuje 40 godzin tygodniowo, a na pół etatu wynosi około 20 godzin tygodniowo. Elastyczność w zakresie godzin pracy sprawia, że stanowisko to może być dostosowane do różnych potrzeb pracowników..
Ile zarabia pomoc apteczna?
Według aktualnych danych z Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń pomoc apteczna w Polsce zarabia średnio 4170 PLN brutto miesięcznie. Jest to mediana zarobków, co oznacza, że połowa osób na tym stanowisku zarabia mniej, a połowa więcej. Wysokość wynagrodzenia może się różnić w zależności od lokalizacji, doświadczenia oraz rodzaju umowy.
Praca jako pomoc apteczna – dla kogo?
Praca jako pomoc apteczna to świetna opcja dla osób poszukujących zatrudnienia na elastycznych warunkach. Nie wymaga ona wysokich kwalifikacji, dzięki czemu mogą ją wykonywać studenci czy emeryci.
Taka praca stanowi świetne wprowadzenie do świata farmacji – szczególnie dla osób, które chcą podjąć studia farmaceutyczne. Stanowisko to daje możliwość zdobycia cennego, pierwszego doświadczenia w pracy w aptece.
Bibliografia:
eo Networks S.A, Wyszukiwarka opisów zawodów | WORTAL [na:] „Praca.gov.pl”, https://psz.praca.gov.pl/rynek-pracy/bazy-danych/klasyfikacja-zawodow-i-specjalnosci/wyszukiwarka-opisow-zawodow/-/klasyfikacja_zawodow/litera/L , 2024 r.