• 14 sierpnia 2024 19:22

Nowoczesne technologie wpływają coraz mocniej na komfort codziennego funkcjonowania również w warunkach domowych. Zamiast się ich wystrzegać, lepiej się z nimi zaprzyjaźnić, gdyż potrafią znacznie podnieść jakość funkcjonowania i poprawić bezpieczeństwo. Dotyczy to nawet tak prozaicznych rozwiązań, jak oświetlenie domu.

Czym są inteligentne lampy? Jak działa takie oświetlenie i gdzie warto je zamontować? Jakie korzyści przynosi dla wszystkich domowników? O tym przeczytacie poniżej.

Oświetlenie inteligentne – co to takiego?

Trudno funkcjonować w domowych wnętrzach bez zadbania o oświetlenie. Poza tradycyjnymi produktami coraz częściej do przestrzeni mieszkalnych wprowadza się rozwiązania inteligentne. Czym się wyróżniają? Tym mianem określamy nowoczesne produkty oświetleniowe, które pozwalają na zdalne sterowanie pojedynczymi punktami lub całymi zespołami lamp. Wykorzystuje się do tego piloty, komendy głosowe lub aplikacje mobilne. Dodatkowo urządzenia same z siebie są w stanie komunikować się między sobą, np. za pośrednictwem domowej sieci WiFi. W efekcie można wprowadzić znaczącą automatyzację systemu, by źródła światła włączały się samoistnie wtedy, gdy są rzeczywiście potrzebne, zgodnie z wcześniej ustalonymi kryteriami.

Gdzie montuje się inteligentne lampy w domu?

Lampy inteligentne to rozwiązanie cieszące się popularnością. Dlatego można spotkać sporo, mocno zróżnicowanych modeli, choćby w sklepie: AZzardo.com.pl. Dobór produktów zależy oczywiście od indywidualnych potrzeb. Pojawiają się proste modele techniczne, do użycia w ramach ciągów komunikacyjnych (np. na klatkach schodowych, w korytarzach). Można także znaleźć dekoracyjne lampy wiszące, sufitowe, ścienne czy stołowe – do użycia w najbardziej reprezentacyjnych częściach domu, jak salon czy jadalnia, które wpisują się we wszystkie popularne obecnie trendy.

Co więcej, oprawy z wysokiej jakości materiałów, o odpowiednim stopniu ochrony IP, chętnie montuje się w łazienkach lub w przydomowych ogrodach. Dzięki temu da się zbudować spójny i funkcjonalny system do każdej przestrzeni.

Smart oświetlenie a inne instalacje

Inteligentne instalacje nie ograniczają się wyłącznie do samego oświetlenia. Dobrym rozwiązaniem jest wdrożenie rozbudowanych systemów typu Smart House. Dzięki nim integruje się różne urządzenia w ramach domu. Da się połączyć choćby lampy z instalacją antywłamaniową i monitoringiem (symulowanie obecności domowników, informacja, jeśli ktoś niepowołany dostanie się na teren posesji). Rozwiązań jest sporo, łatwo więc znaleźć opcję dopasowaną do indywidualnych potrzeb.

Korzyści z inteligentnego oświetlenia – czy warto je mieć?

Dlaczego w ogóle warto zainteresować się inteligentnym oświetleniem do domu? Przede wszystkim takie produkty podnoszą codzienny komfort funkcjonowania. Nie trzeba bowiem odrywać się od wykonywanych czynności, by dopasować warunki świetlne (włączyć lub wyłączyć lampy, zmniejszyć natężenie lub zmodyfikować temperaturę barwową światła). Wystarczy do tego odpowiednio skonfigurowane urządzenie zdalne, które można mieć zawsze pod ręką. To wielkie ułatwienie dla osób z ograniczoną mobilnością.

Zdalne sterowanie lampami lub automatyzacja systemu poprawiają też bezpieczeństwo. Nie trzeba już poszukiwać w ciemności włącznika na ścianie, co zmniejsza ryzyko upadku i bolesnych obrażeń, np. na klatkach schodowych.

W końcu takie instalacje pomagają zoptymalizować zużycie prądu. Dzięki nim kontroluje się, gdzie i jakie punkty świetlne są uruchomione bądź ustawia się automatyczne włączanie / wyłączanie lamp, jeśli czujniki nie wykryją obecności domowników. W połączeniu z energooszczędnymi źródłami światła LED przynosi to solidne oszczędności dla domowego budżetu.

Nowoczesny i funkcjonalny dom nie tylko dla seniora

Inteligentne oświetlenie do domu zyskuje na popularności. To sposób na poprawę komfortu życia oraz lepsze wykorzystanie dostępnych przestrzeni. Trudno się dziwić, że tak chętnie wprowadza się tego typu produkty w rozmaitych przestrzeniach – jako praktyczny i wygodny standard we współczesnym budownictwie mieszkaniowym.