• 11 stycznia 2025 00:13

Kadra Zgierskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku zakończyła kurs w zakresie „Technologie informacyjno-komunikacyjne i ich wykorzystanie w ofercie edukacyjnej skierowanej do osób starszych”.

sie 9, 2024 #Senior, #seniorzy

Pierwszy raz realizowaliśmy projekt Erasmus+ w ramach edukacji dla dorosłych. Dzięki środkom z Unii Europejskiej w dniach 5–16 maja 2024 roku uczyliśmy się i odpoczywaliśmy w pięknym kraju – Turcji. Dziesięć osób z kadry Zgierskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku podniosło swoje kompetencje w zakresie nowoczesnych technologii.

Zgierski Uniwersytet Trzeciego Wieku (ZU3W) do tej pory nie realizował projektów z programu Erasmus+. Choć często angażujemy się w lokalne inicjatywy, realizujemy zadania publiczne i inne projekty, nie mamy jeszcze doświadczenia międzynarodowego. Organizację Go Up Academy polecił nam Uniwersytet, który współpracował z jej kadrą w partnerstwie. Nawiązaliśmy kontakt na początku 2023 roku i ciągle go podtrzymujemy. Ustalamy szczegóły współpracy w przyszłości. Liczymy na to, że udział w kursach pozwoli naszej kadrze wzbogacać swoje oferty edukacyjne i dostosowywać je do zmieniającego się otoczenia i szybko rozwijających się technologii komunikacyjnych i informacyjnych. Spodobało się nam, że kadra firmy partnerskiej jest otwarta, chętna do współpracy i podejmowania nowych wyzwań. I właśnie dzięki Go Up Academy ZU3W mógł napisać swój pierwszy, samodzielny projekt z programu Erasmus+. 

Nasz UTW jest organizacją skupiającą bardzo liczne grono słuchaczek, niestety w mniejszym stopniu słuchaczy, dlatego we wszelkich inicjatywach biorą udział przeważnie kobiety. W projekcie z Go Up Academy zatem też uczestniczyły panie. Wciąż jednak liczymy, że panowie w końcu się przekonają – również za sprawą promocji projektu – o korzyściach płynących z członkostwa w ZU3W.

Głównym celem działania naszej organizacji jest podejmowanie różnorodnych inicjatyw na rzecz aktywizacji lokalnej społeczności. Stowarzyszenie stara się dostosowywać swoją ofertę edukacyjną do potrzeb i oczekiwań osób dorosłych oraz wymogów stawianych przez obecną rzeczywistość. W tym celu wykorzystuje każdą możliwość do udziału w różnych kursach, warsztatach i szkoleniach odnoszących się do metod, narzędzi i technik pracy z osobami dorosłymi. Udział w programie Erasmus+ otwiera na świat, stawia przed organizacją nowe możliwości, oferuje międzynarodowe kursy i szkolenia w zakresie edukacji dorosłych, a w efekcie umożliwia nabywanie nowej wiedzy i doświadczenia, rozwijanie swoich umiejętności. Wszystkie te aspekty mają ogromne znaczenie wśród kadry zarządzającej i edukacyjnej. Pozwalają na usprawnianie działań organizacji, ciekawsze i bardziej efektywne zajęcia dla seniorów, a to z kolei znacząco przekłada się na wzrost zainteresowania ofertą uniwersytetu. Ma również wpływ na urozmaicenie i poprawę życia dorosłych pokoleń.

Projekt „Technologie informacyjno-komunikacyjne i ich wykorzystanie w ofercie edukacyjnej skierowanej do osób starszych” rozpoczęliśmy od poprawy poziomu języka angielskiego na zajęciach teoretyczno-praktycznych. Bardzo przydatna okazała się wiedza z zakresu pedagogiki i psychologii dotycząca tego, jak radzić sobie ze stresem w życiu codziennym i jak wykorzystywać dobre praktyki w komunikacji interpersonalnej. Ogromne wrażenie zrobiło na nas spotkanie on-line, na którym gościem był ambasador Turcji w Polsce, pan J. E. Rauf Alp Denktaş oraz urzędnicy z Ambasady ds. promocji. Opowiedzieli o Turcji, jej mieszkańcach i zasadach pobytu dla odwiedzających. Ponadto wiele sympatycznych wspomnień pozostawiła wizyta polsko-tureckiego małżeństwa. Młodzi ludzie opowiedzieli o codziennym życiu, przybliżyli obyczaje i zwyczaje panujące w tamtym kraju.

W ramach pobytu szkoleniowego w Turcji wiele godzin spędziliśmy na przyswajaniu wiedzy z zakresu nowoczesnych technologii. Wiemy, jak bardzo są one ważne i potrzebne w życiu, które rozwija się w szybkim tempie. Lekcje zostały poprowadzone w języku angielskim przez panią Giacomę, ale w razie potrzeby miałyśmy wsparcie ze strony naszej tłumaczki z ZU3W, Ewy. Lekcje były wzbogacone wieloma zadaniami praktycznymi oraz integracyjnymi, pokazującymi wagę współdziałania i szacunku w społeczności, prowadzącymi do konkretnych, ważnych wniosków. Każdego dnia odbywały się zajęcia z komputerem i smartfonem. Na wykładach uczyłyśmy się teorii, a następnie stosowałyśmy tę wiedzę w praktyce, tworząc dokumenty, pozyskując informację z Internetu, dowiadując się o bezpieczeństwie w sieci. Poznałyśmy programy i aplikacje, które przeszkolona kadra zarządzająca i edukacyjna zastosuje w trakcie pracy na rzecz ZU3W.

Na kursie uzyskałyśmy wiedzę z zakresu korzystania z narzędzi informacyjnych i komunikacyjnych w kierunku edukacji osób dorosłych. Przy pomocy tychże narzędzi tworzenie oferty edukacyjnej będzie łatwiejsze i ciekawsze. Poznałyśmy nowe aplikacje, m.in. Kahoot i Quizlet. Nabyłyśmy umiejętności i nabrałyśmy pewności w wielu aspektach:

     

      • w pozyskiwaniu treści multimedialnych, przetwarzaniu i przygotowywaniu prezentacji za pomocą Power Point i aplikacji,

      • w korzystaniu z mediów społecznościowych do celów edukacyjnych, np. Facebooka i Instagrama,

      • w obsłudze aplikacji informatycznych działających w chmurze,

      • w wykorzystaniu dysku Google do tworzenia dokumentów, do pracy nad dokumentami, także w grupie (np. Formularz Google, Google dokument, Google Meet, Classroom),

      • w organizowaniu wideokonferencji, wykładów lub spotkań on-line dla większych grup.

    Cel projektu został osiągnięty: uczestnicy otrzymali certyfikaty, nastąpił wzrost kompetencji i umiejętności kadry w zakresie realizacji projektów międzynarodowych oraz rozwój stowarzyszenia na arenie międzynarodowej i tym samym wzmocnienie europejskiego wymiaru organizacji.

    Udział w programie Erasmus+ pomaga zdobywać doświadczenie w realizacji projektów międzynarodowych, a dzięki temu poprawia umiejętności zarządzania, co jest bardzo ważne z perspektywy przyszłych projektów i działań o charakterze międzynarodowym.

    Nie można pominąć kwestii, że możliwość uczestnictwa w programie Erasmus+ pozwala poznawać inne kraje i ludzi. Nasz czas wolny w Turcji, choć było go niewiele, spędziliśmy na rozmowach z tubylcami, udziale w wycieczkach krajoznawczych i wydarzeniach regionalnych. Prawdą są słowa: „Turcja to kraj, gdzie wschód spotyka się z zachodem, a baśnie i legendy z rzeczywistością. Tutaj znajdziesz zarówno najlepsze 5-gwiazdkowe hotele z aquaparkami i basenami oraz całą masą atrakcji dla dzieci. Są tu urocze zatoczki z plażami – w sam raz dla spragnionych wyciszenia. Tutaj, w ciągu zaledwie kilku chwil, przeniesiesz się z pięknych plaż do wspaniale zachowanych antycznych miast. Tutaj bazary pachną orientalnymi przyprawami, a historie o tajemnicach sułtańskich haremów przeplatają się z mitami o koniu trojańskim oraz biblijnymi opowieściami o pierwszych Chrześcijanach i św. Mikołaju. Turcja jest ojczyzną wyśmienitego kebaba, aromatycznej kawy i najsłodszej na świecie chałwy. Tutaj kupisz na pamiątkę ręcznie tkane dywany, skórzane wyroby oraz wszelkiej maści ozdoby i gadżety – również z symbolem oka proroka. A to wszystko w otoczeniu parnych hammamów i bardzo gościnnych mieszkańców”.

    Skip to content