Piwniczna Zdrój – malownicza i urokliwa, leży nad rzeką Poprad, a dokładnie w jej dolinie co sprawia, że jest wyjątkowo atrakcyjna. Miasteczko Piwniczna Zdrój istnieje już ponad 650 lat – miasto królewskie założone w 1348 r. przez króla Kazimierza Wielkiego, oparte na prawie magdeburskim przy szlaku handlowym na Węgry, Obecnie, miasto i gminę, w strefie przygranicznej polsko-słowackiej, w Beskidzie Sądeckim, na terenie Popradzkiego Parku Krajobrazowego zamieszkuje ponad 10 000 osób. W skład gminy wchodzi miasto Piwniczna – Zdrój oraz 6 sołectw: Kokuszka, Głębokie, Młodów, Wierchomla (Wielka i Mała), Łomnica-Zdrój, Zubrzyk.
Piwniczna – Zdrój od wielu lat jest perełką wśród uzdrowisk Polski, nie tylko ze względu na piękne krajobrazy, uważane nawet za jedne z najpiękniejszych na terenie naszego kraju, bogactwo przyrodnicze ale także z powodu występowania tu wód mineralnych o wyjątkowych walorach leczniczych i smakowych. Naturalna woda Piwniczanka o wysokiej zawartości oraz idealnych proporcjach magnezu i wapnia ma działanie zdrowotne i orzeźwiające. Woda mineralna o tym wyjątkowym składzie dostępna jest w pijalniach przy ul. Zdrojowej. Zalety Piwniczanki doceniane są nie tylko w Polsce ale także za granicą, gdzie wielokrotnie została nagrodzona. Na terenie gminy występują naturalne źródła wód mineralnych dostępne dla wszystkich, te najbardziej znane są w Głębokim, Łomnicy i Wierchomli.. Oprócz gratki jaką jest możliwość ugaszenia pragnienia smaczną wodą wypływającą wprost ze źródła, jest możliwość spacerów, relaksu, poznania ciekawych miejsc i tutejszej kultury.
Jedną z cenniejszych atrakcji jest cerkiew św. Michała Archanioła w Wierchomli Wielkiej. Cerkiew swym trójdzielnym układem i zwieńczeniami nawiązuje do architektury łemkowskiej, tradycja łemkowska jest bowiem bardzo silna na tych terenach. Polichromia wykonana jest w tradycji barokowo-klasycystycznej, motywy architektoniczne, a na stropach figuralne sceny biblijne. W wyposażeniu znajdują się: ikonostas z bogatą snycerką i zdobieniami, ołtarz z baldachimem i tabernakulum w kształcie konfesji. Podziwiać też można ołtarze boczne z ikonami i obrazami z XVIII i XIX wieku. Budowla wpisana jest na listę zabytków i włączona została do Szlaku Architektury Drewnianej w Małopolsce. Poddasze cerkwi jest chronionym siedliskiem najrzadszych w Europie nietoperzy- podkowca małego i nocka orzęsionego.
Piwniczna jest unikatowa także ze względu na kulturę ludową Czarnych Górali. Od innych grup górali różnią się głównie strojami, jako jedyni hodowali czarne owce, stąd ich czarne męskie odzienie.
Tradycje Czarnych górali są kontynuowane do dzisiaj. Zespół Regionalny „Dolina Popradu „ nie tylko włącza w pielęgnowanie ich, co raz to młodsze pokolenia, ale także opracowuje nowe programy artystyczne, reprezentuje z sukcesami i promuje Piwniczną – Zdrój, na festiwalach w Polsce i po za jej granicami.
Oprócz tańców, śpiewów, obrzędów w kulturze Czarnych górali to także dziedzictwo materialne. W Muzeum Regionalnym zgromadzono ponad 2000 eksponatów w tym: zbiory etnograficzne, miejskie pamiątki historyczne, archiwalne dokumenty i fotografie, kolekcję dawnego sprzętu narciarskiego podarowaną przez prof. Zygmunta Bielczyka, która jest unikatowa w skali Europy. Niedawno odżyła tradycja tkania rękawic furmańskich, którą wskrzesili przestrzenni tkacze z Piwnicznej i okolic. Ostatni z tradycyjnych tkaczy nauczył tej umiejętności kilka kobiet i dzięki ich zaangażowaniu tradycja tkania na przestrzennej drewnianej formie, znana niegdyś w niemalże w całych Karpatach, nie zaginęła całkowicie a jest nadal kontynuowana.
Duży wkład w rozwój i promocję kultury ma Orkiestra Dęta OSP Piwniczna – Zdrój. Od ponad 90 lat uczy, wychowuje młodych muzyków, angażuje się w życie kulturalne gminy i powiatu. Z sukcesami reprezentuje Piwniczną – Zdrój na festiwalach i konkursach, uświetnia uroczystości państwowe i religijne oraz umila czas mieszkańcom i turystom odwiedzającym nasze miasteczko
Piwniczna o także świetna baza do górskich wycieczek. Nasze góry wyróżniają się niezwykłą malowniczością. Okoliczne niewysokie szczyty nie są trudne do zdobycia, a pozwalają podziwiać piękne widoki. Ciekawe szczyty Beskidu Sądeckiego w obrębie Piwnicznej to: Eliaszówka (1024 m n.p.m.), Niemcowa (963 m n.p.m.), Kicarz (703 m n.p.m.). Na szczycie Eliaszówki wznosi się 20-metrowa wieża widokowa, z której można podziwiać rozległą panoramę. Wyjścia w góry to nie tylko szlaki o różnym stopniu trudności ale także trasy spacerowe od kilku godzinnych do całodniowych. Dla chętnych do aktywnego wypoczynku, zaprasza: Stacja narciarska „Dwie Doliny Muszyna Wierchomla”, Kąpielisko na Radwanowie, Spływ Popradem. Nasza gmina to wiele tras rowerowych, górskich i szosowych, połączonych także ze Słowacją a także wiele innych atrakcji, wśród których każdy znajdzie coś dla siebie. Latem odbywają się imprezy np. Dni Piwnicznej, koncerty i festyny, we wrześniu odbywa się Festiwal Biegowy. Po atrakcjach można odpocząć w Pijalni Artystycznej, kawiarenkach i restauracjach albo zrelaksować się w strefach spa naszych hoteli.
Zapraszamy wszystkich serdecznie w gościnne progi Piwnicznej -Zdroju
Link do strony internetowej naszej Gminy poniżej
Kartę Seniora można wyrobić w Ośrodku Pomocy Społecznej w Piwnicznej – Zdroju
(budynek świetlicy)
ul. Marciszewskiego 9
33-350 Zdrój