• 27 lipca 2024 18:31

Ruszaj się, pracuj, żyj!

lip 23, 2024 #Senior, #seniorzy

W młodości często zaniedbujemy ruch, a ten odgrywa kluczową rolę w naszym życiu. Regularna aktywność fizyczna zapobiega wielu chorobom i korzystnie wpływa na nasze samopoczucie. O jej wadze opowiedział prof. Piotr Jankowski – kardiolog.

Na jakie choroby serca Seniorzy są najbardziej narażeni?

Większość chorób krążenia, czyli chorób serca, występuje w wieku podeszłym. W tym przypadku jest bardzo silna korelacja pomiędzy wiekiem pacjenta a występowaniem chorób. Najczęściej mamy do czynienia z chorobą wieńcową i nadciśnieniem tętniczym, a także z niewydolnością serca, arytmią i udarem mózgu.

Czy któraś z tych chorób jest powiązana z zaniedbaniem ruchu fizycznego?

Niezdrowy styl życia i jego konsekwencje w postaci nadciśnienia tętniczego, hipercholesterolemii, cukrzycy odpowiadają za prawie 90% przypadków zawału serca lub udaru mózgu. Regularny ruch zmniejsza ciśnienie tętnicze, stężenie cholesterolu, poziom cukru we krwi oraz masę ciała. Aktywność fizyczna nie musi być intensywna, ale za to regularna – raz w tygodniu nie wystarcza. Należy więc poświęcać co najmniej 20–30 minut na ćwiczenia powodujące umiarkowaną zadyszkę. Zalecam, aby osoby starsze skonsultowały się z lekarzem, jeśli chcą zacząć uprawiać sport. Specjalista zmierzy ciśnienie, w razie potrzeby zrobi EKG i wtedy powie, czy senior może podjąć się ćwiczeń.

Czy w wieku emerytalnym możemy odwrócić tendencje, które wynikają z zaniedbania zdrowego stylu życia?

Na stan zdrowia w wieku podeszłym pracujemy cały czas. Zmiana stylu życia i podjęcie aktywności fizycznej często pozwalają zwolnić postęp choroby, a nawet ją zatrzymać. Świetnym przykładem jest 90-letni Piotr Dudek – rekordzista świata w pływaniu na desce surfingowej. Zdrowy styl życia rozpoczął dopiero w wieku 53 lat. Podjął regularne treningi, zaczął uważać na to, co je i pije. Wypracował znakomitą formę, a teraz zbiera laury i udziela wywiadów na temat długowieczności.

Rośnie odsetek osób z otyłością i cukrzycą. Jak powinniśmy się odżywiać?

Dieta powinna być przede wszystkim urozmaicona, czyli skomponowana z różnych składników, wzbogacona o produkty pochodzenia roślinnego, surowe warzywa i owoce. Trzeba pamiętać o ograniczeniu spożycia soli, chociaż u osób po 75 roku życia ma to mniejsze znaczenie.

Z powyższymi chorobami wiąże się zespół sercowo-nerkowo-metaboliczny. Co to jest?

To zespół, który często występuje dopiero w podeszłym wieku. Nazwa podkreśla, że zaburzenia poszczególnych narządów wpływają na siebie – przyczyną choroby nerek są choroby serca i na odwrót. Podobnie się dzieje w przypadku cukrzycy i otyłości. Tworzy się więc błędne koło chorób serca, nerek i zaburzeń metabolicznych. Na szczęście można im zapobiegać równocześnie.

W naszej kampanii „Pracodawca przyjazny seniorom” zachęcamy przedsiębiorców do zatrudniania seniorów i niewysyłania ich na przedwczesną emeryturę. Czy aktywność zawodowa może obniżyć ryzyko występowania pewnych chorób serca?

Osoby czynne zawodowe żyją dłużej. Seniorzy mogą utrzymać kontakt społeczny, odczuwają satysfakcję i zachowują regularność dnia. Umiarkowana aktywność zawodowa jest zdrowa, tylko trzeba zachować pewne zasady. Jeśli praca polega na siedzeniu przy komputerze, to należy robić przerwy na gimnastykę lub na spacer. Zdrowsza jest praca związana z nieobciążającą aktywnością fizyczną.