Sen to zdrowie. Wpływa na odnowienie naszych zasobów energetycznych, odbudowę komórek, poprawia naszą odporność, pamięć i koncentrację, oczyszcza nasz mózg z toksyn. Lista korzyści z dobrego snu jest bardzo długa.
Człowiek dorosły potrzebuje około 7-8 godzin snu. Oznacza to, że czas snu nie powinien być ani krótszy, ani dłuższy. Długie leżenie w łóżku spowoduje, że jakość snu się pogorsza, i staje się on bardziej pofragmentowany. Czynnikiem, który może bardzo pomóc nam się wyspać jest aktywność fizyczna. Im więcej mamy ruchu w ciągu dnia, tym szybciej zasypiamy, a nasz sen jest głębszy. Jeśli dzień spędzamy biernie, w fotelu czy na kanapie, długo leżymy w łóżku czy ucinamy sobie drzemki w ciągu dnia, osłabia to naszą gotowość do snu w nocy.
Dlaczego Senior gorzej śpi?
Wraz z wiekiem spada nasza aktywność fizyczna, organizm mniej się rozwija i nie potrzebuje już tyle snu, co wcześniej. Jeśli jako Senior przesypiasz 6 godzin i jesteś wypoczęty, może być to wystarczające. Regularne nieprzesypanie przynajmniej 6 godzin może już odbijać się negatywnie na Twoim zdrowiu. Problemy ze snem u Seniorów często wiążą się też z pogorszeniem staniu zdrowia. Objawy bólowe, żołądkowo-jelitowe, problemy z ciśnieniem, trudności z oddychaniem, to przykłady dolegliwości, które zakłócają nocny wypoczynek. Wbrew powszechnemu przekonaniu, utrzymujące się zaburzenia snu w tym wieku, w tym przede wszystkim bezsenność, nie wynikają wyłącznie ze stanu zdrowia. Bardzo duże znaczenie ma tu też styl życia. Im bardziej rytmiczny, aktywny dzień, z odpowiednią dawką ruchu oraz kontaktów społecznych, i im zdrowszy jadłospis, tym większa szansa na dobry sen.
Nie tabletki, lecz zdrowe nawyki
Nie radzę sięgać po tabletki na sen czy inne specyfiki dostępne bez recepty. To może osłabić naturalne zdolności do przesypiania nocy i prowadzić do uzależnienia. Pierwszym krokiem w kierunku poprawy jakości swojego snu są zdrowe nawyki. Oto najważniejsze z nich:
- Pilnuj regularnych pór snu, dostoswanych do tego, ile jesteś w stanie przespać. Nie spędzaj w łóżku zbyt dużo czasu, bo jakość Twojego snu się pogorszy.
- W ciągu dnia dbaj o aktywność fizyczną oraz kontakt ze światłem słonecznym. Te dwa czynniki wzmacniają działanie Twojego zegara wewnętrznego i napędzają gotowość do snu w nocy.
- Unikaj długich drzemek w ciągu dnia. Optymalny czas drzemki do około 15-20 minut. Najlepiej do godz. 14.00.
- Na około 4-6 godzin przed snem zrezygnuj z picia napojów pobudzających (kawy, czarnej herbaty). Dbaj o zdrową dietę. Nie kładź się spać spragnionym, przejedzonym ani też głodnym.
- Kładź się do łóżka, gdy czujesz senność i jest Twoja pora pójścia spać. Zbyt wczesne kładzenie się spać, bez poczucia senności, sprzyja trudnościom w zasypianiu.
- Jeśli doskwierają Ci problemy ze snem, nie zwlekaj z szukaniem fachowej pomocy. Możesz zacząć od podstawowych badań u lekarza rodzinnego. W przypadku bezsenności lekarzem zajmującym się tym problemem jest psychiatra lub specjalista medycyny snu.
Dr n. med. Małgorzata Fornal-Pawłowska
Psycholożka kliniczna, psychoterapeutka, specjalistka z zakresu zaburzeń snu. Współautorka cyfrowego programu do poprawy snu terapiabezsennosci.pl oraz poradnika Pokonaj bezsenność w 6 krokach
Zachęcamy do obejrzenia webinaru przygotowanego przez Głos Seniora i Adamed dla Seniora na temat Snu Seniora i sposobów jego wzmocnienia – www.facebook.com/GlosSeniora