Rozwój funkcjonalny człowieka nie zawsze przebiega prawidłowo. Często już na etapie niemowlęctwa, a jeszcze częściej później, w wieku szkolnym, pojawiają się problemy zaburzające jego naturalną motorykę i skutkujące wieloletnim, a niekiedy nawet trwałym jej upośledzeniem. Fizjoterapia pomaga sobie z nimi radzić i co ważne, jest przy tym równie skuteczna jak chirurgia, a jednocześnie znacznie mniej od niej inwazyjna.
Jak wygląda praca fizjoterapeuty dziecięcego?
Ponieważ fizjoterapia dziecięca koncentruje się wokół problemów rozwojowych młodych ludzi, praca specjalisty w tej dziedzinie poniekąd łączy medycynę z pedagogiką, jak również czerpie z różnych dziedzin, w tym ortopedii, neurologii i pediatrii. Fizjoterapeuta dziecięcy posiada więc bardzo szeroką wiedzę i dzięki temu może nieść skuteczną pomoc dzieciom z różnymi przypadłościami stosując takie narzędzia jak:
- NDT-Bobath (Neurodevelopmental Treatment);
- PNF (Proprioceptive Neuromuscular Facilitation);
- FITS ((Functional Individual Therapy of Scoliosis);
- DNS (Dynamic Neuromuscular Stabilization);
- SI (Sensory Integration).
Dobrze poprowadzona fizjoterapia dziecięca jest w stanie skutecznie wyleczyć małego pacjenta z wielu wrodzonych i nabytych przypadłości uniemożliwiających mu prawidłowy rozwój, a także pomóc mu w szybszym powrocie do zdrowia po kontuzji czy urazie. Dlatego fizjoterapeuta zawsze starannie dobiera zabiegi i stara się, by fizjoterapia przebiegała w sposób jak najbardziej dostosowany do indywidualnych predyspozycji pacjenta.
Kiedy należy zgłosić się do fizjoterapeuty?
Wskazaniem do wizyty u fizjoterapeuty są wszelkie objawy wskazujące na choćby nieznaczne upośledzenie narządu ruchu. Mogą to być na przykład asymetrie ruchowe, czyli częstsze wykonywanie różnych czynności jedną tylko ręką, oraz niewłaściwa postawa, tj. zbyt duże pochylenie sylwetki do przodu, do tyłu lub w bok w pozycji siedzącej i stojącej. Fizjoterapeuta powinien obejrzeć też dziecko, które nie osiąga w spodziewanym czasie tzw. kamieni milowych wyznaczających kolejne etapy jego rozwoju motorycznego. Wszystkie te problemy warto skonsultować w Interfizjo, interdyscyplinarnym centrum medyczno-rehabilitacyjnym specjalizującym się w leczeniu schorzeń ortopedycznych i neurologicznych: https://interfizjo.pl/uslugi/fizjoterapia-dziecieca-w-warszawie/.