• 6 stycznia 2025 07:35

Postępowanie spadkowe bez tajemnic

gru 1, 2024

Kwestiom dziedziczenia po zmarłym towarzyszą często silne emocje, związane ze śmiercią bliskiej osoby. Z pewnością nie jest to dobry czas na zagłębianie się w niejednokrotnie bardzo złożone kwestie prawne. Jak poradzić sobie z formalnościami i odnaleźć w gąszczu przepisów? Czym właściwie jest postępowanie spadkowe i czy w ogóle jest konieczne?

Postępowanie spadkowe – na czym polega?

Zasady dziedziczenia są dosyć szczegółowo uregulowane przez prawo spadkowe. Postępowaniem spadkowym polskie przepisy określają ogół działań, które mają na celu formalne nabycie prawa do masy spadkowej. Za początek takiego postępowania uznaje się moment otwarcia spadku, cały proces kończy się wraz z rozdysponowaniem majątku. Biorąc pod uwagę przepisy, ten rodzaj postępowania może odbywać się w sądzie lub u notariusza. Cały przebieg i czas trwania jest uzależniony m.in. od poziomu skomplikowania sytuacji majątkowej oraz zgodności osób dziedziczących. Co ciekawe, polskie prawo nie narzuca, w jakim czasie należy podjąć postępowanie spadkowe. Rozporządzanie majątkiem zmarłego nie jest jednak możliwe bez stwierdzenia nabycia spadku, właśnie dlatego nie należy czekać zbyt długo z jego rozpoczęciem.

Postępowanie w sprawie spadku u notariusza

W ramach postępowania spadkowego przeprowadzanego u notariusza, sporządzany jest protokół dziedziczenia oraz akt poświadczenia dziedziczenia. Oba dokumenty są ściśle ze sobą powiązane – pierwszy stanowi podstawę drugiego. Należy podkreślić, że zarejestrowany akt poświadczenia dziedziczenia ma taką samą moc prawną, co postanowienie sądu o stwierdzeniu nabycia spadku. Co ważne jest to sposób zdecydowanie szybszy, niestety nie zawsze możliwy – sprawy spadkowe nie zawsze są bowiem proste. Postępowanie nie może zostać przeprowadzone u notariusza, jeżeli zainteresowani nie potrafią dojść do porozumienia w kwestii spadku. Nie można również przeprowadzać go bez udziału wszystkich uprawnionych do niego osób lub gdy złożono już wniosek o rozpoczęcie postępowania sądowego.

Postępowanie spadkowe w sądzie

Sądowe postępowanie spadkowe odbywa się na ogół w sprawach bardziej skomplikowanych. Tak więc na przykład, jeżeli spadkobiercy nie potrafią dojść do porozumienia lub gdy testament jest podważany, wówczas należy udać się do sądu, który wydaje postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku i podaje w nim udziały kolejnych spadkobierców. Następnie, jeżeli prawo to uzyskała więcej niż jedna osoba, wolą spadkodawców może dojść do tzw. działu spadku (ten etap również może przebiegać przed notariuszem).

Dla każdego spadkobiercy przybliżenie procedur związanych z postępowaniem spadkowym jest niezmiernie istotne. Uregulowanie spraw spadkowych bywa skomplikowane – by zyskać pewność, że cały proces przebiegnie sprawnie, warto skorzystać z profesjonalnej pomocy. LEGAL.F KANCELARIA Radca Prawny Paulina Fiejdasz od lat oferuje obsługę prawną na najwyższym poziomie. Jeśli chcesz, by pomocy udzielał Ci doświadczony w prawie spadkowym radca prawny z Rzeszowa, jest to odpowiedni wybór.

Skip to content