• 4 stycznia 2025 03:48

Współczesne wózki inwalidzkie znacznie różnią się od siebie pod względem budowy i funkcjonalności. Tak duże zróżnicowanie modeli bez wątpienia przekłada się na łatwość użytkowania, ale wybór tego właściwego może być przytłaczający. Czym różni się standardowy wózek inwalidzki od standardowego? Kiedy najlepiej sprawdzi się wózek stabilizujący? Na co zwracać uwagę przy wyborze? Podpowiadamy!

Ortopedyczne wózki inwalidzkie — dla początkujących

Pierwszym wyborem osób z niepełnosprawnością ruchową jest najczęściej manualny, ortopedyczny wózek inwalidzki. Decyzja o zakupie najprostszego modelu często podyktowana jest finansami, wygodą lub znajomością konkretnych rozwiązań. Nie bez znaczenia jest fakt, że chorzy w pierwszej kolejności uczą się obsługiwać właśnie standardowy wózek ortopedyczny, np. podczas pobytu w szpitalu lub ośrodku rehabilitacyjnym. 

Czym cechują się tego typu wózki inwalidzkie? Przeważnie są to duże i stosunkowo ciężkie pojazdy o dużej wytrzymałości i stabilności. Na pierwszy rzut oka wyróżniają je wysokie oparcie, szerokie siedzisko i duże koła na wąskich oponach. Ze względu na masywną konstrukcję ortopedyczne wózki inwalidzkie nie są jednak zbyt poręczne, a manewrowanie nimi w pomieszczeniach zamkniętych może być trudne. Dobrze sprawdzają się jako rozwiązanie tymczasowe lub u osób o niskiej aktywności, które potrzebują wsparcia w przemieszczaniu się.

Półaktywne i aktywne wózki inwalidzkie — dla osób aktywnych

W przypadku osób o dużej samodzielności lepszym wyborem będą wózki proaktywne. Są one skonstruowane w taki sposób, aby maksymalnie ułatwić manewrowanie. 

Cechy charakterystyczne tego rodzaju wózków to:

  • niska waga (do 15 kg), dzięki której poruszanie się nie wymaga użycia siły, a ich użytkowanie łatwo opanować;
  • niewielkie rozmiary, co ułatwia przemieszczanie się w ograniczonej przestrzeni i zapewnia dużą zwrotność — takim wózkiem możesz wykonać pełny obrót na bardzo małej powierzchni;
  • ustawione pod niewielkim kątem koła na grubych oponach — ułatwia to poruszanie się po nierównym gruncie i zapewnia dużą zwrotność;
  • lekko nachylone do przodu niskie oparcie, które wspiera zachowanie korzystnej postawy ciała.

Dla osób uprawiających sport stworzono ultralekkie wózki aktywne. Mogą być nawet kilkadziesiąt procent lżejsze niż wózki półaktywne, a do tego pozbawione są podłokietników i podparcia pod plecy. Zapewnia to dużą mobilność tułowia i ułatwia manewrowanie, ale też sprawia, że aktywne wózki inwalidzkie mogą być problematyczne w codziennym użytkowaniu. Niska waga, w połączeniu z cienkimi kołami i brakiem podparcia utrudniają poruszanie się po mieście czy obszarach z przeszkodami terenowymi. Dla własnego bezpieczeństwa i wygody najlepiej potraktować je jako wózki zadaniowe/sportowe.

Elektryczne wózki inwalidzkie — dla osób o ograniczonej mobilności

Elektryczne wózki inwalidzkie pozwalają zachować mobilność i pewną dozę samodzielności również osobom z bardziej rozległą niepełnosprawnością ruchową. To dobry wybór dla osób starszych, osłabionych lub borykających się z dystrofią mięśniową. Dzięki wbudowanemu napędowi mogą oni wygodnie przemieszczać duże odległości — współcześnie produkuje się akumulatory umożliwiające pokonanie nawet kilkudziesięciu kilometrów na jednym ładowaniu.

Elektryczne wózki dla osób z niepełnosprawnością nie są jednak pozbawione wad. Dużą niedogodnością jest ich wysoka waga (w niektórych przypadkach sięgająca nawet 80-90 kg), przez co wózki z napędem są mniej zwrotne i kłopotliwe w transporcie. Oczywiście są też sporo droższe niż wózki manualne — niekiedy kilkukrotnie.

Jaki wózek inwalidzki wybrać?

Wybór wózka zależy od wielu czynników: stanu zdrowia, rodzaju niepełnosprawności, sposobu użytkowania czy ogólnej kondycji fizycznej. Podczas zakupu zwróć uwagę na kilka aspektów, które — niezależnie od typu wózka inwalidzkiego — wpływają na jego użytkowanie. Są to:

  • rozmiary wózka;
  • kąt nachylenia oparcia i siedziska — nie powinien on przekraczać 5-7 stopni;
  • materiał wykonania ramy — najczęstszym wyborem są lekkie ramy aluminiowe, ale jeśli wózek ma znosić długie obciążenia lub często będziesz poruszać się po nierównym terenie, zastanów się nad bardziej wytrzymałym metalem;
  • rodzaj hamulców;
  • konstrukcja ramy — sztywna lub składana;
  • materiał wykonania kół oraz ich ciągów;
  • dostępność amortyzatorów niwelujących wstrząsy podczas jazdy;
  • obecność zabezpieczenia przeciwwywrotnego, które zapobiega wychylaniu się wózka do tyłu i upadkom;
  • pojemność akumulatorów i moc silnik — w przypadku wózków elektrycznych;
  • możliwość zainstalowania przystawki elektrycznej;
  • wysokość oparcia — to bardzo ważne, jeżeli u chorego występuje potrzeba stabilizacji całego ciała.

Przede wszystkim pamiętaj jednak, że pośpiech nie jest najlepszym doradcą. Zanim zdecydujesz się na konkretny model, dokładnie przeanalizuj swoje potrzeby i możliwości. W ten sposób wybierzesz wygodny, bezpieczny i dopasowany do poziomu Twojej aktywności wózek dla niepełnosprawnych.

To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.

Skip to content