• 8 listopada 2024 16:26

Sukces XI Międzynarodowych Senioraliów w Krakowie

wrz 16, 2024

Co to był za dzień! Chociaż XI Międzynarodowe Senioralia już za nami, to emocje jeszcze nie opadły. Po raz kolejny udowodniono, że Senioralia organizowane przez Stowarzyszenie MANKO – Głos Seniora i Międzynarodowy Instytut Rozwoju Społecznego to największa impreza dla osób starszych w Europie. Aż 6000 osób miało okazję zintegrować się w doborowym towarzystwie. Mistrz Sobiesław Zasada, niezawodna DJ Vika, olśniewający zespół Duo Performance i gwiazda wieczoru, czyli tenor Mirosław Niewiadomski – to właśnie oni skradli serca uczestników. Swoją obecnością zaszczyciła nas także minister ds. polityki senioralnej Marzena Okła-Drewnowicz, która objęła wydarzenie patronatem honorowym.

W tym roku odbyła się już jedenasta edycja Międzynarodowych Senioraliów w Krakowie. Tym razem zostały poświęcone śp. dr. Krzysztofowi Czarnobilskiemu – geriatrze, m.in. ambasadorowi „Głosu Seniora” i współtwórcy idei Senioraliów.

Dzięki organizatorom i ich licznym partnerom po raz kolejny miasto królów stało się miastem aktywnych seniorów, którzy chcą poszerzać własne horyzonty i pokazać, że wiek nie jest dla nich żadnym ograniczeniem. Do Parku im. Henryka Jordana przybyli przedstawiciele z ponad 115 Gmin Przyjaznych Seniorom oraz 7 państw (Australia, Austria, Filipiny, Ukraina, Wielka Brytania, Słowacja, Litwa), aby pokazać siłę współpracy na rzecz osób starszych w Polsce.

Wydarzenie rozpoczęło się niezwykle podniośle – o godzinie 9 w Kościele Mariackim odbyła się uroczysta msza święta w intencji pogodnej jesieni osób starszych w Polsce. Była to jednocześnie symboliczna inauguracja wydarzenia. Jednakże oficjalne otwarcie nastąpiło po uroczystej paradzie pod nazwą „Senior ma moc”, podczas której mieszkańcy Krakowa mieli okazję podziwiać barwne stroje i pomysłowe banery naszych seniorów. I tak – po energicznym przemarszu – uczestnicy przy dźwiękach muzyki zawitali do Parku Jordana na czele z rajdowym mistrzem wszechczasów Sobiesławem Zasadą (95 lat).

Senioralia to święto osób starszych i instytucji działających na ich rzecz

XI Międzynarodowe Senioralia w Krakowie nie mogły się rozpocząć bez docenienia osób i samorządów, które dbają o seniorów i starają się poprawiać ich jakość życia każdego dnia. Nie zabrakło też specjalnych wyróżnień: dla gminy Długołęka i gminy Opoczno za największą liczbę uczestników (114 osób i 104 osoby), dla Redy – najbardziej oddalonego samorządu (województwo pomorskie), polonijnych seniorów z Melbourne w Australii, którzy pokonali dla nas 16 tys. km, a także dla naszych partnerów z Nowego Jorku i Worcester w Wielkiej Brytanii. W trakcie wręczania nagród zastępca prezydenta Krakowa Stanisław Mazur i minister Marzena Okła-Drewnowicz symbolicznie przekazali klucze do miasta na ręce ambasadorów „Głosu Seniora”: Janiny Czai, Grażyny Tworek, Wiesławy Taranowskiej i Marka Plicha.

Po części oficjalnej poprowadzonej przez prezesa Stowarzyszenia MANKO – Głos Seniora, Łukasza Salwarowskiego przyszedł czas na zabawę i podziwianie niezwykle utalentowanych artystów. Na scenie wystąpili: Radosław Suliga, seniorzy z Klubu Seniora+ i Gminnej Rady Seniora z Zabierzowa, Stanisław Wasilewski z Żyrardowa, zespół wokalny „Cantabile” z Opoczna, grupa artystyczno-teatralna „Scena Marzeń” działająca przy Klubie Seniora „Niezapominajka” w Ciechocinku, seniorzy z gminy Bobrowniki i z Wojkowic (Eko Pokaz Mody), seniorzy z UTW w Łazach (Pokaz Mody w stylu Coco Chanel), zespół „Korale” z Centrum Kultury i Sportu w Miechowie, Stylowe Seniorki „Głosu Seniora” w Bezpiecznym i Odblaskowym Pokazie Mody, Regionalnym Pokazie Mody i Pokazie Mody w edycji Gminy Przyjazne Seniorom, Bożena Zielińska z UTW w Końskich, zespół „Baby Jagi” z Szczawna-Zdroju i Jadwiga Schwebs-Kostkiewicz, Mirosława Chochół z UTW w Olkuszu, Krzysztof Bigaj, zespół operetkowy Duo Performance i gwiazda wieczoru tenor Mirosław Niewiadomski. Wszyscy rozgrzali scenę do czerwoności!

 

Przyjemne z pożytecznym

Senioralia to nie tylko zabawa w rytm największych hitów – to zaledwie tło dla tego, co stanowi prawdziwy sens tego wydarzenia. W parku było obecnych 65 wystawców, przedstawicieli instytucji i organizacji, którzy przygotowali dla uczestników specjalny program. Seniorzy mogli skorzystać z licznych porad lekarskich: psychologa, prawnika i ekonomisty oraz badań: badań kardiologicznych, ciśnienia, słuchu, wzroku, moczu, poziomu cukru we krwi oraz pomiaru masy ciała, gęstości kości, przeglądu lekowego – a to wszystko dzięki wykwalifikowanym pracownikom. Seniorzy byli zatem w naprawdę dobrych rękach! Uczestnicy otrzymali sporą dawkę wiedzy również podczas wykładu pt. „Dbaj o słuch i żyj aktywnie” zaprezentowanego przez partnera strategicznego XI Międzynarodowych Senioraliów w Krakowie, czyli firmę Audika.

Oczywiście nie zabrakło flagowego wykładu prezesa Łukasza Salwarowskiego, który w ramach kampanii „Bezpieczny Senior. Stop manipulacji – nie daj się oszukać” przypomniał o tym, w jaki sposób unikać oszustw i jak reagować na wszelkie próby manipulacji ze strony przestępców.

W międzyczasie rozstrzygnięto konkurs „Seniorze, produkuj własne wino”. W zamyśle jest to akcja promująca podtrzymywanie polskich tradycji przekazywanych przez naszych dziadków oraz niemarnowanie jedzenia: uczestnicy przynosili domowej roboty wina z polskich sezonowych owoców. Konkurs cieszył się wielkim zainteresowaniem, a zwycięzcy – z gmin Końskie i Ciechocinek – otrzymali atrakcyjne nagrody.

DJ Wika skradła serca publiczności

XI Międzynarodowe Senioralia Krakowie nie mogły zakończyć się inaczej – międzypokoleniówka prowadzona przez międzypokoleniowy duet DJ Vikę i DJ Skorpa to co roku bardzo wyczekiwany punkt programu. Seniorzy tańczyli i śpiewali nie tylko do największych hitów ich młodości, ale także do nowszych kawałków. Zdecydowanie nie zabrakło im sił, a Kraków usłyszał, jak wspaniale potrafi bawić się najstarsze pokolenie.

Jeszcze przez kilka tygodni zarówno organizatorzy, jak i uczestnicy będą żyć tym wydarzeniem. Do zobaczenia za rok!

XI Międzynarodowe Senioralia w Krakowie nie odbyłyby się, gdyby nie nasi patroni i partnerzy – serdecznie im dziękujemy.

Współfinansowanie: Urząd Miasta Krakowa, Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego

 

Skip to content