W 2030 roku liczba mieszkańców świata mających ponad 60 lat wzrośnie do 1,4 miliarda. Statystyka wskazuje, że coraz więcej osób jest dotkniętych chorobami związanymi z wiekiem, w tym – obarczonych zaburzeniami poznawczymi. Warto im zapobiegać, zrobić coś dla siebie, żeby jak najdłużej zachować sprawność umysłu i cieszyć się życiem. Fundacja Bridge to the People organizuje kursy brydża dla początkujących i powracających do brydża po dłuższej przerwie (to największa grupa słuchaczy objętych programem Marka Małysy Brydż 60+).
Brydż nie zna barier wieku – grają rodzice z dziećmi, dziadkowie z wnukami. Można zacząć w każdym momencie, a dzieci dodatkowo z tego korzystają, gdyż uczą się współpracy w grupie, odpowiedzialności za partnera i konsekwencji w działaniu, a to kompetencje przydatne na każdym etapie życia. Badania Agaty Kowal, nauczycielki i instruktorki brydża, dowiodły, że po roku grania uczniowie z klas brydżowych prześcigali w wynikach w nauce nawet tych rówieśników, którzy wcześniej zdobywali lepsze oceny.
Brydż - pozytywne aspekty gry
Fundacja prowadzi badania zdolności poznawczych i zadowolenia z życia. Pierwsze wyniki (opublikowane w „International Journal of Psychiatry”) pokazały, że gra w brydża spowalnia rozwój chorób neurodegeneracyjnych (mamy zajęcia w Centrum Alzheimera) i pomaga pokonać depresję (badania w Domach Pomocy Społecznej). Poczucie szczęścia i nawiązywanie kontaktów międzyludzkich zmniejszają ryzyko zgonu w stopniu porównywalnym do zaprzestania palenia, odstawienia alkoholu, zrzucenia nadwagi i wdrożenia ćwiczeń fizycznych (za „PLOS Medicine”, lipiec 2010). Badania aktywności mózgu prowadzone przez Fundację wspólnie z Politechniką Gdańską i Uniwersytetem Mikołaja Kopernika dowodzą, że podczas grania w brydża aktywizują się ośrodki mózgu powiązane z oceną sytuacji, podejmowaniem decyzji i bardziej złożonymi funkcjami poznawczymi wyższego rzędu. Z kolei według badań prowadzonych od ponad 25 lat przez prof. Marian Diamond z USA po sesji brydża rośnie liczba limfocytów T odpowiedzialnych za odporność.
Najważniejsi są ludzie
Bardzo ciekawe są „poboczne” rozmowy prowadzone przy stoliku. Ostatnio wiele dowiedziałam się o pszczelarstwie, gdyż okazało się, że to pasja nowo poznanego partnera w turnieju, wcześniej – o zainteresowaniach podróżniczych znanej pary. Ich przygody można zobaczyć na wspaniałych filmach, które samodzielnie montują. Kolega brydżysta opowiedział mnóstwo ciekawych historii o pociągach, bo wiele lat pracował na kolei, koleżanka bibliotekarka mówiła o swojej pasji, znajomi lekarze doradzali, a florystka sugerowała, co poprawić w ogródku… Grają reprezentanci wszystkich zawodów na całym świecie.
Brydż aktywizuje Seniorów
Mamy sposób, który pozwala: przeciwdziałać wykluczeniu społecznemu i samotności, działać na rzecz integracji środowisk i pokoleń, zapobiegać chorobom neurodegeneracyjnym, spowalniać ich postęp, ulżyć chorym i opiekunom. A to wszystko za pomocą narzędzia, jakim jest brydż. Zachęcam do odwiedzenia naszej strony www.bridgetothepeople.eu. Tam znajdziecie adresy, informacje o badaniach oraz aktualnościach. Chętni do włączenia się w nasze działania (pracujemy społecznie) mogą pisać do mnie na adres lubiebrydza@wp.pl.