• 23 czerwca 2024 13:27

Uzdrowisko w Lidzbarku Warmińskim rusza już na wiosnę! Dlaczego warto odwiedzić „polską Wenecję”?

sty 12, 2024 #Materiał Partnera

Lidzbark Warmiński to niewielkie, ale bardzo urokliwe miasteczko położone w województwie warmińsko-mazurskim. Jest zlokalizowane w widłach rzek Łyny i Symsarny, co nadaje mu klimat włoskiej Wenecji. Na wiosnę 2024 r. miasto ma oficjalnie zacząć świadczyć usługi uzdrowiskowe – trwają obecnie prace nad ukończeniem budowy zakładu przyrodoleczniczego, sanatorium i całej infrastruktury uzdrowiskowej. Miejsce to warto jednak odwiedzić już teraz i połączyć jego zwiedzanie z korzystaniem z unikalnych właściwości panującego na jego terenie mikroklimatu.

Lidzbark Warmiński. Jedno z najmłodszych uzdrowisk w Polsce

Lidzbark Warmiński jest znany z bogatej historii, malowniczego położenia, a także z bardzo korzystnego dla zdrowia mikroklimatu. To historyczna stolica Warmii, która wyróżnia się morenowym ukształtowaniem terenu oraz występowaniem czystych wód termalnych i mineralnych. Miasto posiada długie i bogate tradycje uzdrowiskowe. Przed II wojną światową mieścił się tu Luftkurort, do którego zjeżdżali kuracjusze z całych Niemiec. Dziś Lidzbark Warmiński powraca do swoich korzeni, stając się jednym z najmłodszych uzdrowisk w Polsce.

Miasteczko już od wiosny tego roku ma oficjalnie zacząć świadczenie usług uzdrowiskowych. Obecnie trwa budowa zakładu przyrodoleczniczego, który już wkrótce zacznie przyjmować pacjentów zainteresowanych zabiegami rehabilitacyjnymi i pozostałymi usługami zdrowotnymi. Do końca listopada 2024 ukończone ma zostać natomiast całodobowe sanatorium, które pomieści w swoich progach 200 kuracjuszy. Miasto ma specjalizować się głównie w leczeniu chorób płuc, problemów neurologicznych i rehabilitacji narządów ruchu. Odpowiednie dla siebie zabiegi znajdą tu także pacjenci kardiologiczni.

Mimo tego, że oficjalne uruchomienie zakładu przyrodoleczniczego jest przewidziane na wiosnę tego roku, Lidzbark Warmiński już teraz ma sporo do zaoferowania zarówno dla kuracjuszy, jak seniorów pragnących spędzić urlop w pięknych okolicznościach przyrody. W mieście funkcjonuje tężnia solankowa i Pawilon Zdrowia, w którym seniorzy mogą skorzystać z różnych zabiegów rehabilitacyjnych. Lidzbark Warmiński dysponuje także własną bazą noclegową. Z dostępnymi na jego terenie ofertami zakwaterowania można zapoznać się na stronie www.nocowanie.pl i od ręki zarezerwować noclegi dostosowane do swoich potrzeb i budżetu.

Atrakcje Lidzbarka Warmińskiego. Z czego słynie „polska Wenecja”?

Lidzbark Warmiński to nie tylko miejsce, w którym seniorzy już niedługo będą mogli skorzystać z bogatej oferty zabiegów leczniczych. To także bardzo atrakcyjna pod względem turystycznym miejscowość, pełna możliwości w zakresie spędzania wolnego czasu. W przerwie pomiędzy zabiegami kuracjusze mogą wybrać się na spacer po centrum miasta i na własne oczy ocenić, czy Lidzbark Warmiński rzeczywiście zasługuje na miano „polskiej Wenecji”.

Najważniejszym zabytkiem w mieście jest Zamek Biskupów Warmińskich, w którym wizyta z pewnością przypadnie do gustu miłośnikom historii. To najstarsza budowla w całym regionie oraz najlepiej zachowany zamek gotycki w naszym kraju. Zachwyca pięknym dziedzińcem na planie kwadratu, otoczonym krużgankami przypominającymi te znajdujące się na Wawelu – stąd często bywa nazywany Wawelem Północy. Po zobaczeniu Zamku warto wybrać się do centrum miasteczka i zobaczyć Wysoką Bramę – jedną z trzech historycznych bram prowadzących do miasta i jedyną zachowaną do naszych czasów.

Z Lidzbarkiem Warmińskim związane są dwie znane postacie historyczne – Mikołaj Kopernik i Ignacy Krasicki. Przez miasto biegnie Szlak Kopernikowski, a aktywni turyści mogą wziąć udział w „Pogoni za Kopernikiem” – grze miejskiej, która polega na odszukaniu na terenie miasta tablic poświęconych słynnemu astronomowi. To świetna propozycja spędzenia wolnego czasu na świeżym powietrzu oraz szansa na jeszcze lepsze poznanie miasteczka. Osobie Ignacego Krasickiego poświęcona jest natomiast oranżeria nazywana „Pałacykiem Krasickiego”, w którym obecnie mieści się Miejska Biblioteka Pedagogiczna.

W wolnej chwili można także odwiedzić Park Uzdrowiskowy Doliny Symsarny. To zielone miejsce na mapie miasteczka, po którym można poruszać się zarówno pieszo, jak i na rowerze. Tuż za nią mieści się otwarta w 2021 r. tężnia solankowa, gdzie wypoczywając na ławeczkach można oddychać zdrowotną mgiełką, a także podziwiać piękno okolicy z tarasu widokowego. W miejscu tym warto zagościć tym bardziej, że wstęp do tężni jest bezpłatny.