• 19 lipca 2024 14:01

Dzień Seniora w Słomnikach

W piątek 17 listopada seniorzy z naszej partnerskiej gminy Słomniki spotkali się na pierwszym Gminnym Dniu Seniora.

Za nami pierwszy Gminny Dzień Seniora, który odbył się w siedzibie Miejsko-Gminnego Centrum Kultury w Słomnikach. Rozpoczął się koncertem Zespołu Żywioły, w którym tańczą pełne energii i wigoru seniorki i seniorzy z Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Słomnikach. Na scenie można było wysłuchać ciekawej prelekcji o zagrożeniach pt. Bezpieczny Senior – Stop manipulacji, nie daj się oszukać wygłoszonej przez pana Marka Pilcha, przedstawiciela Stowarzyszenia MANKO Głos Seniora. Z rąk przedstawiciela MANKO Głos Seniora pan Burmistrz Paweł Knafel otrzymał Certyfikat partnera kampanii Bezpieczny Senior – stop manipulacji, nie daj się oszukać.

Pani prezes Barbara Kapuścik ze Stowarzyszenia Jurajski Uniwersytet Trzeciego Wieku przybliżyła zgromadzonym działalność stowarzyszenia, ofertę zajęć Uniwersytetu Trzeciego Wieku; podziękowania otrzymali m.in. pan Burmistrz Paweł Knafel za wsparcie finansowe, lokalowe organizacji senioralnych działających na rzecz dobra społecznego, pani dyrektor MGCK Joanna Antosz, bez której działań UTW nie rozwijałby się tak prężnie. Pan Burmistrz złożył serdeczne życzenia wszystkim seniorom, zapewniając ich o swoim wsparciu, otwartości na ich potrzeby i zapowiadając, że Gminny Dzień Seniora będzie odbywał się cykliczne.

Na scenie niezwykle utalentowane dzieci i młodzież ze Szkoły Muzycznej I Stopnia w Słomnikach dały wzruszający koncert Młodzi dla seniorów, Szkoła Muzyczna będzie obchodzić 10-lecie działalności 24 listopada, podczas uroczystego koncertu w MGCK w Słomnikach.

Bardzo ważnym elementem imprezy były badania profilaktyczne przeprowadzane przez personel medyczny Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej Przychodni Zdrowia w Słomnikach. Seniorzy korzystali z badań EKG z poradą kardiologiczną dr Wiesława Mochalskiego; porad dietetyka z naszej przychodni pani Aleksandry Łabuz z pomiarem masy ciała BMI; zespół pielęgniarki wykonywał pomiar ciśnienia tętniczego i mierzenie poziomu cukru we krwi. Podziękowanie za zaangażowanie składamy na ręce dyr. Agnieszki Serafin. Seniorzy mogli także sprawdzić swój słuch, badania wykonywała Firma GEERS DOBRY SŁUCH z Krakowa. Wszystkie badania cieszyły się dużą popularnością.

Swoje stoiska mieli Stowarzyszenie Jurajski Uniwersytet Trzeciego Wieku z rękodziełem i ulotkami informacyjnymi, Urząd Miejski w Słomnikach i Stowarzyszenie MANKO, gdzie można było otrzymać Ogólnopolską Kartę Seniora, magazyn Głos Senior, upominki, ale i uzyskać informacje dotyczące programów dofinansowujących wymianę źródeł ciepła od ekodoradcy Magdaleny Gzyl, można było także złożyć deklaracje dotyczące źródeł ciepła oraz nabyć bezpłatnie książki „Gmina Słomniki ze smakiem. Odkryj bogactwo ziemi słomnickiej, poznaj smaki naszego regionu”.

Organizatorem wydarzenia był Urząd Miejski w Słomnikach, dziękujemy za pomoc i wsparcie Miejsko-Gminnemu Centrum Kultury w Słomnikach, Przychodni Zdrowia w Słomnikach, UTW, Szkole Muzycznej w Słomnikach Stowarzyszeniu MANKO Głos Seniora i wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do organizacji wydarzenia.

Już dziś zapraszamy na Gminny Dzień Seniora w 2024 r.!