• 19 kwietnia 2024 10:56

Konferencja „Dyskusyjne Kluby Książki – szanse, rozwój, perspektywy”

27 października w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Krakowie odbyła się organizowana przez Instytut Książki konferencja „DKK – szanse, rozwój, perspektywy”. Spotkanie było przeznaczone dla koordynatorów wojewódzkich Dyskusyjnych Klubów Książki i zaplanowane jako odpowiedź na ich aktualne potrzeby.

Program Dyskusyjne Kluby Książki realizowany jest przez Instytut Książki od 2007 roku w formie programu dotacyjnego dla wojewódzkich bibliotek publicznych. To jedno z tych działań, które docierają do czytelników w całej Polsce. Mieszkańcy większych i mniejszych miejscowości regularnie spotykają się w lokalnych bibliotekach po to, by dyskutować o wybranych książkach – nierzadko o nowościach wydawniczych. W całej Polsce działa aktualnie 1941 klubów, zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci oraz młodzieży, które zrzeszają ponad 19 tys. stałych członków.

Wydarzenie, jest pierwszą taką konferencją organizowaną od czasu pandemii. Koordynatorzy DKK spotkali się niemal w komplecie – na konferencji pojawiło się łącznie 27 osób z 15 województw. Do Krakowa przyjechali już w czwartek – wieczorem na gości oraz prelegentów czekała uroczysta kolacja.

Konferencja rozpoczęła się od przedstawienia wyników ankiety przeznaczonej dla klubowiczów DKK. Miała ona na celu dokładniejsze poznanie profilu osób uczęszczających na spotkania Dyskusyjnych Klubów Książki, a także jak najlepsze zorientowanie się w ich potrzebach. Następnie miały miejsce właściwe obrady, poświęcone takim tematom, jak metody promocji i popularyzacji Dyskusyjnych Klubów Książki czy sposoby prowadzenia zajęć w DKK dla dzieci i młodzieży.

Podczas wydrzenia Prezes Stowarzyszenia Manko-Głos Seniora Łukasz Salwarowski wraz z dr Wandą Matras-Mastalerz wzęli udział w panelu dyskusyjnym: “Dyskusyjne Kluby Książki – Klubami Seniorów? ” modeowanym przez kierownika Działu Krajowego w Instytucie Książki Dariusz Kawę.

Źródło: instytutksiazki.pl

Skip to content