• 15 kwietnia 2024 15:14

Telewizory Black Friday – najważniejsze parametry, na które musisz zwrócić uwagę!

paź 30, 2023

Zbliżający się Black Friday to idealna okazja, aby w obniżonej cenie nabyć nowy telewizor. Z pewnością spotkasz mnóstwo produktów objętych promocją, pamiętaj jednak, aby przed ostatecznym kupnem poznać szczegóły wybranego modelu. Na co warto zwrócić uwagę?

Jeśli chcesz urządzać klimatyczne wieczory filmowe, oglądać seriale, filmy i programy telewizyjne lub grać w gry na konsoli, obejrzyj dostępne współcześnie telewizory. Black Friday to okazja, aby nabyć jeden z nich po niższej cenie. Przeczytaj poniższy artykuł i dowiedz się, jakie parametry telewizorów powinny zwrócić Twoją uwagę.

Wielkość i rodzaj ekranu telewizora

W pierwszej kolejności zwróć uwagę na wielkość ekranu –  tutaj wybór jest kwestią indywidualną i w dużej mierze zależy od ilości dostępnej przestrzeni w domu. Przyjmuje się, że telewizory do 65 cali nadają się do oglądania z odległości około 2,73 m, telewizory 75 cali – z odległości około 3,15 m, zaś te o przekątnej 80 cali – z odległości około 3,36 m.

Szeroki wybór rozmiarów urządzeń oferują telewizory Samsung. Black Friday pozwoli Ci znaleźć niektóre z modeli w korzystnej cenie.

Zwróć też uwagę na rozdzielczość ekranu. Do wyboru masz Full HD (1920 x 1080 pikseli, współcześnie najmniej innowacyjne rozwiązanie), Ultra HD (3840 x 2160 pikseli) oraz 4K Ultra HD (zapewnia najbardziej wyraźny, czysty obraz i ponadprzeciętną dokładność detali). Najczęściej wybierane telewizory to Ultra HD, ponieważ są jednocześnie wyraziste i oszczędne. Jednak 4K Ultra HD cechuje się nieco wyższym poborem prądu.

Wybierz monitor do komputera spełniający Twoje oczekiwania! O czym powinieneś pamiętać? Sprawdź!

Matryca

Mówiąc w skrócie, matryca to ekran, na którym wyświetlane są obrazy. Na przestrzeni lat w tym zakresie wiele nowych rozwiązań. Współcześnie do wyboru masz następujące matryce:

  • LCD – źródłem światła są tu świetlówki, przez co odbiornik może zużywać więcej prądu niż np. LED;
  • LED – nieco droższe, jednak pobierające mniej energii i gwarantujące lepsze odwzorowanie kolorów;
  • OLED – gwarancja idealnych kolorów i braku zniekształceń obrazu, co docenią miłośnicy domowego kina oraz gracze. Taka matryca zapewni Ci wysoki kontrast barw, a obraz będziesz mógł oglądać pod różnym kątem.

Jeśli wyjątkowo zależy Ci na szerokich kątach widzenia, możesz rozważyć kupno telewizora z zakrzywionym ekranem. To wciąż mało popularne rozwiązanie, jednak znajdziesz na rynku kilka modeli telewizorów je oferujących.

Funkcje dodatkowe

Nowoczesne telewizory wyposażone są w mnóstwo funkcji dodatkowych, dzięki którym urządzenie staje się wielofunkcyjne. Popularnością cieszą się m.in.:

  • DLNA – technologia umożliwiająca bezprzewodowe udostępnianie plików multimedialnych w sieci domowej pomiędzy urządzeniami, bez konieczności stosowania zewnętrznych nośników danych;
  • Smart TV – dają możliwość oglądania filmów z dowolnej platformy, słuchania muzyki, surfowania po internecie;
  • blokada rodzicielska – daje możliwość wyboru kanałów, do których dziecko ma dostęp.

Trafny wybór telewizora zapewni Ci większy komfort korzystania z urządzenia.

Skip to content