• 25 maja 2024 14:05

JUBILEUSZOWE SENIORALIA – X KOŁOBRZESKIE DNI SENIORA JUŻ ZA NAMI

Senioralia w naszej partnerskiej gminie miejskiej Kołobrzeg odbyły się w dniach 29 i 30  września 2023r. To były jak do tej pory również  najliczniejsze senioralna i zgromadziły ponad 800 osób.  

W pierwszym dniu  przyjezdni przedstawiciele uniwersytetów i kilku stowarzyszeń senioralnych reprezentowali  21 miejscowości a w drugim dniu dojechali jeszcze członkowie z 5-ciu uniwersytetów. Pani Irena Frankiewicz która od początku jest Prezesem Stowarzyszenia zebrała burzę oklasków  podczas wystąpienia. Wszyscy dziękowali za zaproszenie  dołączając moc uścisków i podziękowania dla wszystkich organizatorów senioraliów. A przyznać trzeba roboty było niemało. Reprezentantom zaproszonych stowarzyszeń zapewniono noclegi  i wyżywienie.  Dla przyjezdnych gości zorganizowano również zajęcia  fakultatywne takie jak: gra w bule, zajęcia z jogi, basen solankowy i  zwiedzanie  portów tramwajem wodnym. Wieczorem odbyła się impreza integracyjna w Karczmie Solnej przyjezdnych gości ze słuchaczami kołobrzeskiego UTW.  W dniu inauguracji   kilkuminutowy film  przypomniał w wielkim  skrócie  minione, w tym i pierwsze SENIORALIA w 2013r.  Na podkreślenie zasługuje fakt, że to właśnie  kołobrzeski uniwersytet zorganizował pierwszy  tego typu  imprezę integracyjną pod nazwa SENIORALIA. Dopiero później słyszało się o senioraliach w Krakowie, Poznaniu czy Łodzi.  Optymizm, radość i pracowitość członków stowarzyszenia UTW pozwoliły dobrnąć do jubileuszowych uroczystości.  Spodziewano się wielu, bo aż około 600  gości.  Było jak już wspomniałam, ponad 800 osób. Jubileuszowy korowód również był wyjątkowy.  Korowód prowadzony  oczywiście przez  gospodarzy  i przy dźwiękach orkiestry dętej  szedł i wydawał się nie mieć końca. Na jego czele, a jakże   złota balonowa     10-tka  i wyeksponowany  wielki klucz „do bram  miasta”. Przy posiadaniu takiego klucza dalej już poszło wszystko jak z płatka.  Mając władzę w mieście, seniorzy z uniwersytetu   zarządzali jak trzeba. Był nie tylko tort ale i inne słodkości. Uczestnikom  wydano wodę mineralną, oczywiście nasz rodzimy „Jantar” . Nie zabrakło  tradycyjnej grochówki, a że była bardzo smaczna pokrzepiła uczestników i dodała sił do występów scenicznych. Na scenie plenerowej  Regionalnego Centrum Kultury, który był współgospodarzem SENIORALIÓW  odbyły się 44 wystąpienia  artystyczne zespołów śpiewaczych i tanecznych zarówno z UTW Kołobrzeg  jak  i  innych uniwersytetów z województwa zachodniopomorskiego  a nawet dalszych.  Był też wizjonerski POKAZ MODY  przedstawiony przez członków UTW wg wizji młodej kołobrzeskie artystki Alicji Bałabuch.   Ta nieco ekscentryczna moda wzbudziła duże zainteresowanie kołobrzeskiej widowni.

Podsumowując cała  dwudniowa uroczystość miała zarówno nieco podniosły jak i radosny charakter.   Uśmiech zadowolenie a nawet podziw pozostaną  w pamięci uczestników na długo, co najmniej na rok do następnych SENIORALIÓW. Organizatorzy, członkowie UTW mówią, że   trud  włożony w organizację tak dużego przedsięwzięcia  się opłacił, bo uśmiech i radość  to bezcenne a uczucie.

Kołobrzeg stara się o tytuł „Europejskiej stolicy  kultury na 2029r”. Popieramy,  a  taką imprezą masową  my również wpisujemy się w kurs na kulturę.

Skip to content