• 26 lutego 2024 08:01

Poznawali tajemnice lawendy z „Głosem Seniora”

Ambasadorka „GŁOSU SENIORA”, Bożena Sałacińska, zorganizowała dla grupy słuchaczy Kazimierzowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Bydgoszczy „Warsztaty lawendowe”.

Spotkanie odbyło się na największej w regionie plantacji lawendy. Błękitne pola znajdują się w miejscowości Leszcze koło Złotnik Kujawskich. Warsztaty poprowadziła z pasją właścicielka „Lovendy Kujawskiej”, Karolina Grontkowska.

Gospodyni spotkania jest z wykształcenia mgr inż. biotechnologii. Poza tym posiada dyplom zielarza fitoterapeuty. Pomysłodawczyni warsztatów ciekawie i profesjonalnie podzieliła się z seniorami swoją wielką wiedzą na temat lawendy.

– Nasze pole lawendowe o powierzchni 1 hektara należy do jednego z największych w Polsce. Rośnie tu lawenda różnych odmian. W sklepiku można kupić syrop lawendowy, olejki lawendowe oraz cukierki i ciasteczka lawendowe. Dla miłośników niepowtarzalnych zapachów oferowana jest sól oraz musujące kule do kąpieli. Wielkim powodzeniem kupujących cieszy się lawendowy dezodorant oraz szampon w kostce. Na zakończenie spotkania seniorzy z Bydgoszczy zabrali do domu przygotowane własnoręcznie  sadzonki lawendy oraz bukiety i woreczki zapachowe – informuje właścicielka „Lovendy Kujawskiej”, Karolina Grontkowska.

– W trakcie zwiedzania plantacji mieliśmy możliwość zerwania pamiątkowego bukietu. W ramach zajęć ogrodniczych zaskoczył mnie sposób rozmnażania lawendy. Miałam też okazję poznać lawendę wszystkimi zmysłami! Odkryłam tajemnice tej niezwykłej rośliny. Zachwyciłam się jej różnorodnością i wszechstronnym zastosowaniem – wspomina Czesława Makowska.

– W czasie zajęć w suszarni próbowaliśmy swoich sił w okruszaniu lawendowych bukietów. Kwiatki przesiewaliśmy przez sito. Następnie pakowaliśmy je w kolorowe, tekstylne  woreczki. Na zakończenie skosztowaliśmy lawendowe ciasteczka popijane rewelacyjnym w smaku lawendowym napojem z dodatkiem mięty. Ukoronowaniem spotkania była degustacja lodów, oczywiście o smaku lawendowym – dodaje organizatorka spotkania, Bożena Sałacińska.

Autor Artykułu: Ambasador Głosu Seniora Miłosz Sałaciński 

Skip to content