• 19 lipca 2024 13:16

Literackie pożegnanie wakacji w Katowicach

Ostatni weekend sierpnia Fundacja Czas Dzieci proponuję spędzić z książką, oferując szeroki wachlarz atrakcji w ramach Międzypokoleniowego Festiwalu Literatury Dziecięcej – Ojce i Dziatki. 

Głos Seniora jest jednym z patronów medialnych wydarzenia.

Od 25 do 27 sierpnia w Katowicach odbędą się liczne spotkania literackie, warsztaty artystyczne, wystawy i wydarzenia specjalne. 

W programie wiele akcentów wspierających młodych ludzi w wyzwaniach związanych z powrotem do szkoły i choć festiwalowa formuła gwarantuję lekką, zaskakującą formę rodzinnej zabawy, wnikliwsze oko dostrzeże m.in.:

  • pomoc w budowaniu relacji („Czytanie Relacji” – wystawa zorganizowana we współpracy z Instytutem Książki),
  • rozwijanie empatii („Różni, ale tacy sami – ABC Empatii z fundacją Czepczyński Familly Foundation, „Wędrówka Nabu” – warsztat z ilustratorką Joanną Rusinek),
  • przezwyciężanie przeciwności (spotkanie z Roksaną Jędrzejewską-Wróbel, „W krainie zębowej wróżki„- warsztat bajkoterapeutyczny dla dzieci z Fundacją ING Dzieciom),
  • ochronę indywidualnego, samodzielnego sposobu myślenia (Współrzędne Amonu, czyli spotkanie z Pawłem Beręsewiczem), 
  • rozwijanie wyobraźni i ekspresji twórczej (Smoczy plener literacko-artystyczny z udziałem Barbary Sadurskiej i Marcina Minora). 
  • wsparcie dzeci z wysoką wrażliwością (zabawa z Panem Poetą)

Nie zabraknie akcentów ekologicznych, o które zadbają zespół Ekorodzice.pl, który przygotował warsztaty z wyplatania papierowej wikliny oraz Justyna Mazur-Kiwer z krakowskiego Litograf Studio, która zaprasza na kreatywne warsztaty – PapieroveLove (organizator: ING Bank Śląski, Fundacja ING Dzieciom, Fundacja Sztuki Polskiej ING).

Może kogoś zdziwić, że na festiwalu literatury będzie można także poćwiczyć jogę. Owszem i to w najlepszym, kocim towarzystwie (Przybij piątkę Kociej Szajce – kocia joga z Agatą Romaniuk, autorką serii “Kocia Szajka”).

Tradycją już jest, żeFestiwal współpracuje nie tylko ze spektakularnymi instytucjami takimi jak Muzeum Śląskie, NOSPR i Galeria Rondo Sztuki, ale organizuje także wydarzenia w bibliotekach i księgarniach niezależnych.Do takich należą: spotkanie z Wojciechem Widłakiem oraz warsztat z Aleksandrą Krzanowską w Miejskiej Bibliotece Publicznej w ramach projektu Instytutu Książki: “Mała książka – Wielki człowiek” oraz happening „Ostry Dyżur Literacki”na którym eksperci leczą nietolerancje czytelnicze i przepisują zalecane książki na receptach. 

Finałem Festiwalu będzie bajka muzyczna „Przyjaciel, którego nie było”, oparta na książce „Lucjan lew, jakiego nie było” Roksany Jędrzejewskiej-Wróbel, przygotowanej przez NOSPR. 

Adaptacja fabuły na potrzeby muzycznego przedstawienia to wspólny krok podjęty przez NOSPR oraz Fundację ING Dzieciom w celu tworzenia wartościowych i społecznie zaangażowanych produkcji dla dzieci oraz ich rodzin. Premiera odbędzie się w Sali kameralnej NOSPR, a udział w niej będzie nieodpłatny, dzięki finansowemu wsparciu Fundacji ING Dzieciom.

Pełny program Festiwalu znajdziecie na stronie: 

Wszystkie wydarzenia są bezpłatne. Konieczna jest jednak rezerwacja: https://ojceidziatki.nakiedy.pl/site/?c[]=6573

Projekt zrealizowany przy współpracy  Fundacji ING Dzieciom.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury

Zadanie współfinansowane z Budżetu Miasta Katowice.