• 26 lutego 2024 09:04

Sentymentalna podróż do lat PRL jak w filmach Barei

Jako ambasadorzy „GŁOSU SENIORA” odwiedziliśmy z żoną POMORSKIE OKRĘGOWE MUZEUM PRL. Placówka mieszcząca się w Sępólnie Krajeńskim wyraziła akces do przystąpienia do Ogólnopolskiej Karty Seniora.

W Muzeum poczuliśmy się jakbyśmy wrócili do lat naszej młodości. Wyglądało tak, jakby nasze  życie cofnęło się ponad pół wieku!

Zgromadzone tutaj eksponaty u większości seniorów wywołają nostalgię lub łzy wzruszenia. Każdy z nas z wielkim sentymentem wraca do czasów dzieciństwa. Nie nasza wina, że przypadało ono akurat w czasach PRL. Trzeba docenić wysiłek pomysłodawcy tej placówki, Marcina Gulka.

Udało mu się w jednym miejscu zgromadzić  tak wiele autentycznych eksponatów. Można tu podziwiać stare samochody i dziesiątki sprzętów codziennego użytku. Na półkach królują urządzenia gospodarcze, TV i radioodbiorniki. Osobny segment stanowią  zabawki  i gry z czasów naszej młodości. Podziw wzbudza  oryginalne wyposażenie sklepu spożywczego z nierozpakowanymi przetworami spożywczymi wyprodukowanymi przed ponad pół wiekiem. Podobnie ma się sprawa z apteką z dawnymi lekarstwami.

 – W 2017 roku otworzyliśmy halę wystawową o powierzchni  600 m.kw.  Najciekawszy dział naszego Muzeum to różnego typu pojazdy z epoki PRL. Na ten moment mamy ponad 20 samochodów. Większość z nich jest pieczołowicie odrestaurowana i w pełni sprawna technicznie. Naszą dumą jest m.in. : w pełni oryginalny milicyjny Fiat 125P z lat 80 -tych. Ma on nawet galeryjkę wraz ze sprzętem nagłaśniającym. Z kolei karetka Fiat 125P jest w pełni wyposażona w nosze i sprzęt medyczny. Mamy poza tym jeszcze pojazd straży pożarnej, FSC Lublin Żuk,  z pełnym wyposażeniem. Obok stoi Żuk “Marian” z serialu „Zmiennicy z autografem Mariana Koniuszko. Uzupełnieniem kolekcji są: oryginalny Fiat 126p, Wołga Gaz M24  oraz replika FIATA 125p TAXI u numerze bocznym 1313. Ten kultowy pojazd z serialu ”Zmiennicy”ma dodatkowoautograf Mieczysława Hryniewicza czyli serialowego Jacka Żytkiewicza – wspomina dyrektor Pomorskiego Okręgowego Muzeum PRL, Marcin Gulka.

– Na mnie największe wrażenie zrobił Pokój dziecięcy. Jest to chyba najbardziej sentymentalny boks. Zgromadzono w nim zabawki i przedmioty z naszego dzieciństwa. Z kolei w pokoju gościnnym znajdują się przedmioty z przekroju od wczesnych lat 50-ych do późnych lat 80-ych. Oczywiście z typową wersalką i meblościanką potocznie zwaną „czeczot”. W stylizowanej na lata 70-te łazience znajduje się kultowy górnopłuk, ebonitowa deska sedesowa i żeliwna wanna. Przed wejściem do Muzeum znajdujesiękiosk „RUCHU” z lat 70/80. Można w nim podziwiać asortyment towarów z minionej epoki z papierosami „POPULARNE” na czele.W skład ekspozycji APTEKI wchodzi kilkaset medykamentów. Z kolei w Izbie Przyjęć królują fotele: stomatologiczny i  ginekologiczny z lat 50 – wspomina pobyt w Muzeum Bożena Sałacińska.

Miłosz Sałaciński 

Korespondent REDAKCJI

“GŁOS SENIORA”

Skip to content