• 17 kwietnia 2024 05:51

Sekcja Literacka Medycznego Uniwersytetu Trzeciego Wieku we Włocławku.

Medyczny Uniwersytet Trzeciego Wieku we Włocławku jest najliczniejszym spośród trzech istniejących we Włocławku Uniwersytetow. Zrzesza aż 480 studentów seniorów, działa od 7 lat. W jego ramach działa wiele sekcji i kół zainteresowań. Grupy te nie zaprzestały działania nawet w trakcie pandemii, a po jej zakończeniu kontynuują swoją pracę z nową energią i w niektórych przypadkach nowymi opiekunami.

            Jedną z naszych najbardziej aktywnych grup jest Sekcja Literacka. Jej członkinie spotykają się dwa razy w miesiącu. Spotkania w ramach Sekcji są doskonałą okazją do nawiązywania nowych znajomości i budowania przyjaźni. Osoby o podobnych zainteresowaniach dzielą się swoimi ulubionymi pozycjami literackimi i dyskutują na temat przeczytanych książek. Dzięki tym spotkaniom seniorzy wzajemnie mobilizują się do większej aktywności czytelniczej. Zauważalnym jest fakt, iż nasi studenci angażujący  się w Sekcji Literackiej posiadają zwiększoną umiejętność wyrażania swoich myśli, argumentacji i słuchania innych. Poprzez czytanie i dyskusję poszerzyliśmy swoją wiedzę na różne tematy. Przeżywamy opisywane historie, identyfikujemy się z bohaterami i doświadczamy emocjonalnej głębi dostępnej tylko miłośnikom literatury. Lektura staje się dla nas źródłem radości, smutku, wzruszenia oraz skarbnicą nowych doświadczeń. Można śmiało powiedzieć, że podczas dyskusji o bohaterach książek nauczyliśmy się pozytywnego podejścia do życia, odporności na jego negatywne strony.

            Tematykę do dyskusji wybieramy różnorodną. Nie ukrywam, że sprawia nam radość dyskusja o życiu, o szczęściu, o relacjach międzyludzkich. Po raz drugi dyskutowaliśmy wokół tematu szczęścia w krajach skandynawskich na podstawie książki „Hygge. Klucz do Szczęścia”. Okazuje się, że Duńczycy są najszczęśliwszym narodem na świecie. Nawet chłodna i pochmurna aura nie ma większego wpływu na poziom ich szczęścia. Duńczycy potrafią cieszyć się z drobnych rzeczy, żyją wolniej i więcej czasu spędzają z bliskimi. Klucz do szczęścia, do radości życia przekazała nam również w swojej twórczości Agnieszka Osiecka. To ona zaprosiła nas do głębszego zrozumienia i odkrycia magii tkwiącej w codzienności. Autorka zachęca nas, byśmy zatrzymali się na chwilę i otworzyli oczy oraz serca, aby docenić to, co nas otacza.Ostatnia nasza dyskutowana książka to „Bóg nie jest automatem do kawy” autorstwa czeskiej dziennikarki. Książka to zapis rozmowy z polskim księdzem, który jest na posłudze duszpasterskiej w Czechach. Książka jest pełna cennych drogowskazów życiowych, uczy szacunku i otwartości na różne poglądy i postawy.

            Kiedy jest to możliwe, na spotkania dyskusyjne zapraszamy również autorów dyskutowanych przez nas pozycji literackich.

            Chyba nie musimy więcej przekonywać seniorów do korzyści z czytania książek; mamy nadzieję, że seniorzy zrzeszeni w innych Uniwersytetach i Klubach Seniora też pójdą naszym śladem i na łamach Głosu Seniora będziemy mogli wymieniać doświadczenia literackie.

Opiekunka Sekcji Literackiej – Stanisława Paradowska

Skip to content