• 3 października 2023 10:17

Głos Seniora

Stowarzyszenie Manko

Sekcja Literacka Medycznego Uniwersytetu Trzeciego Wieku we Włocławku.

Medyczny Uniwersytet Trzeciego Wieku we Włocławku jest najliczniejszym spośród trzech istniejących we Włocławku Uniwersytetow. Zrzesza aż 480 studentów seniorów, działa od 7 lat. W jego ramach działa wiele sekcji i kół zainteresowań. Grupy te nie zaprzestały działania nawet w trakcie pandemii, a po jej zakończeniu kontynuują swoją pracę z nową energią i w niektórych przypadkach nowymi opiekunami.

            Jedną z naszych najbardziej aktywnych grup jest Sekcja Literacka. Jej członkinie spotykają się dwa razy w miesiącu. Spotkania w ramach Sekcji są doskonałą okazją do nawiązywania nowych znajomości i budowania przyjaźni. Osoby o podobnych zainteresowaniach dzielą się swoimi ulubionymi pozycjami literackimi i dyskutują na temat przeczytanych książek. Dzięki tym spotkaniom seniorzy wzajemnie mobilizują się do większej aktywności czytelniczej. Zauważalnym jest fakt, iż nasi studenci angażujący  się w Sekcji Literackiej posiadają zwiększoną umiejętność wyrażania swoich myśli, argumentacji i słuchania innych. Poprzez czytanie i dyskusję poszerzyliśmy swoją wiedzę na różne tematy. Przeżywamy opisywane historie, identyfikujemy się z bohaterami i doświadczamy emocjonalnej głębi dostępnej tylko miłośnikom literatury. Lektura staje się dla nas źródłem radości, smutku, wzruszenia oraz skarbnicą nowych doświadczeń. Można śmiało powiedzieć, że podczas dyskusji o bohaterach książek nauczyliśmy się pozytywnego podejścia do życia, odporności na jego negatywne strony.

            Tematykę do dyskusji wybieramy różnorodną. Nie ukrywam, że sprawia nam radość dyskusja o życiu, o szczęściu, o relacjach międzyludzkich. Po raz drugi dyskutowaliśmy wokół tematu szczęścia w krajach skandynawskich na podstawie książki „Hygge. Klucz do Szczęścia”. Okazuje się, że Duńczycy są najszczęśliwszym narodem na świecie. Nawet chłodna i pochmurna aura nie ma większego wpływu na poziom ich szczęścia. Duńczycy potrafią cieszyć się z drobnych rzeczy, żyją wolniej i więcej czasu spędzają z bliskimi. Klucz do szczęścia, do radości życia przekazała nam również w swojej twórczości Agnieszka Osiecka. To ona zaprosiła nas do głębszego zrozumienia i odkrycia magii tkwiącej w codzienności. Autorka zachęca nas, byśmy zatrzymali się na chwilę i otworzyli oczy oraz serca, aby docenić to, co nas otacza.Ostatnia nasza dyskutowana książka to „Bóg nie jest automatem do kawy” autorstwa czeskiej dziennikarki. Książka to zapis rozmowy z polskim księdzem, który jest na posłudze duszpasterskiej w Czechach. Książka jest pełna cennych drogowskazów życiowych, uczy szacunku i otwartości na różne poglądy i postawy.

            Kiedy jest to możliwe, na spotkania dyskusyjne zapraszamy również autorów dyskutowanych przez nas pozycji literackich.

            Chyba nie musimy więcej przekonywać seniorów do korzyści z czytania książek; mamy nadzieję, że seniorzy zrzeszeni w innych Uniwersytetach i Klubach Seniora też pójdą naszym śladem i na łamach Głosu Seniora będziemy mogli wymieniać doświadczenia literackie.

Opiekunka Sekcji Literackiej – Stanisława Paradowska

Skip to content