• 18 lipca 2024 22:34

Najlepszy materac dla seniora – o czym musisz wiedzieć?

lip 18, 2023

Osoby starsze to szczególnie wymagająca grupa konsumentów, jeśli chodzi o wybór odpowiedniego materaca. Może on bowiem wpłynąć na złagodzenie lub nasilenie dolegliwości tak częstych w pewnym wieku. Przeczytaj poniższy artykuł i dowiedz się najważniejszych kwestii w zakresie wyboru materaca dla seniora!

Jeśli jesteś seniorem lub chcesz sprawić wysokiej jakości prezent bliskiej osobie, koniecznie rozważ ergonomiczne, komfortowe materace. Warszawa to miasto wielu możliwości w tym temacie. Wcześniej dowiedz się jednak, dlaczego materac w przypadku osoby starszej jest tak istotny oraz na co zwracać uwagę podczas zakupów.

Wpływ materaca na zdrowie seniora

Osoby starsze na ogół spędzają w łóżku więcej godzin niż dorosłe osoby zdrowe. Dlatego materac powinien być szczególnie komfortowy i musi oddziaływać pozytywnie na organizm. Dla dwóch osób świetnie sprawdzą się materace 160×200 cm, które zapewnią odpowiednią ilość miejsca. Seniorzy zmagają się z licznymi problemami zdrowotnymi – zwyrodnieniami, chorobami reumatycznymi, odleżynami. W pewnym wieku spada również synteza melatoniny, przez co osoby starsze częściej doświadczają bezsenności.

Materac zapewniający właściwe podparcie całego ciała może zmniejszać intensywność bólu czy sztywności stawów, migren, przewlekłego zmęczenia oraz wszelkich problemów ze snem. Może nawet uchronić przed nadmiernym marznięciem w nocy!

Jaki materac dla seniora?

Wybór odpowiedniego materaca dla seniora nie jest łatwy. Musi on redukować zbędne naciski, zwłaszcza w newralgicznych punktach, takich jak biodra, odcinek szyjny kręgosłupa czy obręcz barkowa. Produkt koniecznie musi być wykonany z tworzyw gwarantujących właściwą cyrkulację powietrza i odprowadzających wilgoć, aby nie zaostrzać dolegliwości dermatologicznych. Jeśli natomiast osoba starsza ma tendencję do odleżyn lub większą część dnia leży w łóżku, materac powinien być medyczny i mieć właściwości przeciwodleżynowe.

Nie tylko wśród osób starszych rosnącą popularnością cieszą się materace medyczne – do czego służą? Kto powinien rozważyć ich zakup? Przekonaj się!

W przypadku seniorów szczególnie warto rozważyć wybór:

  • materaca z pianki termoelastycznej;
  • kieszeniowego materaca sprężynowego.

Materac z pianki termoelastycznej poprawi krążenie i wyeliminuje uczucie marznięcia w nocy. Dopasuje się do ciała użytkownika pod wpływem nacisku i generowanego ciepła. Dodatkowo zatrzyma ciepło, gwarantując komfort snu. Z kolei materace sprężynowe zapewniają bardzo dobre podparcie kręgosłupa i korzystnie wpływają na narząd ruchu.

Czym są strefy twardości?

Osoby starsze bezwzględnie powinny korzystać z materacy ze strefami twardości. Dzielą one materac na miejsca o różnej elastyczności punktowej, dzięki czemu produkt dopasowuje się do wszystkich odcinków ciała. Gwarantuje takie same podparcie miednicy i głowy, chociaż różnią się one ciężkością. To jedna z ważniejszych kwestii, aby codziennie rano budzić się pełnym energii oraz bez zbędnego bólu kręgosłupa i stawów.