• 26 lutego 2024 08:29

Wakacje – czas czytania i rozmów

Już od 20 lipca w Gdyni i Sopocie tradycyjnie rozpocznie się wakacyjna edycja Międzypokoleniowego Festiwalu Literatury Dziecięcej – Ojce i Dziatki  

W programach obu miast nie zabraknie spotkań z ulubionymi autorami, warsztatów, zabaw literackich, spacerów i czytanek. Uczty dopełniąpokazy filmowe, wystawa i rejs literacki. 

Z dziećmi spotkają się twórcy książek: Zofia Stanecka, Marianna Oklejak, Paweł Mildner, Marta Guśniowska, Barbara Sadurska, Berenika Kołomycka, Małgorzata Swędrowska i Michał Książek.

Gościem specjalnym będzie Kapitan Tomasz Sobieszczański – Kapitan żeglugi wielkiej, żeglarz, rybak, marynarz, pisarz, publicysta, fotografik, filmowiec, wychowawca młodzieży, który na pokładzie „Daru Pomorza” otworzy wraz z organizatorami Festiwal w Gdyni. 

Rodzicom dedykowana jest wystawa „Wrażliwe jak dziecko” – Wystawa prezentująca 12 prac, które zostały stworzone, by zilustrować najważniejsze problemy młodych ludzi, ich wrażliwość i perspektywę, którą powinniśmy poznać także my – dorośli. 

Obrazy uznanych twórców, m.in takich jak Emilia Dziubak, Joanna Rusinek, Nika Jaworowska-Duchlińska, Joanna Bartosik, Marianna Sztyma – odsyłają do ważnych pytań o kondycję psychiczną dzisiejszego dziecka. Obrazom towarzyszą QR kody, które odsyłają do artykułów napisanych dla „Newsweek Psychologia Dziecka” i „Newsweek Psychologia Nastolatka” przez uznanych specjalistów z zakresu psychologii i psychoterapii dzieci i młodzieży.

Jedną z propozycji międzypokoleniowych jest spacer przyrodniczy z Michałem Książkiem. Wielokrotnie nagradzany autor, raczej piszący dla dorosłego czytelnika, tym razem udowodni, że temat przyrody stanowi prawdziwy most międzypokoleniowy. 

Temat międzypokoleniowości powraca, bowiem organizatorzy podkreślają jak ważne są książki w budowaniu relacji. Pomimo wyraźnego wakacyjnego charakteru, uważne oko w programie dostrzeże ważne tematy – ekologię, dobrostan emocjonalny dziecka, prawa młodego człowieka. 

„Wakacje to nie tylko czas na czytanie dla przyjemności, ale przede wszystkim przestrzeń, która pozwala na dostrzeżenie tego, co w zabieganym roku szkolnym nam umyka – wyjaśnia dyrektor programowa – Agnieszka Karp-Szymańska – Mamy nadzieje, że książki, które zaprezentujemy dzieciom w czasie festiwalu nie tylko dostarczą im wiele przyjemności, ale zainspirują do refleksji i działania. Może zmiany postawy, może podjęcia prób, które do tej pory były poważnym wyzwaniem. To na czym bardzo nam zależy to wymiar rodzinny wydarzenia. Rodzice i dziadkowie uczestniczący w spotkaniach otrzymają dużą porcję inspiracji do rozmów, które mogą być kluczem do dziecięcego świata” 

W miastach, które w sezonie są pełne wnucząt spędzających wakacje u dziadków – idea rodzinnych inspirujących, angażujących i często zaskakujących wydarzeń wokół książkiprzyjęła się szczególnie dobrze. Dlatego, by złowić miejsca trzeba dokonać rezerwacji. Warto, tym bardziej, że wszystkie wydarzenia są bezpłatne. 

Zapisy Gdynia – https://ojceidziatki.nakiedy.pl/site/?c[]=6516

Zapisy Sopot – https://ojceidziatki.nakiedy.pl/site/?c[]=6515

Pełny program znajdziecie na stronie: https://festiwalliteraturydzieciecej.pl/ 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury

Skip to content