• 22 lutego 2024 12:30

,,Razem dla zdrowia nerek. Dbam Badam Chronię” – pierwszy dzień wiosny na Kopcu Kościuszki w Krakowie

Tegoroczny pierwszy dzień wiosny był okazją do wspólnego spędzenia czasu podczas marszu na Kopiec Kościuszki w Krakowie. Licznie zgromadzeni – seniorzy, uczniowie szkół, a przede wszystkim pacjenci nefrologiczni i ich bliscy – mieli okazję lepiej zapoznać się z tematyką dbania o zdrowie nerek i działań profilaktycznych. Tegoroczne hasło ,,Razem dla zdrowia nerek. Dbam. Badam. Chronię.” podkreśla istotny wpływ wykonywania badań profilaktycznych i odpowiednio prowadzonego stylu życia na utrzymanie zdrowia nerek i dobrostanu całego organizmu.

Z okazji Światowego Dnia Nerek co roku Ogólnopolskie Stowarzyszenie Moje Nerki (OSMN) podejmuje działania edukacyjne i uświadamiające w zakresie dbania o swoje zdrowie, a w szczególności o zdrowie swoich nerek. W tym roku zaowocowało to powstaniem wydarzenia na Kopcu Kościuszki, gdzie licznie zgromadzeni mogli skorzystać z bezpłatnych badań oraz punktów informacyjnych. Stowarzyszenie stawia na pierwszym miejscu zwiększanie świadomości społeczeństwa, w szczególności osób z grupy wysokiego ryzyka, aby w porę wykryć PChN we wczesnym etapie rozwoju. Patronem medialnym wydarzenia był Głos Seniora.

„Ponad 4,5 miliona Polaków chorych jest na przewleką chorobę nerek, a 90% z nich o tym nie wie, ponieważ choroba nie daje specyficznych objawów. Dlatego wszyscy uczestnicy mogli skorzystać z bezpłatnego badania pomiaru ciśnienia tętniczego oraz masy ciała. Wiedząc jak znaczącą rolę w
dbaniu o nerki stanowi odpowiedni sposób żywienia, na miejscu dietetyk udzielał porad wszystkim zainteresowanym”
komentuje prof. Rajmund Michalski, prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Moje Nerki, który sam choruje na przewlekłą chorobę nerek i korzysta z lekowego programu ketoanalogami aminokwasów. – „Kilkanaście lat temu też, znalazłem się w podobnej sytuacji, myśląc, że jest to wyrok, a nie szansa na lepsze życie, pełne nowych wyzwań. Dlatego wierzymy, ze tego typu akcje zwiększą świadomość społeczeństwa i dadzą nadzieję tym, których PChN dotknęło”.

Międzypokoleniowe wydarzenie szansą na zwiększenie świadomości Polaków

21 marca to nie tylko pierwszy dzień wiosny, ale dzień wagarowicza. Tym razem blisko 60 uczniów z krakowskich szkół razem ze swoimi nauczycielami postanowiło spędzić go na Kopcu Kościuszki. Mając na uwadze wpływ używek na zdrowie nerek i całego organizmu, uczniowie mogli skorzystać z narkogogli i alkogogli, przygotowanych przez Wojewódzką Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Krakowie.

Pamiętamy również o naszych seniorach. „Szczególną troską powinny zostać otoczone osoby starsze, ponieważ to one należą do grupy wysokiego ryzyka. Dlatego regularne wykonywanie badań profilaktycznych stanowi filar zdrowia. Z tej okazji od 1 marca do wyczerpania puli wszyscy chętni mogą skorzystać z bezpłatnego badania wskaźnika GFR i kreatyniny w krwi w sieci laboratoriów Diagnostyka sp. z o. o. w Krakowie i Brzesku”podkreśla prof. Rajmun Michalski. Wykonanie prostego badania: kreatyniny we krwi, moczu ogólnego czy pomiaru ciśnienia krwi pozwala na odpowiednio wczesne wykrycie choroby.

Przypominamy, że Głos Seniora przy współpracy z Ogólnopolskie Stowarzyszenie Moje Nerki i Polskie Towarzystwo Nefrologiczne realizuje ogólnopolską kampanię społeczną „Moje Nerki”. Kampania ma za zadanie zachęcić wszystkich Polaków do zbadania nerek celem wychwycenia wczesnych, bezobjawowych przypadków zaburzenia tego organu.


Zapraszamy również do obejrzenia spotu kampanii:
https://youtu.be/qBNYQF9Q3cI – kliknij i udostępnij!
oraz filmu, w którym prof. dr hab. Beata Naumnik opowiada o tym, jak skutecznie dbać o nerki:
https://youtu.be/RzCIZH6zEbA

Skip to content