• 27 lutego 2024 18:33

MARSZ „RAZEM DLA ZDROWIA NEREK. Dbam. Badam. Chronię” – Kraków, Kopiec Kościuszki

Ogólnopolskie Stowarzyszenie Moje Nerki (OSMN) co roku z okazji Światowego Dnia Nerek podejmuje działania edukacyjne i uświadamiające mającej na celu szerzenie wiedzy o zdrowiu nerek, zapobieganiu chorobie nerek i ich leczeniu.

W tym roku 21 marca w godzinach 11-14.00 Stowarzyszenie wraz z partnerami organizuje Marsz pod hasłem: ,,RAZEM DLA ZDROWIA NEREK. Dbam. Badam. Chronię” na terenie Kopca Kościuszki w Krakowie.

Poprzez tą akcję Ogólnopolskie Stowarzyszenie Moje Nerki chce przedstawić jakie znaczenie i rolę odgrywają nerki dla zdrowia, jak ważne jest zapobieganie i wykrywanie w porę uszkodzeń nerek, aby na czas zareagować i nie dopuścić do przejścia w bardziej zaawansowane stadium. Choroby nerek w początkowej fazie przebiegają bezobjawowo a ich głównymi czynnikami ryzyka jest cukrzyca i nadciśnienie, które mogą prowadzić do konieczności dializy lub przeszczepienia nerki.

Z drugiej strony Marsz poprzez swoją wyjątkową formę i miejsce ma na celu zwiększenie świadomości społeczeństwa na temat wagi zachowania zdrowego stylu życia, takiego jak dieta z małą ilością soli i cukru, unikanie produktów przetworzonych, czerwonego mięsa, ograniczenie spożywania alkoholu, palenia papierosów, leków przeciwbólowych, które są szkodliwymi nawykami uszkadzającymi nerki. Zachowania dobrego stanu zdrowia to też kontrolowanie swojej wagi ciała, aktywność fizyczna i odpowiednie nawadnianie organizmu.

Według szacunków aż 4,5 mln Polaków cierpi na jakąś formę uszkodzenia nerek ale przeważająca część, bo około 95% z tych osób, nie wie, że ma problem z nerkami i umiera. Symbolem tych osób, które wiedzą, są zdiagnozowane i leczone jest wierzchołek góry lodowej stąd Marsz na Kopiec – jako symbol wierzchołka.

Liczymy, że dzięki akcji wydobędziemy na wierzchołek więcej osób i uratujemy ich zdrowie i życie. Dążymy aby było coraz mniej historii osób ze zbyt późno wykrytą chorobą takich jak poniżej;
– “Moje nerki padły z dnia na dzień, miałam bóle głowy, nudności i spuchłam, szkoda, że wcześniej się nie badałam”
– “Ciągłe zmęczenie ale nie zauważałam tego. Chorobę wykryto jak zaszłam w ciążę. Urodziłam córkę. Miałam biopsję nerki i wtedy już wszystko było jasne – dializy.”
– “Żadnych objawów, wyszło przypadkiem i eGFR wynosiło 27. Nawet w szpitalu przy badaniach USG usłyszałam od lekarki, że jakby wyników przed oczami nie miała i nie widziała uszkodzeń na nerkach na monitorze to w życiu by nie powiedziała patrząc na mnie, że mam tak chore nerki.”
– “Przypadkowe badanie i wyszedł białkomocz, nic nie bolało”
– “Silny ból głowy i nic poza tym” .
– “Moje nerki nagle stanęły i spuchłem,,,,,”
– “Żadnych widocznych gołym okiem objawów ani żadnego bólu… tak po prostu”
– “Mąż nie skarżył się na nic… Zauważyłam, że dużo schudł w krótkim czasie i zaczął się szybciej męczyć (choć on twierdził że nie…) I wysłałam go na badania… jak się okazało w ostatniej chwili…”
– “Wysokie OB podczas badań do pracy”
– “Choroba przebiega bezobjawowo i szkoda. Zawsze odkładałam badania na później i nie zdążyłam”.
– “Chciało mi się ciągle spać, byłem zmęczony, zacząłem unikać w-fu bo nie nadążałem za innymi ale nie byłem świadomy, że jestem chory. Był upał i zemdlałem i musiałem mieć dializy a teraz przeszczep nerki.”

Po tych przykładach niech każdy zada sobie pytanie: Czy na pewno mam zdrowe nerki? Kiedy ostatnio badałem nerki? To nie jest choroba, która dotyka tylko nielicznych; ma ją co dziesiąta osoba na świecie. Twój sąsiad może ją mieć. Twój rodzic. Twój kolega ze szkoły, z pracy.

Jeśli PChN zostanie wcześnie wykryta i odpowiednio leczona, pogorszenie czynności nerek może zostać spowolnione lub nawet zatrzymane, a ryzyko związanych z nią powikłań sercowonaczyniowych może zostać zmniejszone.

Aby wykryć chorobę wystarczy wykonać proste, tanie badania: kreatyninę z krwi, mocz ogólny oraz pomiary ciśnienia krwi.

Wśród uczestników Marszu będą osoby, które doświadczają choroby nerek i podczas akcji opowiedzą jak wygląda życie z chorobą nerek oraz podzielą się swoimi refleksjami.
Marsz na Kopiec zaplanowany został w pierwszy dzień wiosny, jest to również dzień wagarowicza, dlatego zapraszamy młodzież z pobliskich szkół. Niech to będą prozdrowotne wagary na Kopcu Kościuszki w jego 200 lecie powstania.

Zapraszamy również seniorów , którzy znajdują się w grupie ryzyka aby zwiększyć wśród nich
świadomość konieczności badań, bo nerki chorują po cichu.

W ramach akcji uczestnicy Marszu na Kopiec Kościuszki przejdą w specjalnie przygotowanych
koszulkach. Dodatkowe działania edukacyjne i wspierające profilaktykę podczas akcji to, min:
● bezpłatne pomiary ciśnienia tętniczego i BMI,
● bezpłatne porady specjalisty, dietetyka klinicznego,
● możliwość wykonania badanie stężenia kreatyniny w surowicy krwi z określeniem wartości wskaźnika GFR w ramach dostępnego pakietu 1000 darmowych badań w laboratoriach Diagnostyki w wybranych punktach w Krakowie i we współpracy z Hutniczą Fundacją Ochrony Zdrowia i Pomocy Społecznej. Fundacja ta od wielu lat współpracuje z OSMN w zakresie współfinansowania badań z okazji ŚDN a dodatkowo wykupuje 50-100 badań dla pacjentów korzystających z Przychodni lekarskiej CM
Ujastek.

W trakcie wydarzenia doradcy Małopolskiego OW Narodowego Fundusz Zdrowia przy stoisku informacyjnym będą m.in. rozdawać ulotki i materiały o zdrowiu, informować o profilaktycznych programach zdrowotnych w tym o profilaktyce 40 Plus, zachęcać do korzystania z aplikacji mobilnych oraz promować portale internetowe NFZ (np. diety.nfz.gov.pl) a także zachęcać do skorzystania z kiosku profilaktycznego dostępnego na sali obsługi klientów przy ul. Wadowickiej 8W w Krakowie.

Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Krakowie przekaże wiedzę na temat zagrożeń ze strony dopalaczy, alkoholu, które to używki nie są obojętne dla nerek oraz udostępni przystępnie opracowane materiały informacyjno-edukacyjne w tym narkogogle i alkogogle.

Każdy uczestnik otrzyma butelkę wody. Woda jest niezbędna do właściwego funkcjonowania organizmu, w tym również do prawidłowej pracy nerek. Należy pić czystą wodę: 1,5-2 litrów dziennie, małymi łyczkami, przez cały dzień. Latem, w czasie upałów, powinniśmy pić nawet do 3 litrów czystej wody dziennie.

Honorowym Patronatem wydarzenie objęła; dr hab. n. med., prof. inst. Katarzyna Krzanowska, kierownik Oddziału Klinicznego Nefrologii i Dializoterapii NSSU, kierownik Kliniki Nefrologii UJCM

Patronaty:

 • Polskie Towarzystwo Nefrologiczne
 • Kampania Dla Zdrowia Nerek
 • Kampania Społeczna “Otwórz Serce na Nerki”
 • Kopiec Kościuszki
 • Głos Seniora
 • Małopolski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny
 • Wydawnictwo Medyczne Termedia
  Akcja dzięki wspólnym, międzypokoleniowym działaniom ma przyczynić się do popularyzacji wiedzy w obszarze profilaktyki chorób nerek. Zawsze warto ratować i zmieniać życie na lepsze, bez cierpienia z powodu choroby. Wszyscy jesteśmy współodpowiedzialni poprzez nasze codzienne decyzje za jakość życia związaną ze zdrowiem. W tym miejscu apel do mediów o zwiększanie świadomości społecznej na temat tej cichej, podstępnej choroby.

Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w wydarzeniu.
Więcej informacji na https://moje-nerki.pl/

Zarząd Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Moje Nerki

 • Prezes Prof. Rajmund Michalski
 • V-ce Prezes Iwona Mazur
 • V-ce Prezes Dorota Ligęza
Zaproszenie Prof. Rajmunda Michalskiego, prezesa Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Moje Nerki.
Skip to content