• 19 lipca 2024 13:54

Jesienne wędkowanie – czas dla prawdziwych pasjonatów

paź 28, 2022 #Materiał Partnera

Większości ludzi wędkowanie kojarzy się z cierpliwym staniem lub siedzeniem z wędką przy brzegu stawu czy jeziora. Niewielu postronnych wyobraża sobie tego rodzaju aktywność jesienią, gdy robi się zimno, mokro i ponuro. Jednak prawdziwi pasjonaci wiedzą, że każda pora roku ma swoje plusy i minusy. Czy rzeczywiście da się coś złowić jesienią?

Istnieje cała rzesza wędkarzy, która nie ustaje w swojej pasji bez względu na datę i towarzyszące warunki atmosferyczne. Wędkarstwo to nie tylko bierne wpatrywanie się w spławik. Do wyboru jest wiele różnych metod połowu ryb, nie są one wyłącznie statyczne, ale występują również takie wymagające dużej aktywności, np. metoda spinningowa. Warto je wypróbować, jeśli chce się dalej rozwijać swoją pasję i poznawać nowe rozwiązania.

Listopad – miesiąc połowu drapieżników na mullet

W listopadzie aktywność ryb spokojnego żeru spada – lepiej  postawić na gatunki drapieżne, które stają się teraz wyjątkowo aktywne. Do tego typu połowów przyda się przygotowanie sprzętu spinningowego – odpowiednie wyposażenie to podstawa. Jeśli zamiast jeziora chcesz spróbować swoich sił na wodach morskich – wybierz wyjątkowo wytrzymałą przynętę powierzchniową typu mullet. Sprawdzi się ona w przypadku natrafienia na naprawdę silną i ciężką rybę. Dzięki niej będziesz mieć szansę pochwalić się swoim trofeum wśród innych pasjonatów. Jeśli wybierasz się nad morze po raz pierwszy zastanów się najpierw, czy planujesz połowy z brzegu, czy z kutra. Dobrze jest wziąć pod uwagę fakt, że w drugiej połowie listopada kończy się okres ochronny troci wędrownej, na którą można zasadzić się z brzegu, najlepiej na jednym ze stanowisk w Ustroni Morskiej.

Przygotuj się na trudne warunki

Przed jesiennymi wyprawami na ryby, zwłaszcza gdy zamierza się długo siedzieć w jednym miejscu, trzeba zaopatrzyć się w ciepłe i wodoodporne ubrania. Bardzo duży wybór oferuje Miętus – Internetowy Sklep wędkarski. Żeby uniknąć przemoknięcia, wychłodzenia i przeziębienia, zapalony wędkarz musi zebrać odpowiednie wyposażenie. W zależności od wybranej metody połowu i aktualnych warunków atmosferycznych mogą być przydatne parasol lub namiot chroniący przed deszczem, ale również przewiewny strój termiczny odprowadzający pot – w trakcie spinningu można się naprawdę zmęczyć! Przy okazji warto przejrzeć cały asortyment sklepu i  uzupełnić brakujące akcesoria.

Inne metody połowu dostępne jesienią

W cieplejsze jesienne dni można próbować statecznych metod połowu – spławikowej lub gruntowej. Obie wymagają czasu i cierpliwości, za to wykorzystanie tej drugiej daje szansę na większe okazy nawet w listopadzie. Przy odpowiednim wyposażeniu i ubraniach chroniących przed chłodem można zasadzać się nawet w zimne dni, aczkolwiek decyduje się na to naprawdę niewiele osób. Jest to jednak bardzo dobry czas na aktywne metody takie, jak wspomniany już spinning lub metoda muchowa (okres ten sprzyja zwłaszcza połowom lipienia) oraz na wędkarstwo karpiowe –  gdy woda ma 15 – 17oC karpie najaktywniej poszukują pożywienia i dają się łatwo zanęcić.