• 19 maja 2024 11:09

„Senior w centrum uwagi” – kampania edukacyjna

Organizm człowieka wraz z upływem lat ulega zmianom. Powyżej 60-65 roku życia wkracza w tzw. wiek podeszły, a co za tym idzie, stopniowo zmienia się specyfika problemów zdrowotnych.

Kampania „Senior w centrum uwagi” stanowi rzetelne źródło wiedzy dla seniorów, ich bliskich oraz opiekunów. Wysoce edukacyjny przekaz został zapewniony dzięki wsparciu wybitnych autorytetów, którzy podjęli temat od strony profilaktyki, diagnostyki oraz leczenia poszczególnych chorób. Artykuły dostępne są na portalu www.pacjentilekarz.pl.

Patronat merytoryczny nad kampanią objął Głos Seniora – dr Barbara Kotlinowska poruszyła temat chorób neurologicznych, które dotyczą znacznej części osób starszych i wpływają na ich codzienne funkcjonowanie.

Twarzą kampanii została Helena Norowicz, modelka i aktorka, która udowadnia, że piękno nie liczy lat. Jej przykład pokazuje, że w dojrzałym wieku można zostać modelką i realizować swoje marzenia.

KAMPANIA PORUSZA NASTĘPUJĄCE TEMATY:

DŁAWICA PIERSIOWA – JAKIE ZNACZENIE MA OPTYMALNA FARMAKOTERAPIA?

Na tę chorobę cierpi w Polsce ok. 2 mln ludzi. Głównie są to osoby w wieku średnim i starszym. Powodów, dla których warto zdiagnozować i skutecznie leczyć dławicę piersiową jest bardzo dużo. 

Wsparcia merytorycznego w tym temacie udzielili:

  • Prof. dr hab. n. med. Piotr Jankowski, kardiolog, kierownik Katedry i Kliniki Chorób Wewnętrznych i Gerontokardiologii, Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego w Warszawie.

NADCIŚNIENIE TĘTNICZE – SKUTECZNA KONTROLA CIŚNIENIA ZMNIEJSZA RYZYKO UDARU MÓZGU

Zbyt wysokie ciśnienie tętnicze warto obniżać w każdym wieku. Nawet jeśli chory wcześniej nie był leczony, również w podeszłym wieku odniesie korzyści. 

Wsparcia merytorycznego w tym temacie udzielili:

  • Prof. dr hab. n. med. Aleksander Prejbisz, Klinika Nadciśnienia Tętniczego Narodowego Instytutu Kardiologii w Warszawie, prezes Polskiego Towarzystwa Nadciśnienia Tętniczego 

CUKRZYCA – JAKĄ ROLĘ ODGRYWAJĄ NOWOCZESNE TECHNOLOGIE

Jeżeli pacjent korzysta z aplikacji mobilnych i robi to w sposób rozumny, to one ułatwiają prowadzenie samokontroli, samoopieki. Nie ulega wątpliwości, że aplikacje mobilne znacznie usprawniły komunikację między pacjentem a lekarzem.  

Wsparcia merytorycznego w tym temacie udzielili:

  • Prof. dr hab. n. med. Dorota Zozulińska-Ziółlkiewicz, Kierownik Katedry i Kliniki Diabetologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, prezes Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego 

SZCZEPIENIE PRZECIW GRYPIE 

Szczepienie jest najprostszą, najtańszą, a jednocześnie najskuteczniejszą formą profilaktyki grypy. Jest ona niezwykle ważna w przypadku seniorów. 

Wsparcia merytorycznego w tym temacie udzielili:

  • Prof. dr hab. n. med. Adam Antczak, Kierownik Kliniki Pulmonologii Ogólnej i Onkologicznej Uniwersytetu Medycznego w Łodzi 

HEPARYNY ODPOWIEDZIĄ NA PROBLEMY ZAKRZEPOWE 

Naczynia krwionośne to swojego rodzaju autostrada organizmu człowieka, za pośrednictwem której transportowane są niezbędne do życia substancje odżywcze. Odpowiadają nie tylko za prawidłowe ukrwienie organizmu, ale także za dostarczanie najważniejszych substancji odżywczych do każdej komórki ciała człowieka. 

Wsparcia merytorycznego w tym temacie udzielili:

  • Płk dr n. med. Piotr Ligocki, Klinika Chorób Wewnętrznych z 10. Wojskowego Szpitala z Polikliniką SP ZOZ w Bydgoszczy 

JAK ZAPOBIEGAĆ I LECZYC ODLEŻYNY?

Odleżyny to poważny problem zdrowotny osób, które z powodu choroby czy niepełnosprawności większość czasu spędzają w łóżku. 

Wsparcia merytorycznego w tym temacie udzielili:

  • Mgr Urszula Jakubowska, pielęgniarka Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku, Szpitalnego Oddziału Ratunkowego 

Redakcja poleca lekturę wszystkich artykułów, które są częścią kampanii „Senior w centrum uwagi”, dostępnych na portalu: www.pacjentilekarz.pl.

Całość projektu, mogą Państwo znaleźć wchodząc w link:

http://bit.ly/3faV1gg

Skip to content