• 24 maja 2024 09:30

Konferencja prasowa SENIOR W RUCHU – zobacz relację!

sie 29, 2022

29 sierpnia 2022 roku na Stadionie Miejskim w Busku-Zdrój odbyła się Konferencja prasowa “Senior w Ruchu” z udziałem Pani Minister Anny Krupki – sekretarzem stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki. Konferencja zainaugurowała ogólnopolską kampanię społeczną Senior w Ruchu organizowaną przez Stowarzyszenie MANKO-Głos Seniora, której celem jest zwiększenie aktywności fizycznej seniorów i ich wiedzy na temat wpływu sportu i aktywności na zdrowie.

Kampania realizowana jest pod patronatem Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej, a współfinansowana ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki. Wiceminister Anna Krupka podkreśla, że działania skierowane w celu aktywizacji osób starszych są priorytetem.

Takie kampanie społeczne są bardzo potrzebne. Aktywność w grupie osób starszych jest bardzo ważna. Takie kampanie sprawiają, że ta aktywność wzrasta. Dzięki temu Seniorzy mogą dłużej zachować, sprawność, samodzielność i niezależność – mówiła.

Łukasz Salwarowski, prezes Stowarzyszenia MANKO-Głosu Seniora poinformował, że w ramach kampanii w całej Polsce zorganizowanych zostanie m.in. 12 Międzypokoleniowych Marszobiegów po Zdrowie i 12 Akademii Sportu dla seniorów w wieku 60 + oraz ogólnopolski konkurs w czterech kategoriach.

Sportowa Seniorska Gmina Roku, czyli samorząd promujący ruch po 60 roku życia. Sportowa Seniorska Organizacja Roku, czyli organizacja, która promuje sport, w tym przypadku UniwersytetY Trzeciego Wieku, czy kluby seniora. Sportowy Seniorski Event Roku np. olimpiada sportowa dla seniorów, czy seniorada i Aktywny Senior-Sportowiec Roku – mówił.

Podczas wydarzenia odbyło się także uroczyste wręczenie certyfikatów dla samorządów, które zostały partnerem kampanii Senior w Ruchu: Sandomierz, Busko-Zdrój, Masłów, Sędziszów, Miechów, Miasto i Gmina Małogoszcz, Raków, Jędrzejów, Buski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Busku-Zdroju, Fundacja ReStart, UTW Końskie, TKKF „gryf” w Miechowie, Mielecka Rada Seniorów, Stanisława Rzeźnik, Mielecki UTW Elżbieta Kwiatkowska, Fundacja Taneczna Gracja z Mielca, Stowarzyszenie Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Małogoszczy, Audika, SKOK Ziemi Rybnickiej, Kosmetyki Dr Duda, Hotel Gromada Busko-Zdrój, Xtreme Fitness Busko-Zdrój oraz Uzdrowisko Busko-Zdrój S.A.

Finałem wydarzenia był Międzypokoleniowy Marszobieg Po Zdrowie z Głos Seniora, który uroczyście rozpoczęła Pani Minister Anna Krupka. Marszobieg poprowadził Marek Pilch – maratończyk, Ambasador Zdrowego Stylu Życia Głosu Seniora. W Międzypokoleniowym Marszobiegu po Zdrowie z Głosem Seniora wzięło 120 osób z 10 Gmin Przyjaznych Seniorom, które pokonały dystans 2400 m.

WYNIKI MARSZOBIEGU:

Najstarszy Zawodnik – Czesław Wróbel (85 l.)

Najmłodszy Zawodnik – Kamila Kaczyńska (15 l.)

Klasyfikacja Ogólna:

I miejsce – Janusz Masłowski z Miechowa

II miejsce – Jadwiga Balcer-Dejworek z Miechowa

III Miejsce – Grażyna Rokosz z Busko-Zdrój

Kategoria Kobiet:

I miejsce – Jadwiga Balcer-Dejworek z Miechowa

II miejsce – Grażyna Rokosz z Busko-Zdrój

III miejsce – Pani Jolanta Kałucka z DPS Solec Zdrój

Kategoria Mężczyzn:

I miejsce – Janusz Masłowski z Miechowa

II miejsce – Zdzisław Soja z Mielca

III miejsce – Robert Chrzanowski – Busko-Zdrój

Konferencja zrealizowana została w ramach kampanii „Senior w Ruchu” organizowanej przez Stowarzyszenie MANKO- Głos Seniora pod patronatem honorowym Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej,
a współfinansowanej ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki. Partnerem wydarzenia było Busko-Zdrój – Gmina Uzdrowiskowa.

Stowarzyszenie MANKO – Głos Seniora działa od 20 lat, a od 10 – pod patronatem i we współpracy m.in. z Ministerstwem Rodziny i  Polityki Społecznej oraz Rzecznikiem Praw Pacjenta – zajmuje się szeroko pojętą aktywizacją i edukacją osób 60+ w obszarze zdrowia, ekonomii, prawa  i bezpieczeństwa. Realizujemy proseniorskie programy, takie jak GMINA PRZYJAZNA SENIOROM, w którym uczestniczy już ponad 190 samorządów, czy OGÓLNOPOLSKA KARTA SENIORA, którą posiada już ponad 500 000 osób i honoruje ponad 3 000 firm z  całej Polski. Prezes Stowarzyszenia MANKO i Redaktor Naczelny Ogólnopolskiego Magazynu Głos Seniora – Łukasz Salwarowski zasiada w Radzie Organizacji Pacjentów przy Rzeczniku Praw Pacjenta, Radzie Dostępności przy Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej oraz Radzie ds. Polityki Senioralnej przy Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej

Skip to content