• 23 czerwca 2024 20:46

Zakończyło się największe wydarzenie gospodarcze na Pomorzu!

W Gdyni zakończył się właśnie drugi, ostatni dzień V edycji Forum Wizja Rozwoju.Największe wydarzenie gospodarcze w Polsce północnej odbyło się w dniach 20-21czerwca w Akademia Marynarki Wojennej w Gdyni im. Bohaterów Westerplatte, realizowane pod honorowym patronatem Premiera Mateusz Morawiecki.

We wtorek w Gdyni odbyły się sesje w ramach bloków takich jak: Energetyka, Wodór, Finanse, Przemysł, Społeczno-gospodarczy, Innowacje, Gospodarka Morska, Rynek Pracy, Gospodarka, Inwestycje, Udział w spotkaniach wzięli przedstawiciele biznesu, świata nauki oraz polityki. Tak jak w przypadku poprzednich edycji, nie zabrakło tematów najbardziej istotnych dla polskiej gospodarki. Wśród panelistów pojawili się m.in. eksperci Orlenu.

– Funkcjonujemy w gospodarce światowej, ale biznes nie zawsze musi odgrywać pierwszą rolę. Pokazały to wielkie firmy, które przez lata budowały swoją siłę, a następnie wycofały się z Rosji w dwa tygodnie. – mówił Karol Wolff, dyrektor Biura Strategii i Projektów Strategicznych PKN ORLEN – Wszystkie rynki, które funkcjonowały sprawnie przez ostatnie 20-30 lat, muszą teraz dostosować się do nowych warunków. To dostosowanie może przebiegać gwałtownie, co widać na rynkach energii, gdzie ceny wzrastają 2 -3 krotnie.

V edycji Forum Wizja Rozwoju towarzyszyły Targi Pracy, organizowane we współpracy z Polskim Rzemiosłem oraz OHP. Polskie rzemiosło to powód do dumy – jedna z gałęzi odgrywających istotną rolę w rozwoju polskiej gospodarki. O jego wartości oraz ogromnym potencjale dyskutowano podczas tegorocznej edycji Forum Wizja Rozwoju.

Podczas uroczystej gali przyznane zostały nagrody dla firm szczególnie zasłużonych dla polskiej gospodarki. Kapituła postanowiła w tym roku nagrodzić w kategorii społeczna odpowiedzialność biznesu firmę Sylva sp. z o.o., a w kategorii badania, rozwój i transfer nowoczesnych technologii Hibernaturs sp. z o.o. Laureatem kategorii ekomobilność została firma Vestel Poland sp. z o.o.,  a w kategorii e-gospodarka zwyciężyła firma Altar sp. z o.o. Nagrodę odebrała także firma Progresja New Materials sp. z o.o. w kategorii start up. 

Przyznano również nagrodę za innowacyjność firmie Caffaro sp. z o.o. Laureatem kategorii zarządzanie jest MM Kwidzyn sp. z o.o. Nagrodę specjalną Fundacji Forum Wizja Rozwoju otrzymała Ekoenergetyka- Polska Spółka Akcyjna.

Kolejnym uroczystym momentem było zakończenie Hackatonu – maratonu programowania, który rozpoczął się pierwszego dnia forum. W rywalizacji wzięło udział ponad 30 zawodników, a pula nagród wynosiła 45 tysięcy złotych.

W panelach nie zabrakło specjalistów BGK. W trakcie sesji inauguracyjnej poruszony został temat między innymi bezpieczeństwa energetycznego.

– Polska potrzebuje własnej energii: bezpiecznej i niezależnej. Dzisiejszą transformację energetyczną powinniśmy postrzegać właśnie w tym kontekście – mówił Radosław Kwiecień, członek Zarządu Banku Gospodarstwa Krajowego – Spodziewamy się, że po zakończeniu wojny, wektor zmian znacznie przyspieszy. Osobiście uważam jednak, że przed nami niełatwy okres. 

Co roku Forum ma imprezy towarzyszące. Tym razem jest to 40-lecie „Solidarności Walczącej”, którego obchody będą trwały przez cztery dni, w Gdyni 23-24 czerwca, i w Warszawie – 25 i 26, w Muzeum Solidarności Walczącej przy ulicy Rakowieckiej i w Belwederze. Kolejne wydarzenie związane z gdyńskim spotkaniem gospodarczym to III Pomorskie Forum Gospodyń Wiejskich. W tym roku odbędzie się ono w Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni 3 i 4 września.

Honorowy patronat nad wydarzeniem objął Premier Mateusz Morawiecki.  

Partner Generalny: PKN Orlen. Partner Strategiczny: BGK Bank Gospodarstwa Krajowego. Partner Główny: Totalizator Sportowy sp. z o.o, Grupa LOTOS S.A, Energa S.A. Grupa Orlen. Partner Główny i Partner Hackathonu: Fundacja KGHM Polska Miedź S.A. Partner+: PGNiG, Polski Fundusz Rozwoju, KGHM Polska Miedź, PKP Polskie Linie Kolejowe, Polski Fundusz Rozwoju S.A., Węglokoks S.A.

Partnerzy merytoryczni: Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej, Ministerstwo Finansów, Minister Edukacji i Nauki, Ministerstwo Klimatu i Środowiska, Ministerstwo Infrastruktury, Ministerstwo Aktywów Państwowych.
Partner Forum: Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdyni