• 27 lutego 2024 18:07

Jubileusz 15-lecia koła seniora „WRZOS” w Zielonce od Bożena Sałacińska

maj 6, 2022 #Senior, #seniorzy, #UTW

Koło seniora ”WRZOS” w podbydgoskiej  Zielone  liczy 51 osób. Kieruje nim nieprzerwanie od 15 lat Jadwiga Gajewska – Łyjak. Przeważają w nim  panie. Jest też kilka męskich „rodzynków”. Do „WRZOSU” należą mieszkańcy Zielonki,  Trzcińca, Przyłęk oraz  Ciela.

Chór działający przy kole seniora WRZOS w Zielonce

Spotykamy  się regularnie od 15 lat w każdą środę w świetlicy wiejskiej w Zielonce. Działamy społecznie.
Przez  minione 15 lat zwiedziliśmy Polskę od morza do gór. Byliśmy też na wycieczkach zagranicznych. Jeździmy także na pielgrzymki.
Naszą najmocniejszą stroną jest rękodzieło. Na wspólnych zajęciach powstają  cudowne bombki. Robimy też na szydełku różne ozdoby choinkowe. Z kolei na Wielkanoc przygotowujemy kolorowe, regionalne pisanki. Mamy wiele sukcesów. Panie z „WRZOSU” zdobyły pierwsze miejsce w konkursie rękodzieła w Koronowie. Nasi seniorzy założyli teatrzyk. Wystawiamy tzw. herody. Są to ludowe przedstawienia bożonarodzeniowe. Występują w nich grupy kolędnicze – informuje Jadwiga Gajewska – Łyjak, założycielka i szefowa „Wrzosu”.

Jadwiga Gajewska – Łyjak, założycielka i szefowa koła seniora„Wrzos w zielonce”.
Grupa tetralna działająca przy kole seniora WRZOS w Zielonce

 Co jakiś czas organizujemy w świetlicy spotkania kulinarne. Każda z pań przygotowuje coś ekstra. Potem jest okazja, by popróbować przyniesione przysmaki i podzielić  się przepisami.  
Działamy przeważnie na zapleczu dużych imprez. Wystarczy nam, że ktoś się uśmiechnie i jest zadowolony z tego co robimy. To dla nas największa satysfakcja – dodaje  Jadwiga Gajewska – Łyjak.

Honorowi goście jubileszu koła WRZOS.Poseł na Sejm RP z Bydgoszczy, Ewa Kozanecka i przewodnicząca rady Słuchaczy KUTW, Bożena Sałacińska

– Byłam bardzo zadowolona z zaproszenia na jubileusz koła ”WRZOS” w Zielonce. W styczniu powstała w tej podbydgoskiej miejscowości fila Kazimierzowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Indeksy KUTW wręczył w imieniu JM Rektora UKW  przewodniczący Rady Naukowo-Programowej, dr Sławomir Łaniecki. W czas spotkania nastąpiło również uroczyste podpisanie umowy partnerskiej między Uniwersytetem Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy a kołem seniora „WRZOS”. Była również okazja wręczenia nowym studentom ostatniego numeru Głosu Seniora.
Początek współpracy miedzy nami układa się wspaniale. Gwarantuje to w przyszłości obopólne korzyści – mówi przewodnicząca rady Słuchaczy KUTW, Bożena Sałacińska.

Tekst i zdjęcia
Bożena Sałacińska

Skip to content