• 19 czerwca 2024 16:40

Ogólnopolskie Stowarzyszenie Osób Dializowanych: Cicha epidemia dotykająca też Polaków i Ukraińców. Potrzebne natychmiastowe działania

mar 11, 2022

W drugi czwartek marca tradycyjnie na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Nerek (ŚDN). Tegoroczne obchody poświęcone są dobrostanowi pacjentów z przewlekłą chorobą nerek (PChN). Jednak w obliczu wydarzeń w Ukrainie, jako Ogólnopolskie Stowarzyszenie Osób Dializowanych (OSOD) chcemy zwrócić uwagę na kilka bardziej podstawowych kwestii związanych z chorymi na PChN, które są naszym zdaniem palące.

Czym jest przewlekła choroba nerek?

Przewlekła choroba nerek dotyka na całym świecie ponad 600 mln ludzi. W Polsce choruje na nią ponad 4,5 mln osób i szacuje się, że rocznie z powodu niewykrycia PChN umiera około 80 tys. osób. W ostatniej z pięciu faz choroby wymaga ona leczenia, które zastępuje funkcję nerek: przeszczepienia albo dializy. Są to zabiegi ratujące życie. Z dializ korzysta codziennie ponad 22 tysiące osób w Polsce. W Ukrainie statystyki związane z zachorowalnością, leczeniem i umieralnością są na podobnym poziomie.

Korytarze życia dla pacjentów przewlekle chorych na granicy

„Z związku z wojną w Ukrainie priorytetem jest zabezpieczenie leczenia pacjentów dializowanych albo w Polsce, albo w Ukrainie. Do Polski przedostało się już wiele chorych osób, które znalazły leczenie w stacjach na terenie całego kraju. I wszystkie sieci stacji dializ deklarują, że mogą przyjąć kolejnych. Docierają do nas jednak sygnały, że część chorych na granicy zawraca, ponieważ kolejki są zbyt duże, a oni nie mogą przerywać leczenia. I choć zdaję sobie sprawę, że de facto w korytarzach życia znajdują się teraz setki tysięcy osób, to jednak niektórzy z nich nie mogą czekać tyle, co inni.

Inną kwestią jest teraz pomoc stacjom, które dalej działają w Ukrainie – tutaj zaopatrzenie w materiały medyczne zaczyna być problematyczne. Dlatego też coraz więcej osób zapewne będzie decydować się na opuszczenie Ukrainy, nawet, jeśli w ich rejonie bezpośrednio nie toczą się działania wojenne” – mówi Iwona Mazur, prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Osób Dializowanych.

Adekwatne wsparcie opieki nad pacjentami nefrologicznymi w Polsce

„PChN to dosłownie cicha epidemia. Co roku tracimy około 80 tys. niezdiagnozowanych osób. O 4% rok do roku rośnie liczba osób wymagających leczenia nerkozastępczego i prognozuje się, że ta dynamika przyspieszy, bo do dotychczasowych czynników ryzyka (inne choroby, szczególnie: cukrzyca oraz choroba wieńcowa oraz starzenie się społeczeństw), dochodzą skutki epidemii COVID-19, o czym już donoszą badania prowadzone w Stanach Zjednoczonych. Tymczasem polski system opieki zdrowotnej od ponad dekady zdaje się nie dostrzegać tych problemów. Brakuje koordynacji działań i środków na edukację, profilaktykę i jakościowe leczenie zakładające pomoc nie tylko nefrologa, ale też: diabetologa, kardiologa czy psychologa” – uzupełnia Iwona Mazur.

Stowarzyszenie, takie jak nasze, może bardzo wesprzeć system zdrowia w zakresie edukacji, niemniej w pozostałych kwestiach bez rozwiązań odgórnych będzie coraz ciężej. Będą zamykane następne ośrodki w kolejnych miejscowościach i o ile w dużych miastach może nie być to tak duży problem, to w mniejszych doprowadzi do „medycznego wykluczenia” wielu potrzebujących. W innych Państwach Europy zabiegi dializ wyceniane są na poziome kilkakrotnie wyższym, nawet – 6-krotnym, niż w Polsce.

Działania dla pacjentów z okazji Światowego Dnia Nerek

Oprócz powyższych apeli przy okazji Światowego Dnia Nerek OSOD zaprasza na bezpłatne badania profilaktyczne w Krakowie, Warszawie oraz Poznaniu. Zaprasza też na swoje kanały:, gdzie przez cały rok prowadzi akcję edukacyjną „Moje nerki” która szerzy świadomość na temat PChN.

Linki:

https://www.youtube.com/channel/UCCkuNgHIUgCPnOUHomZysuA – webinary

https://osod.info – strona Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Osób Dializowanych

https://www.facebook.com/OSOD.INFO – profil OSOD na Facebooku

https://moje-nerki.pl/ – strona internetowa Moje Nerki

https://www.facebook.com/Moje-nerki-100297058569882 – profil Moje Nerki na Facebooku

***


Informacje o OSOD:

Ogólnopolskie Stowarzyszenie Osób Dializowanych (OSOD) to organizacja pacjencka, która działa 18 lat. Edukuje i wspiera pacjentów i ich opiekunów w zakresie chorób nerek. Opiekunem naukowym stowarzyszenia jest prof. dr hab. Beata Naumnik, nefrolog. Założycielem i prezesem – Iwona Mazur. Siedziba organizacji znajduje się w Krakowie. Działania stowarzyszenia docierają do 4 tys. pacjentów i ich opiekunów.

Kontakt dla mediów:

prof. dr hab. Beata Naumnik

tel. 85 74 09 458

e-mail: bnaumnik@poczta.onet.pl

Iwona Mazur

tel.: 605 448 693

e-mail: osod@osod.info