• 23 maja 2024 06:07

Moc Działania seniorów gminy Zabierzów

lut 23, 2022

Gmina Zabierzów słynie z najbardziej aktywnych seniorów. Nasi najstarsi mieszkańcy inspirują do działania i swoją pasją zarażają nie tylko seniorów. Od kilku lat najbardziej aktywni mieszkańcy 60+ współpracują z Fundacją Laboratorium Inspiracji Społecznych LIS.

Wcześniej powstawały fantastyczne przedsięwzięcia w ramach programu Aktywności Społecznej na rzecz Osób Starszych (ASOS), w 2021 roku na ternie gminy Zabierzów aż trzy kluby seniora zgłosiły i zrealizowały przepiękne inicjatywy w ramach projektu „Moc Działania” realizowanego w programie Aktywni +.

W Balicach powstała niesamowita wystawa. Dzięki ulotnym chwilom zachowanym na starych fotografiach seniorzy pokazali jak wyglądało codzienne życie mieszkańców wsi – uroczystości rodzinne, spotkania sąsiedzkie, dożynki, czy edukacja najmłodszych.

Ze względu na sytuację i panującą pandemię, to było prawdziwe wyzwanie ale przewodnicząca klubu Henryka Bała z przekonaniem i ogromnym zaangażowaniem doprowadziła projekt do końca. W działaniach wspierała seniorów Anna Domagała, która zaangażowała lokalną bibliotekę z filią w Balicach.

Projekt został podzielony na dwie części. W efekcie powstała nie tylko wystawa ale także  wirtualne archiwum wsi  – przy współpracy z Centrum Archwistyki Społecznej w Warszawie. To były tygodnie żmudnej pracy! Seniorzy dzięki spotkaniom z mieszkańcami zebrali imponującą liczbę zdjęć! Wszystkie zostały zeskanowane i opisane. Zdjęcia wybrane na wystawę poddano retuszowi i graficznej obróbce, by w jak najlepszej jakości zamieścić na wielkoformatowych tablicach. Pozostałe zdjęcia zasilą wirtualne archiwum wsi. Dzięki temu dostęp do tego, jak wyglądały Balice sprzed lat, będzie miała każda osoba na świecie

Seniorzy z Radwanowic postanowili odtworzyć tradycyjną kolację wigilijną, taką jaką pamiętają jeszcze z czasów, kiedy byli dziećmi. Pod hasłem “Wigilia – smaki dzieciństwa” przygotowali tradycyjne potrawy i piękną choinkę. Przygotowania trwały już od września i  pod przewodnicztwem przewodniczącej klubu seniora, Haliny Nowickiej, zwarta grupa seniorów planowała i pięknie realizowała projekt . Miesiącami powstawały zaproszenia, tradycyjne ozdoby i pojawiały się kolejne pomysły na zapomniane potrawy świąteczne. W rezultacie 10 grudnia świąteczne drzewko zostało ubrane wyłącznie w ręcznie robione ozdoby – papierowe aniołki, szydełkowe gwiazdy, figle i orzeszki zapakowane w sreberka.

Wigilię rozpoczęła pięknymi życzeniami Elżbieta Burtan – wójt gminy Zabierzów. Na spotkaniu pojawili się także ksiądz Tadeusz Isakowicz-Zaleski i przedstawiciele lokalnej OSP -naczelnik Piotr Tarnowski i zastępca prezesa, Krzysztof Matula. Wspólnie z zaproszonymi gośćmi wykonany został tradycyjny łańcuch, który stał się symbolem pięknej współpracy. Na wigilijnym stole pojawiły się tradycyjne potrawy, które rozbudziły u wszystkich wspomnienia z rodzinnego domu. Kolejna inicjatywa została zrealizowana w Kleszczowie. Wszystko zaczęło się od mapy wsi, która została wyhaftowana wiele lat temu. Przez lata mapa wyblakła, a rozbudowujący się Kleszczów zmienił swój wygląd. Coraz mniej osób znało historię Wickosiówki, Kopaniny, czy Zadołu. Tak powstał pomysł, by opracować mapę Kleszczowa! Mapę wyjątkową, sentymentalną! Zostały na niej ujęte miejsca najbliższe sercu mieszkańców! Seniorzy przez wiele miesięcy spisywali nazwy przysiółków i ważnych dla nich miejsc, zbierali informację o historii i pracowali nad ideą mapy. Motorem działań była Janina Iwat, która znana jest tu jako lokalna poetka i przy tej okazji także napisała wierszowaną historię Kleszczowa. Mapa jest piękna! Wydrukowaną wersję każdy może zabrać ze sobą i przejść się po wsi odkrywając historię Kleszczowa! Przedsięwzięcie powstało przy wsparciu Samorządowego Centrum Kultury i Promocji Gminy Zabierzów. Wielkie brawa dla wszystkich seniorów z Balic, Radwanowic i Kleszczowa.  

Wszystkie trzy projekty powstały w ramach projektu pt. Moc Działania Fundacji Laboratorium Inspiracji Społecznych LIS, finansowanego w ramach Programu Wieloletniego na rzecz Osób Starszych Aktywni+ na lata 2021–2025, edycja 2021.

Tekst: Katarzyna Mroczek

Skip to content