• 25 lipca 2024 02:52

Wygoda dla oczu. Dlaczego warto nosić szkła progresywne.

lut 21, 2022

Większość z nas widziała osoby zamieniające okulary zależnie od tego, czy chcą wykonywać zwyczajne czynności, czy też poczytać gazetę lub książkę. Powyżej 50 roku życia wzrok zaczyna się zmieniać i nierzadko spostrzeganie drobnych kształtów staje się utrudnione. Wiele osób stosuje oddzielne okulary „do chodzenia” i „do czytania”.  Okulary z soczewkami progresywnymi to bardzo wygodna, nowoczesna alternatywa dla kilku par okularów. Skupiają w sobie różne moce optyczne, dzięki czemu za pomocą jednej pary okularów możesz widzieć wyraźne zarówno na bliskie, jak i dalekie odległości. Ich konstrukcja sprawia, że unosząc wzrok w górę możesz widzieć ostro w dalekich zakresach, a patrząc w dół – w odległości do kilkudziesięciu centymetrów przed sobą. Do „obsługi” okularów progresywnych wystarczą jedynie płynne ruchy gałki ocznej. Dobrze dobrane nie spowodują bólu głowy ani uczucia zmęczonych oczu – dzięki temu można ich używać przez cały czas, bez obaw o ewentualne zaburzenia widzenia.

To co jest bardzo istotne, że okulary progresywne znajdują zastosowanie w wielu sytuacjach codziennych i wpływają na wzrost komfortu dla osób je noszących. I tak w przypadku jazdy samochodem, dzięki soczewkom progresywnym płynnie przechodzi się z widzenia drogi do obserwacji wskaźników na tablicy rozdzielczej samochodu, ale także ułatwiona jest obserwacja ruchu drogowego na całej linii jazdy.  Oczywistą korzyścią jest to, że nie trzeba przy sobie nosić kilku par oprawek ze szkłami.

Jednak wiele osób obawia się noszenia szkieł progresywnych dlatego, że początkowo wywołują one dyskomfort i trzeba się do nich przyzwyczaić. W porównaniu do standardowych okularów, „progresy” stanowią zupełnie nową jakość dla naszych oczu. I rzeczywiście trzeba się do tego przyzwyczaić.

Zaawansowana konstrukcja soczewek progresywnych wymaga od nowych użytkowników pewnej adaptacji – zwykle potrzeba na nią od kilku dni do kilku tygodni. Przy każdej kolejnej parze przebiega to już znacznie sprawniej – podkreśla dr n. biol. Grabowski. Nowoczesne badanie pod kątem doboru soczewek progresywnych dostępne jest w każdym salonie Vision Express. Na badanie wzroku można zapisać się bezpośrednio w Salonie, dzwoniąc na infolinię pod numer 801 909 900 lub na www.visionexpress.pl.