• 8 listopada 2024 14:22

Jak nie stać się ofiarą korona-oszustów?

mar 20, 2020 #Senior, #seniorzy

W miarę rozprzestrzeniania się koronowirusa po całym globie, w ostatnim czasie pojawiły się różnego typu oszustwa. W ramach akcji Głosu Seniora “Solidarni z Seniorami – razem damy radę!” oraz “STOP KORONA-OSZUSTWOM” chcemy ostrzec Was przed różnego typu działaniami, które podejmują oszuści w obecnej sytuacji. Do przeciwdziałania temu zjawisku włącza się coraz więcej instytucji. Interpol – międzynarodowa organizacja policji – ostrzega przed naciągaczami, którzy bezwzględnie żerują na ludziach, wykorzystując lęk związany z epidemią.

Najczęstsze oszustwa dokonywane od momentu pierwszych przypadków zachorowań można podzielić na cztery, główne sposoby:

  • podrobione strony internetowe, fałszywe sklepy internetowe, profile w mediach społecznościowych, fałszywe wiadomości e-mail oferujące maski ochronne na twarz i maski chirurgiczne,
  • oszustwa telefoniczne,
  • schematy phishingowe,
  • wyłudzenia bezpośrednie.

Oszustwa w dobie pandemii i zmasowanych działań internetowych

Przy pomocy fikcyjnych stron internetowych. oszuści wykorzystują strach przed wirusem, oferując maski ochronne na twarz i maski chirurgiczne. Najchętniej naciągacze używają nazw popularnych firm, które zajmują się produkcją i dystrybucją masek, szczególnie te działające w Europie. Ofiary proszone są o opłacanie zamówienia z wykorzystaniem przelewów bankowych na konta bankowe w krajach europejskich, takich jak Niemcy, Holandia, Hiszpania i Portugalia.

Niestety, bardzo często w takich sytuacjach produkty nie są doręczane do zamawiających, kontakt z sprzedawcami jest niemożliwy, a strony internetowe są usuwane. Zdarzają się również sytuacje, w których kupujący są kierowani do specjalistycznych klinik, celem osobistego odbioru zamówionych masek. Jak się okazuje na miejscu, pracownicy tych instytucji nie mają zielonego pojęcia o transakcjach i ofiary oszustów zostają odesłane do domu bez pieniędzy i masek.

Strzeż się niewiarygodnych telefonów!

Aktualnie pojawiły się doniesienia o bardziej zaawansowanych odmianach oszustw telefonicznych związanych z sytuacją pandemii koronawirusa. Przestępcy kontaktują się z Seniorami przez telefon, podszywając się pod rodzinę ofiary (np. wnuka), który obecnie jest poddawany hospitalizację z powodu zakażenia wirusem. W licznych sytuacjach ofiary otrzymały ponowny telefon od fałszywego lekarza czy dyrektora szpitala w celu potwierdzenia leczenia. Następnie Seniorom przekazywane są informacje o konieczności natychmiastowego pokrycia kosztów hospitalizacji za pomocą pieniędzy (gotówkowo lub bezgotówkowo), a także innych wartościowym przedmiotów. Po odbiór środków zgłaszają się domniemani przedstawiciele instytucji medycznej.

Występują również liczne sytuacje, w których ofiary otrzymują telefony od podszywających się urzędników służby zdrowia. Oszuści proszą o podanie danych osobowych w celu przeprowadzenia „śledzenia kontaktów”, co jest procedurą monitorowania ludzi, które miały jakikolwiek kontakt z zakażonymi. Naciągacze często chcą uzyskać dane bankowe i dotyczące płatności w celu potencjalnej weryfikacji osób.

O co właściwie chodzi z “phishingiem”?

Phishing to sposób oszustwa, w której przestępca podszywa się pod inną osobę lub instytucję w celu wyłudzenia poufnych informacji (np. danych logowania, danych karty kredytowej), zainfekowania komputera szkodliwym oprogramowaniem czy też nakłonienia ofiary do określonych działań. W ostatnim czasie odnotowano kilka przypadków phishingowych listów i wiadomości e-mail związanych z koronawirusem. Przestępcy rozpowszechniają zawirusowane linki i dokumenty, które zawierają informacje o tym, jak skutecznie chronić się przed rozprzestrzenianiem koronawirusa oraz zalecenia dotyczące działania przeciwko epidemii. Wiadomości zachęcają ofiary do otwarcia linku lub strony, która ma zawierać dodatkowe ważne informacje. Aby wejść na taką stronę, odbiorcy proszeni są o zalogowanie się z wykorzystaniem swojego adresu e-mail i hasła. W ten sposób naciągacze mogą instalować złośliwe oprogramowanie na urządzeniu odbiorcy i kraść pieniądze lub poufne informacje. Przykłady takich wiadomości adresowanych do szerokiego grona odbiorców sugerują, że zostały wysłane przez, szczególnie teraz, popularne organizacje, takie jak Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Najczęściej osoby podszywające się pod różnego typu instytucje w rzeczywistości nie mają z nimi nic wspólnego i chcą w ten sposób tylko oszukać niczemu winnych ludzi.

W sposób bezpośredni najłatwiej wzbudzić zaufanie u drugiej osoby

Na nieszczęście wszystkich, w przeciwdziałanie epidemii zaangażowani są nie tylko funkcjonariusze i lekarze. Każdy z nas musi działać jednostkowo, aby opóźnić oraz w efekcie zatrzymać rozprzestrzenianie się koronawirusa. Niestety w dalszym ciągu pojawia się coraz więcej „osób”, którzy ten czas wykorzystują na to, aby zyskać zaufanie innych, a następnie ich oszukać. Naciągacze stosują pomysłowe sposoby, aby osiągnąć zamierzony cel. Nieistotne jest to, jak nieludzkie jest zachowanie. Najważniejsze jest to, aby działanie było skuteczne. Finalnie, realizując kolejne kroki obmyślonego planu liczy się tylko to, czy uda się oszukać niewinnych i często nic niepodejrzewających ludzi.

Nowe sposoby korona-oszustw dotarły już do Polski. Lubuska policja natchnęła się już na takie przestępstwa na terenie województwa. Oszuści przebrani w kombinezony, okulary ochronne, maseczki podszywają się za służby sanitarne i oferują napotkanym osobom (często starszym) dezynfekcję ich mieszkań. Ludzie, którzy starają się robić wszystko, aby zmniejszyć ryzyko zakażenia wirusem często skłaniają się ku propozycji naciągaczy. Kradzież odbywa się w trakcie przeprowadzenia udawanej dezynfekcji. Najczęściej jedna z osób przechodzi do czynności pseudooczyszczania mieszkania z zarazków, a inne osoby „oczyszczają” domostwo z pieniędzy i innych drogocennych przedmiotów.

Należy pamiętać, że wszelkie służby (zarówno sanitarne, jak i mundurowe) nie funkcjonują w ten sposób. Po pierwsze, zawsze koniecznie należy się upewnić, co do prawdziwości intencji przedstawiających się osób. Można to łatwo zweryfikować, dzwoniąc do instytucji (np. sanepidu), na który powołują się potencjalni oszuści. Po drugie, absolutnie nie można ich wpuszczać do mieszkania bez uprzedniego sprawdzenia. Na domiar złego dochodzą do tego jeszcze kwestie zdrowotne – szczególnie w dzisiejszych czasach. Apelujemy, aby w takich sytuacjach zawiadamiać Policję.

Oddział straży miejskiej w Kędzierzynie-Koźlu regularnie otrzymuje sygnały, że pojawiają się próby wyłudzenia pieniędzy od Seniorów. W rozmowie telefonicznej ze starszymi osobami, oszuści podszywają się po funkcjonariuszy i oferują zrobienie zakupów. Po przekazaniu pieniędzy zapadają się pod ziemię, a Seniorzy zostają bez środków finansowych i potrzebnych produktów. Służby apelują, aby nie dawać pieniędzy nieznajomym. Z prośbą należy zgłosić się do osób zaufanych: członków rodziny, sąsiadów czy znajomych.

PAMIĘTAJCIE, ŻEBY WERYFIKOWAĆ WSZYSTKIE TEGO TYPU DZIAŁANIA! Najlepiej kilkukrotnie, bo w obecnej sytuacji granica między prawdą a fałszem bywa naprawdę cienka!

SOLIDARNI Z SENIORAMI – razem damy radę!
STOP KORONA-OSZUSTWOM!

Źródło:

Skip to content