• 19 lutego 2025 00:34

Toalety ratują życie – nowa kampania Głosu Seniora w TVP 3 Kraków

lut 18, 2025

Nowa kampania Stowarzyszenia MANKO i Głosu Seniora pod nazwą „Toalety ratują życie” nabiera tempa! Tą ważną inicjatywą zainteresowała się TVP 3 Kraków, a prezes Łukasz Salwarowski gościnnie wystąpił w reportażu Agaty Jędrzejczak-Dyląg na temat dyskryminacji toaletowej.

Na łamach Głosu Seniora już wielokrotnie sygnalizowaliśmy problem zbyt małej liczby publicznych toalet. Ta kwestia dotyczy nie tylko małych miejscowości, lecz także dużych, dobrze rozwiniętych miast. W Krakowie jest zaledwie 65 publicznych toalet. Wszystkie jednak są bezobsługowe, co dla wielu osób starszych stanowi kolejną przeszkodę, ponieważ z płatności elektronicznych korzysta zaledwie co piąty senior.

Prezes Łukasz Salwarowski zwrócił uwagę, że wiele osób ma obawy przed pójściem do toalety, która jest zautomatyzowana. W skrajnych sytuacjach, takich jak zatrzaśnięcie drzwi, odrzucenie płatności czy zacinające się bramki, trudno o natychmiastową pomoc.

Czytelnicy Głosu Seniora często skarżą się nie tylko na automatyczne rozwiązania, ale także na wysokie opłaty za skorzystanie z toalety. Ostatnimi czasy dostaliśmy kilka zgłoszeń dyskryminacji na dworcu głównym w Bydgoszczy. Nowoczesność budynku przytłacza seniorów, którzy nie potrafią pokonać blokady w postaci obrotowych poręczy.

Dyskryminacja toaletowa to poważny problem również ze względów zdrowotnych. Ponad 50% kobiet i mężczyzn po 60 roku życia nie trzyma moczu. W obawie przed brakiem szybkiego dostępu do toalety seniorzy często nie piją wystarczającej ilości płynów, co prowadzi do omdleń i upadków. Brak wystarczającej liczby toalet publicznych to zatem narażanie zdrowia i życia najstarszych członków naszego społeczeństwa. Seniorzy często zamykają się w czterech ścianach i wycofują z jakiejkolwiek aktywności – zarówno fizycznej, jak i towarzyskiej. To z kolei powoduje przedwczesną niesamodzielność i niesprawność, izolację i pogorszenie stanu psychicznego, a nawet konieczność skorzystania z kosztownej opieki długoterminowej: zakładu opiekuńczo-leczniczego albo domu pomocy społecznej, co znacząco obciąża budżet państwa.

Czy są rozwiązania prawne?

Władze miasta Krakowa tłumaczą się wysokimi kosztami budowy i utrzymania toalety publicznej. Urzędnicy zasugerowali, by seniorzy korzystali z toalet dostępnych w klubach seniora, domach kultury czy miejskich instytucjach. To jednak nie rozwiązuje problemu, bo starsi wstydzą się prosić o pomoc. Taka sugestia nie ma zastosowania również w większości dyskontów, w których seniorzy chętnie robią zakupy. Pracownicy bardzo rzadko zgadzają się udostępnić toaletę osobom z zewnątrz i nie przekonuje ich nawet błaganie seniora w potrzebie.

Tymczasem sklepy powyżej 100 mmają obowiązek ją zapewnić. Przepis ten obowiązuje od 6 lat, nie dotyczy jednak tych sklepów, które powstały wcześniej. Informowaliśmy o tym w wywiadzie z podsekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej, Moniką Sikorą. Materiał został opublikowany w 75 numerze Głosu Seniora na 32 stronie: https://glosseniora.pl/wp-content/uploads/OGS_75_07-01_5.pdf.

Razem można więcej!

Apelujemy do decydentów o stanowcze działania w celu poprawy dostępności do publicznych toalet w całym kraju. Jeśli byliście świadkami lub ofiarami dyskryminacji toaletowej, prosimy o przesłanie takiej informacji: mailem na adres ogs@manko.pl, pocztą na adres os. Urocze 12, 31-953 Kraków lub telefonicznie pod numerem 12 429 37 28.

Zapraszamy również do zapoznania się z reportażem na temat dyskryminacji toaletowej dostępnym na kanale Głosu Seniora TV. Jest dostępny pod linkiem: https://www.youtube.com/watch?v=eF9Po4H8cV4.

Skip to content