• 27 października 2024 06:37

Postęp medycyny pozwala wielu osobom dożyć sędziwego wieku. Niestety, część z nich boryka się z depresją i lękiem egzystencjalnym. Jak może im pomóc psycholog seniorów?

Jesień życia Cię rozczarowuje? Skorzystaj z pomocy psychologa seniorów

Jesień życia wydaje się czasem, kiedy możemy wreszcie robić to, co lubimy. Przechodzimy wówczas na emeryturę i znikają obowiązki zawodowe. W rzeczywistości wspomniane zmiany nie zawsze nam służą. Psycholog seniorów w Empatio to specjalista, który pomoże Ci je zaakceptować. Pokaże też, jak poradzić sobie z trudnymi emocjami, które niesie ze sobą zakończenie aktywności zawodowej. Wiele z nas definiowało się przez jej pryzmat. Lubiło jasny rozkład dnia. Rano wychodziło się do biura i wracało do domu po 16. Weekendy służyły do odpoczynku. Podczas nich tętniło życie towarzyskie. Nagle to wszystko się skończyło. Jeśli tę zmianę postrzegasz jako bolesną, zgłoś się do Empatio. Nasz psycholog seniorów pomoże Ci przejść przez ten trudny etap w życiu i podnieść jego jakość. 

Jak poradzić sobie z nadmiarem wolnego czasu na emeryturze?

Nadmiar wolnego czasu okazuje się problemem. Kiedy pracujemy, tęsknimy za wolnością decydowania o sobie. Zazdrościmy ludziom, którzy podróżują, wychodzą ze znajomymi lub na basen. Gdy sami możemy tak funkcjonować, ten model traci cały swój urok. Wielu emerytów popełnia ten sam błąd. Gwałtownie rozstaje się z pracą zawodową, ale nie ma planu na zwykłe dni. Kiedy zapewnimy sobie pobudki o stałej porze, zadbamy o organizację codzienności, problem stanie się mniejszy. Nasz mózg potrzebuje porządku. Poza tym nie służy nam nicnierobienie i chaos. Gdy jednego dnia wstajemy o 8, a drugiego o 12, czujemy się zmęczeni rozregulowanym zegarem biologicznym. Psycholog seniorów pomoże Ci zrozumieć ten problem i stawić mu czoła.

Wielu seniorów traci stały rytm dnia, przechodząc na emeryturę, co nie służy ich samopoczuciu.

Depresja u seniorów – jak się z nią uporać?

Stosunkowo często spotykana jest również depresja u seniorów. Zazwyczaj stoją za nią nieadaptacyjne myśli, które przekładają się na emocje i zachowania. Jesień życia obfituje w liczne podsumowania. Nie zawsze wypadamy w nich korzystnie. Np. dochodzimy do wniosku, że nic nie osiągnęliśmy. W rezultacie odczuwamy smutek i przygnębienie. Zamykamy się w sobie i rezygnujemy ze społecznych aktywności. Cierpią na tym nasze relacje ze znajomymi.

Wielu seniorów po odejściu z pracy czuje się zbędnych i niepotrzebnych. Dawniej wykonywali różne zadania, za które otrzymywali wynagrodzenie, co ich dowartościowywało. Obecnie nie mają co począć z czasem wolnym. Dzieci już dawno się wyprowadziły i rzadko ich odwiedzają. Starszej osobie zaczyna brakować sensu życia, a każdy z nas go potrzebuje. Psycholog seniorów pomoże ustalić nowe cele i ułożyć plan aktywizacji. Starsze osoby często cieszą się dobrym stanem zdrowia  i mogą pracować w wolontariacie.

Samotność seniorów – jak budować relacje w starszym wieku?

Samotność sprzyja depresji, każdy z nas potrzebuje przynależeć do większej grupy, aby cieszyć się poczuciem bezpieczeństwa. Im jesteśmy starsi, tym trudniej nam nawiązywać nowe znajomości. Większość z nich rodzi się w miejscu pracy. Przechodząc na emeryturę, nie zawsze umiemy pielęgnować dawne kontakty. Poza tym do tego potrzeba zaangażowania obu stron. Poza tym możemy przeżywać żałobę z powodu śmierci swoich rodziców i przyjaciół. Bliskie nam osoby odchodzą z naszego życia w sposób nieodwracalny. Koincydencja sprawia, że ogarnia nas nastrój depresyjny. W jego przezwyciężeniu pomoże konsultacja z psychologiem seniorów. Doświadczony specjalista okaże Ci troskę i zrozumienie. Przy jego wsparciu zastanowisz się, jak nawiązać nowe kontakty i odświeżyć dawne. 

Seniorzy często zmagają się z samotnością, która wynika z trudności w nawiązywaniu nowych znajomości.

Zaburzenia lękowe u seniorów – co je wyzwala?

Osoby starsze są również zagrożone zaburzeniami lękowymi. Wiele z nich boi się utraty sprawności, pamięci i śmierci. Mimo postępu medycyny, nie potrafimy zahamować procesów starzenia się ludzkiego ciała. W pewnym momencie stawy działają już nieco gorzej, a kości wykazują większą podatność na złamania. Tracimy też dawną urodę. Nasze włosy przerzedzają się i siwieją. Na twarzy rysuje się coraz więcej zmarszczek. Pogarsza się pamięć i koncentracja. Pewnych zjawisk nie unikniemy, ale możemy je zredukować. Psycholog seniorów podczas rozmowy pomoże Ci nabrać bardziej realistycznego spojrzenia na pewne kwestie. Bardzo często pod wpływem emocji i ataków paniki widzimy wszystko w czarnych barwach. Lęk niekiedy potrafi nam zatruć życie, pozbawiając go wszystkiego, co piękne i szlachetne. 

Za naszymi obawami często stoją dysfunkcyjne wzorce myślowe. Np. przekonanie, że wszyscy seniorzy tracą kontrolę nad swoim ciałem. Psycholog pomoże Ci zakwestionować tę tezę i dostrzec, że część ludzi aż do śmierci zachowuje pełną sprawność. Generalizacja rzadko kiedy okazuje się uprawniona. Zazwyczaj pociąga za sobą błędy poznawcze.

Dlaczego ludzie starsi nie chcą przyjmować pomocy od innych?

Wiele osób starszych nie potrafi pogodzić się z gorszą sprawnością fizyczną. Dotyczy to zwłaszcza osób aktywnych, które nie wyobrażają sobie relacji opartych na zależności. Niestety, nie wszyscy umiemy przyjmować pomoc. Chętniej ją dajemy, niż bierzemy. Psycholog seniorów często uzmysławia swoim klientom, że za ich niechęcią stoją jakieś przekonania i doświadczenia. One nie biorą się znikąd. Np. ktoś, kogo rodzic wychował do samodzielności, nie udzielając mu wsparcia, może wierzyć, że korzystanie z pomocy stanowi oznakę słabości. Niektórzy z nas zostali tak dotkliwie skrzywdzeni, że boją się komuś zaufać. Wspomniane kwestie przepracujesz w gabinecie psychologicznym.

Wielu seniorów nie potrafi przyjmować pomocy od innych ludzi, co wynika z różnych uwarunkowań.

Jak wspomóc funkcje poznawcze u seniorów?

Osoby starsze często boją się utraty pamięci. Na szczęście mogą ją ćwiczyć. Nasz mózg wykazuje neuroplastyczność. Wciąż powstają w nim nowe połączenia synaptyczne. Nigdy nie jest za późno na opanowanie kolejnego języka obcego itp. Jeśli robimy coś nowego, wspieramy swoją pamięć. Początkowo w jej ćwiczeniu pomagają krzyżówki, ale z czasem rozwiązujemy je automatycznie. Nasz mózg potrzebuje nowych wyzwań, dlatego zaleca się zróżnicowanie aktywności. Więcej informacji na ten temat udzieli Ci psycholog seniorów.

Nieważne, z czym mierzysz się w tej chwili, dużą ulgę przyniesie Ci skorzystanie z profesjonalnego wsparcia. Psycholog seniorów w Empatio chętnie Cię wysłucha i pomoże podnieść jakość życia. Pamiętaj, że specjalista Cię nie ocenia i ma obowiązek zachować dyskrecję. Zna natomiast przydatne narzędzia, dzięki którym możesz poczuć się lepiej już po kilku konsultacjach.

EMPATIO Magdalena Senderowska
Al. Architektów 10/3
ul. Kłodnicka 2, wejście H
Wrocław

Rejestracja telefoniczna: 535 989 536
https://psycholog-ms.pl/kontakt/

Skip to content