• 29 listopada 2024 01:57

Starzejące się społeczeństwo to trend, który jest zauważalny we wszystkich krajach europejskich. W związku z tym doprowadziło to do wzrostu popularności opiekunek dla osób starszych. To właśnie te osoby mają zapewnić seniorom wsparcie, umożliwić im komfortowe życie i zadbać o ich zdrowie oraz codzienny ruch. Wiele kobiet i mężczyzn z Polski szuka takiej pracy w Niemczech. Sprawdź, na czym dokładnie polegają obowiązki opiekunki osób starszych.

6 najważniejszych obowiązków należących do opiekunki osób starszych

Troska o zdrowie seniorów

Oczywiście opiekunka w Niemczech nie ma zastępować lekarza czy też fizjoterapeuty. Choć z pewnością znajomość technik masażu może być przydatna w przypadku seniorów leżących. Do obowiązków opiekunki należy dbanie o to, żeby starsza osoba zażyła wszystkie potrzebne leki, udała się do lekarza, wykonała niezbędne badania czy też umówiła się na kolejną wizytę lekarską. Konieczne jest też postępowanie zgodnie z zaleceniami lekarza, a także udzielanie pierwszej pomocy w nagłych sytuacjach. Dlatego istotne jest to, żeby opiekunka znała przynajmniej podstawy pierwszej pomocy, a także wiedziała, jak należy zachować się w przypadku schorzeń osoby, którą się opiekuje.

Asysta w codziennych czynnościach

Bardzo często seniorzy, którzy korzystają z pomocy opiekunki, mieszkają sami. Jednak nie są w stanie samodzielnie wykonywać wielu czynności. W takim przypadku do obowiązków opiekunki należy pomoc w codziennych czynnościach. Może dotyczyć do zarówno ubierania się, jak i mycia oraz gotowania posiłków.

Zwróć również uwagę na to, że pomoc ta dotyczy także utrzymania porządku w domu podopiecznego. Widać zatem, że ta praca jest bardziej wielowymiarowa, a starsze osoby potrzebują kompleksowej pomocy.

Towarzystwo i oparcie emocjonalne

Nie każdy nadaje się do pracy, jako opiekunka osób starszych. Przede wszystkim ze względu na ciężar emocjonalny, z jakim może się to wiązać. Zauważ, że opiekunka ma zapewnić swojemu podopiecznemu nie tylko pomoc w codziennych czynnościach, czy też dbać o regularne przyjmowanie lekarstw. Kluczowe znaczenie ma wsparcie emocjonalne – rozmowa i wysłuchanie seniorów. W końcu już to może poprawić ich samopoczucie, a przy tym wpłynąć również na chęć dbania o swoje zdrowie.

Seniorzy bardzo często utrzymują jedynie telefoniczny kontakt ze swoją rodziną. W takich przypadkach to opiekunka ma zapewnić towarzystwo, a przy tym wykazać się zrozumieniem i wsparciem emocjonalnym. W tej pracy niezbędna jest empatia i umiejętność słuchania. Wówczas dużo łatwiej można wczuć się w sytuację podopiecznego.

Organizacja aktywności i dodatkowych zajęć

Tak naprawdę obowiązek związany z organizacją aktywności jest uzależniony przede wszystkim od stanu zdrowia seniora. Jeśli tylko jest to możliwe, to opiekunka jest odpowiedzialna za regularne spacery z podopiecznym. Mogą to być również spotkania w grupie seniorów czy nawet organizowanie wizyt sąsiadów lub znajomych osób.

Tego typu aktywności mogą być naprawdę różne – niekoniecznie musi się to ograniczać jedynie do spacerów, ale również do wspólnego rozwiązywania krzyżówek, rebusów itp. W końcu dla seniorów równie ważna jest aktywność fizyczna co aktywność umysłowa i ćwiczenie pamięci.

Wsparcie w komunikacji z rodziną i lekarzami

Opiekunki osób starszych odgrywają również istotną rolę w komunikacji między seniorami, ich rodziną a zespołem medycznym. Bardzo ważne jest regularne raportowanie o stanie zdrowia podopiecznego, a także o postępach lub ewentualnych problemach zdrowotnych. Dzięki temu możliwa jest skuteczna koordynacja opieki i szybka reakcja na ewentualne pogłębiające się problemy zdrowotne bądź też kryzysy o podłożu emocjonalnym.

Pomoc w zarządzaniu budżetem

To właśnie opiekunka jest odpowiedzialna za codzienne czynności, co obejmuje również zakupy i przygotowanie posiłków. Zwróć jednak uwagę na to, że nie ogranicza się to jedynie do zakupów produktów spożywczych, ale również leków, artykułów higienicznych, a nawet odzieży.

Dodatkowym obowiązkiem opiekunek może być zarządzanie finansami. Szczególnie dotyczy to terminowego opłacania rachunków czy nawet organizacji domowego budżetu. Jednak zazwyczaj rodzina podopiecznego przekazuje ten obowiązek opiekunkom, które już zdobyły zaufanie i dłużej współpracują z seniorem.

Opiekunki osób starszych zapewniają kompleksową opiekę fizyczną, emocjonalną i społeczne. Różnorodność ich obowiązków pozwala na utrzymanie wysokiej jakości życia seniorów, lepszego zdrowia i samopoczucia.

Skip to content