• 19 czerwca 2024 15:19
e-promag.pl

We współczesnym budownictwie dominuje wysokość 260 cm, ale w mieszkaniach o podwyższonym standardzie, stosuje się 270 cm i więcej. Jest to wysokość, na którą ciężko się wdrapać z taboretu, ale przecież są drabiny.

Dlaczego potrzebujesz drabiny i jak ją dobrać? 

Kiedyś, gdy mieszkania były wysokie, a większość ludzi mieszkała w domach i kamienicach, prawie każde gospodarstwo domowe wyposażone było w drabinę. Teraz sufity się obniżyły, a my mieszkamy w miejskich blokach i zazwyczaj do powieszenia firany wystarcza taboret. Czy jednak na pewno?

Czy naprawdę potrzebujesz drabiny?

Z badań środowiskowych wynika, że obecnie ponad 65% mieszkań nie jest wyposażonych w drabinę. Dla osób wychowanych w domu jednorodzinnym, czy w kamienicy gdzie strop był na wysokości 3 metrów, jest to nie do pomyślenia. Jednak osoby mieszkające od dzieciństwa w blokach, w których standard to 2,6 metra mają odmienny pogląd. Uważają, że wszystko da się zrobić z taboretu czy krzesła, a drabina zajmuje tylko miejsce. 

My jednak będziemy się starali przekonać Cię do tego, że porządna drabina aluminiowa nawet w stosunkowo niewysokim mieszkaniu to użyteczne urządzenie. 

Teoretycznie faktycznie da się żyć bez drabiny w domu i wszystkie niezbędne prace na niewielkich wysokościach wykonywać z przypadkowo wybranego krzesła czy taboretu. Niestety potem okazuje się, że w sytuacjach, w których jednak zabrakło nam paru centymetrów, decydujemy się na ryzykowne zachowania. Już prawie standardem stał się widok kobiety myjącej okna z wąskich parapetów, czy odstawiającej kartony z ozdobami świątecznymi na szafę, wspinając się po półkach meblościanki. 

To właśnie kobiety są najbardziej narażone na takie ekwilibrystyczne wyczyny, ponieważ statystycznie są niższe i tam, gdzie partner da radę sięgnąć z taboretu, ona musi kombinować. Jednym z najczęstszych przypadków poważnych urazów z wypadków domowych, jakie można spotkać na SOR, są właśnie kontuzje po upadkach z niestabilnych podwyższeń. Co gorsze spotyka to najczęściej starsze osoby, które mają problemy z błędnikiem. U nich każdy taki uraz może mieć bardzo poważne i długotrwałe konsekwencje. Nie warto więc ryzykować, tym bardziej że w takiej sytuacji bardzo dobrze sprawdzają się drabiny aluminiowe. Ceny za podstawowe modele nie są wygórowane, a przecież to zakup na wiele (najczęściej dziesiąt) lat. Więc dlaczego ludzie zrezygnowali z drabin w domach?

Dlaczego nie masz drabiny w domu?

Nie będzie zaskoczeniem, jak napiszę, że najczęstszą przyczyną nieposiadania drabiny w mieszkaniu jest obawa przed tym, że nie będzie jej gdzie schować. Jak z tym sobie poradzić? Najprostszym rozwiązaniem jest przewidzieć miejsce na przechowywanie drabiny już na etapie projektowania jego wnętrz. Najczęściej drabina dobrze czuje się w towarzystwie mioteł, mopów i tym podobnych akcesoriów, które również są dość wysokie i zazwyczaj chcemy je ukryć przed wzrokiem gości. Co, gdy mieszkanie już jest gotowe? Rozwiązań jest kilka, jednak najpierw trzeba oszacować, z czym się mierzymy. 

Myśląc o drabinie wielu z nas ma przed oczami wysokie szeroko rozstawione urządzenie, na którym malarz balansuje z pędzlem w ręku. Taki stereotypowy wizerunek jest nam przedstawiany w filmach i reklamach, jednak w naszych niskich mieszkaniach wystarczy mała drabinka z 4-5 stopniami, z której będziemy w stanie bezpiecznie dosięgnąć sufitu. Rozmawiamy więc o czymś, co ma około metra wysokości, jest wykonane z lekkich materiałów takich jak aluminium czy nawet plastik i się składa na płasko. Nie jest więc problemem, by taki przedmiot ukryć w jakiejś wąskiej przestrzeni za szafą między półkami czy w ostateczności pod łóżkiem. Ten ostatni sposób ma też dość ciekawy wariant, ponieważ by nie utrudniać sprzątania, można pod łóżkiem przewidzieć małą półeczkę na wsunięcie drabiny, tak by nie leżała na podłodze i by zmieścił się pod nią np. odkurzacz automatyczny. 

Na co zwrócić uwagę podczas doboru drabiny?

Bezpieczeństwo i jeszcze raz bezpieczeństwo. Choć w sprzęcie domowym ważny jest design, materiały i wykonanie, to w przypadku drabin najważniejsza jest stabilność i funkcjonalność. Na szczęście obecnie nie ma problemu, by wszystkie te elementy występowały w jednym produkcie. 

Jak wiemy wygląd to kwestia gustu, natomiast bezpieczeństwo to konieczność, dlatego wybierajmy drabiny solidne, ale zarazem lekkie by można się było swobodnie z nimi przemieszczać. Zwróćmy uwagę na zabezpieczenia przed nadmiernym rozwarciem, czy są to sznurki łańcuszki, czy może zastosowano jeszcze inne rozwiązanie. Niezależnie od tego, na co producent postawił, musi być to system sprawny i długowieczny. Zdarza się że źle dobrana technologia w tej kwestii, powoduje bardzo szybkie uszkodzenie elementu zabezpieczającego i drabina traci na bezpieczeństwie.

Dobrym ruchem będzie wybranie drabiny z podestem, który po rozłożeniu stabilizuje drabinę i zabezpiecza przed złożeniem się i nadmiernym rozsunięciem. Platforma pozwala też umieścić tam narzędzia czy wiadro. Drabiny z platformą najczęściej mają też pałąk, powyżej którego możemy się trzymać, wchodząc na samą górę i stając na platformie. Zwiększa to użyteczność i bezpieczeństwo drabiny. 

Dla osób z obawą przed wchodzeniem na wysokości lub dla osób starszych, które mają jakieś problemy ruchowe, czy z błędnikiem, dobrym wyborem będzie postawienie na drabinę z poręczami, Na rynku dostępne są modele z poręczami od samego dołu lub jedynie w górnej części drabiny jakby można było przytrzymać się, wchodząc na wyższe stopnie. 

Drabiny bywają również wyposażone w dodatkowe akcesoria takie jak haki na wiadra, haczyki na narzędzia, czy dodatkowe uchwyty. Przed zakupem idealnego modelu dla siebie warto zrobić rozeznanie, co obecnie jest dostępne na rynku. 

Podsumowanie

Praktycznie w każdym gospodarstwie domowym przyda się drabina, jest to bezpieczny sposób na wykonywanie prac na niewielkich, ale jednak wysokościach w naszych domach i mieszkaniach. Miejsce zawsze się znajdzie, bo przecież często mamy dostęp do piwnicy, komórki lokatorskiej czy miejsca garażowego, a to idealne miejsca na przechowywanie drabiny. Pamiętajmy jednak o wybraniu porządnego, stabilnego i sprawdzonego systemu, bo tu chodzi o bezpieczeństwo nasze i naszych bliskich. Nie sugerujmy się niską ceną, bo wyższa cena często świadczy o wyższej jakości, ponieważ dobre materiały, z których porządna drabina powinna być wykonana, kosztują więcej.