CHARAKTERYSTYKA GMINY
Nowy Tomyśl to miasto położone w zachodniej części Wielkopolski, na pograniczu z Ziemią Lubuską. Niewątpliwym atutem jest jego lokalizacja (65 km od Poznania, 200 km od Berlina oraz 360 km od Warszawy), a także przebiegająca przez teren gminy autostrada A2, międzynarodowa linia kolejowa Warszawa – Frankfurt (Oder) oraz rozbudowana sieć dróg lokalnych. W mieście funkcjonuje bezpłatna komunikacja miejska.
STOLICA CHMIELU I WIKLINY
To, co wyróżnia Nowy Tomyśl w kraju, a także za granicą, to jego wiklinowy charakter. Tradycje wikliniarskie i plecionkarskie w regionie nowotomyskim mają ponad 200-letnią historię. Współcześnie miasto może pochwalić się monumentalnymi i unikatowymi aranżacjami wiklinowymi, które wplatają się w miejską przestrzeń. Najbardziej okazałym jest największy na świecie wiklinowy kosz-gigant, który
z racji swoich wymiarów (ok. 20 m długości, ok. 10 m szerokości i ok. 9 m wysokości) został wpisany do Księgi Rekordów Guinnessa. Niemniej spektakularnymi wiklinowymi formami są również: muszla koncertowa, unikatowe Wigloo, wiklinowy rower przy stacji PKP oraz kwietniki i inne formy artystyczne zdobiące wiklinowy deptak, a także Plac Niepodległości – jeden z dwóch największych rynków w mieście. Drugim jest nieco mniejszy – Plac Chopina.
WAŻNE PUNKTY TURYSTYCZNE
Mimo, że Nowy Tomyśl jest młodym miastem, nie brakuje w nim interesujących zabytków. Nowotomyskie zabytki to przeważnie pochodzące z XVIII i XIX wieku obiekty sakralne, ceglany młyn w centrum miasta, budynki użyteczności publicznej oraz reprezentacyjne wille. Zwiedzając Nowy Tomyśl warto skorzystać z Nowotomyskiego Szlaku Turystyczno – Historycznego. Trasa ta prezentuje najważniejsze obiekty z uwagi na ich wartość historyczną, a także atrakcyjność turystyczną.
Odwiedzając Nowy Tomyśl koniecznie trzeba wybrać się do Muzeum Wikliniarstwa i Chmielarstwa. To unikatowa, bo jedyna tego typu placówka w kraju. Główna siedziba muzeum znajduje się w zrekonstruowanej chacie olęderskiej. Wewnątrz prezentowane są wystawy stałe dotyczące historii wikliniarstwa, plecionkarstwa i chmielarstwa w Polsce.
Miejscem rekreacji dla nowotomyślan oraz przybywających turystów jest około 30-hektarowy Park im. Feliksa Szołdrskiego. To największy kompleks parkowy znajdujący się w mieście, spełniający rolę „zielonych płuc” Nowego Tomyśla. Różnorodność roślin, wiklinowe aranżacje, mała architektura użytkowa, wiklinowy plac zabaw, ścieżka edukacyjno-przyrodnicza, makieta samolotu typu BIES – wszystko to pozwala na ciekawe spędzanie wolnego czasu na świeżym powietrzu.
Na terenie Parku Feliksa znajduje się 5-hektarowy ogród zoologiczny założony w 1974 roku. Ekspozycja liczy około 200 zwierząt prezentujących ok. 50 gatunków. ZOO podzielone jest na trzy działy: zwierzęta drapieżne, zwierzęta kopytne oraz ptaki.
Charakterystycznym punktem w mieście jest tężnia solankowa w parku przy ul. Musiała, gdzie można na chwilę zatrzymać się, odetchnąć od miejskiego zgiełku i oddać się zdrowotnej kuracji solankowej.
Równie ciekawym miejscem jest Bibli(o)gród, znajdujący się tuż przy Miejskiej i Powiatowej Bibliotece w Nowym Tomyślu. To właśnie tam natura łączy się z miłością do czytania, organizowane są też liczne wydarzenia na świeżym powietrzu, a także koncerty garażowe lokalnych kapel. To jednak nie wszystko! Będąc w Bibli(o)grodzie zachęcamy do plantcrossingu, czyli adopcji oraz wymiany roślin. W ramach całorocznej akcji można adoptować wybraną roślinę, ale również przekazać swoje sadzonki.
DBAMY O NASZYCH SENIORÓW
Według danych z 2023 roku na terenie Gminy Nowy Tomyśl zameldowanych jest 5 934 seniorów, w tym 2 486 mężczyzn oraz 3 448 kobiet, co stanowi około 20% jej mieszkańców. Wychodząc naprzeciw potrzebom seniorów, gmina dołączyła do programu Ogólnopolska Karta Seniora, tym samym otrzymując certyfikat Gmina Przyjazna Seniorom. Placówkami, honorującymi kartę są obecnie: Nowotomyski Ośrodek Kultury, Miejska i Powiatowa Biblioteka w Nowym Tomyślu oraz Nowotomyski Ogród Zoologiczny. Zajęcia ruchowe czy artystyczne, spotkania z autorami i celebrytami, wystawy malarskie, koncerty, karmienie zwierząt… Właśnie tu mieszkańcy, jak i turyści, znaleźć mogą ciekawe propozycje spędzenia czasu wolnego.
Wiele z lokalnych placówek wspiera, integruje i aktywizuje seniorów. Dom Dziennego Pobytu w Nowym Tomyślu to miejsce, w którym nasi seniorzy mogą liczyć na pomoc w trudnych sytuacjach życiowych. Co więcej – spotykają się i rozwijają swoje zainteresowania, biorąc udział w różnorodnych formach terapii zajęciowej oraz rehabilitacji ruchowej.
Dajemy seniorom możliwość poszerzania swojej wiedzy i poznania ciekawych osób. W 2009 roku, w ramach statutowej działalności Stowarzyszenia KOPERNIK NT, do życia został powołany Uniwersytet Trzeciego Wieku w Nowym Tomyślu, który prowadzi zajęcia dla osób starszych w zakresie profilaktyki zdrowia, nauk humanistycznych, nauk społecznych i ekonomicznych, nauk technicznych, kultury i sztuki, wychowania fizycznego, a także wiedzy o ziemi i wszechświecie.
Mobilny senior to bezpłatne usługi transportowe świadczone na rzecz osób powyżej 70 roku życia, zameldowanych na terenie gminy i mających trudności w samodzielnym poruszaniu się komunikacją miejską. Seniorzy mogą zamówić usługę transportową do placówek służby zdrowia, urzędów lub innych instytucji publicznych, znajdujących się na terenie gminy, a także dworca PKP.
Ogólnopolska Karta Seniora
Wnioski o wydanie Ogólnopolskiej Karty Seniora można pobrać w Punkcie Konsultacyjnym Zielonego Biura Nowego Tomyśla, którego siedziba mieści się w Nowotomyskim Ośrodku Kultury, ul. Tysiąclecia 3, 64-300 Nowy Tomyśl oraz Urzędzie Miejskim, ul. Poznańska 33, 64-300 Nowy Tomyśl pokój nr 38.
Godziny pracy Urzędu Miejskiego: Godziny pracy Punktu Konsultacyjnego Zielonego Biura:
Poniedziałek 7:30 – 15:30 Poniedziałek nieczynne
Wtorek 7:30 – 15:30 Wtorek 10:30 – 15:30
Środa 7:30 – 15:30 Środa 10:30 – 15:30
Czwartek 7:30 – 15:30 Czwartek 10:30 – 15:30
Piątek 7:30 – 15:30 Piątek nieczynne
Strona www: https://nowytomysl.pl
Profil na Facebooku: https://www.facebook.com/profile.php?id=100092652155025