Zapraszamy na kolejne spotkanie w ramach cyklu Dekady ze sztuką. Wykład, jaki odbędzie się 25 października 2021 r., będzie poświęcony rzeźbie pomnikowej w przestrzeni publicznej.
Przestrzenie miast od wieków funkcjonują jako obszar manifestowania władzy określonych sił politycznych i teren walki o dominację przestrzenną między różnymi grupami społecznymi. Oprócz architektury to właśnie rzeźba pomnikowa stanowi ważny oręż w tego typu symbolicznych starciach.
Podczas kolejnego wykładu z cyklu Dekady ze sztuką omówimy wybrane przykłady z historii obecności rzeźby w przestrzeniach miejskich. Przeanalizujemy przekształcenia formalne, jakie dokonywały się w tym obszarze w ostatnich dziesięcioleciach. Szczególną uwagę poświęcimy pomnikowym realizacjom rzeźbiarskim autorstwa Ivana Meštrovicia — bohatera wystawy, prezentowanej w Galerii MCK.
Wykład nawiązuje do wystawy Adriatycka epopeja. Ivan Meštrović prezentowanej w Galerii MCK od 25 lipca do 5 listopada 2017 r.
Spotkanie odbędzie się online 25 października 2021, godz. 12.00. za pośrednictwem platformy Zoom. Uczestnictwo w wykładzie jest bezpłatne. Aby otrzymać link do wzięcia udziału, należy wysłać zgłoszenie na adres mailowy: warsztaty@mck.krakow.pl.
Prowadzenie:
Małgorzata Jędrzejczyk — historyczka sztuki, kuratorka. Studiowała historię sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim, Universität Wien i Humboldt-Universität zu Berlin. Absolwentka interdyscyplinarnego programu studiów Środowisko–Technologie–Społeczeństwo (UJ). Autorka artykułów naukowych o sztuce i architekturze XX wieku oraz publikacji w katalogach wystaw i czasopismach. Współredaktorka antologii tekstów obraz/ciało oraz publikacji Komponowanie przestrzeni. Rzeźby awangardy. Współautorka i kuratorka artystyczno-naukowego programu Exercising Modernity (Pilecki-Institut Berlin). W ramach swojej pracy doktorskiej przygotowywanej w Instytucie Historii Sztuki UJ prowadzi badania nad koncepcją przestrzeni w twórczości Katarzyny Kobro.
Seria wykładów Dekady ze sztuką to autorski wybór tematów, które zaktualizowane, poszerzone i uzupełnione o omówienie jednej — za każdym razem innej — z minionych wystaw pozwolą powrócić do bogatej i zróżnicowanej działalności Międzynarodowego Centrum Kultury w ostatnich latach.
Projekt współfinansowany ze środków MKDNiS.