Na zaproszenie marszałka Senatu RP, prof. Tomasza Grodzkiego, 4 października 2021 w sali sesyjnej SENATU odbyła się VII Sesja Obywatelskiego Parlamentu Seniorów. Na Sesji dyskutowano o sytuacji seniorów i organizacji senioralnych po pandemii oraz o ich powrocie do dawnej aktywności.
Na wstępie marszałek Tomasz Grodzki przywitał zebranych z telebimu słowami: „Witajcie w domu! (…) Senat jest i będzie waszym domem, bo tu w szczególny sposób rozumiemy szacunek dla osób w srebrnym wieku, które swoim dojrzałym życiem, swoimi umiejętnościami mogą najlepiej, jak to jest możliwe, służyć Polsce, Polkom i Polakom, uczyć młodszych, dbać o nich, dzielić się doświadczeniem zawodowym i życiowym”.
Z kolei wicemarszałek Sejmu, Małgorzata Kidawa-Błońska, mówiła, że tegoroczna sesja koncentruje się wokół zagadnienia powrotu seniorów do aktywności po pandemii. Na zakończenie swego wystąpienia powiedziała, że konieczne jest powołanie pełnomocnika rządu ds. polityki senioralnej.
Słowa powitania do uczestników Obywatelskiego Parlamentu Seniorów skierował również Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy, Rafał Trzaskowski. Wyraził on radość z faktu, że VII Sesja odbywa się „w miejscu, które do takiego spotkania jest najbardziej adekwatne – w gmachu polskiego parlamentu, w salach Senatu RP”.
Przewodniczący Parlamentarnego Zespołu ds. Uniwersytetów Trzeciego Wieku, poseł Michał Szczerba powiedział, że pandemia zmieniła życie seniorów, ich codzienne przyzwyczajenia, ograniczyła możliwość kontaktu z najbliższymi i codzienne aktywności.
O problemach z jakimi spotykają się chorzy na choroby otępienne oraz ich bliscy mówił także senator Krzysztof Kwiatkowski. Zaznaczył, że system pomocy prawie nie funkcjonuje, a trud opieki nad osobami chorymi dźwigają ich rodziny, wyręczając w tym zakresie państwo. Rzecznik Praw Obywatelskich Marcin Wiącek zapewnił, że walka o poszanowanie praw seniorów jest jednym z jego priorytetów.
Krystyna Lewkowicz, przewodnicząca Prezydium Obywatelskiego Parlamentu Seniorów wyraziła wdzięczność za możliwość zorganizowania VII sesji w gmachu Senatu.
Obywatelski Parlament Seniorów łączy różne środowiska seniorów takie jak: Uniwersytety Trzeciego Wieku, Polski Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów oraz gminne rady seniorów. Za cel stawiają integrację i działanie na rzecz interesów środowiska senioralnego, systematyczne monitorowanie sytuacji osób starszych we wszystkich obszarach ich funkcjonowania, społeczny dialog, a także prezentowanie stanowisk dotyczących polityki senioralnej.
Delegaturę Kujawsko-Pomorską OPS reprezentowała delegacja seniorów z Bydgoszczy, Nakła , Torunia, Grudziądza i Włocławka. Głos w dyskusji zabrała m.in. Bożena Sałacińska. Przewodnicząca Delegatury zaapelowała do władz, aby OPS był głównym konsultantem projektów rządowych dotyczących seniorów.
Tekst i zdjęcia
Bożena Sałacińska