• 25 lipca 2024 02:51

Moc głosu Teresy Kramarskiej

sty 30, 2020

Teresa Kramarska – piosenkarka, aktorka serialowa i parodystka – obecnie Seniorka – po wielu latach przerwy wróciła na Estradę, śpiewa altem o ciekawej barwie i szerokiej skali głosu. Głosem tym niesie słuchaczom radość i wzruszenie, a sobie i ojcu ocaliła życie.

Rodowita warszawianka, będąc małym dzieckiem przeżyła niesamowite zdarzenie: Silny, doniosły i przeraźliwy głos 2-letnij dziewczynki uratował życie Jej Ojcu i przy okazji jej samej. Działo się to wszystko w rejonie ulic Górczewskiej, Działdowskiej i Wawelberga na warszawskiej Woli. Podczas okupacji hitlerowskiej, w 1944 roku, w trakcie łapanki SS zgromadziła kilkudziesięciu mężczyzn zamieszkałych w tym rejonie jego celem egzekucji. Ustawiono ich pod murem z rękoma podniesionymi do góry. Pan Wacław Kramarski podniesioną do góry miał tylko jedną rękę, ponieważ w drugiej trzymał 2-letnią ukochaną córeczkę – Tereskę.

W tym, mającym się stać za chwilę, tragicznym momencie ta 2-letnia przerażona dziewczynka swoim bardzo mocnym głosem zapłakała tak głośno, że dowodzący akcją oficer niemiecki wstrzymał egzekucję, wyjął z kieszeni cukierka, dał dziewczynce, a Ojca kopnął i kazał uciekać. Oboje szybko znaleźli się za pierwszym winklem, co gwarantowało, że nie będą zastrzeleni! Co było powodem tej litości? Nie wiadomo. Być może oficer niemiecki pozostawił w domu taką samą małą głośną córeczkę? Ojciec Teresy żył jeszcze przez około 45 lat i zawsze mówił, że jego mała córeczka  uratowała mu życie. Ten Jej mocny doniosły głos przydawał się i przydaje nadal na Estradzie.

90 lat polskiej piosenki, koncert kramu kramarskich pt. "przeboje twórców polskich i żydowskich okresu międzywojennego", plakat

Teresa Kramarska, znana w latach 70-tych piosenkarka i aktorka Teatru Małych Form Wojciecha Młynarskiego oraz aktorka Kabaretu Stodoła w latach 60-tych i 70-tych ubiegłego wieku – znowu śpiewa dla publiczności, teraz już w większości dla Seniorów. Ten jej mocny i doniosły głos wielokrotnie był nagradzany w różnych konkursach. Głosem tym zrobiła wielokrotnie wrażenie na słuchaczach, występując w teatrze przy Staromiejskim Domu Kultury, Kabarecie Stodoła i innych klubach studenckich. Wygrała też eliminacje do Mazowsza u Pani Miry Zimińskiej, ale z uwagi na swój duży wzrost skierowana została do dyrektora Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk – Stanisława Hadyny. Wówczas rodzice, przede wszystkim matka, uważali że trzeba mieć konkretny zawód, a „estrada to tylko odciąga od nauki”.

Teresa zdobyła zawód technika chemika – analityka. Po wyjściu za mąż i urodzeniu dziecka obowiązki rodzinne uniemożliwiały kontynuowanie tak dobrze zapowiadającej się kariery piosenkarskiej. Po wielu latach powrót do działalności artystycznej zaczęliśmy od wizyty u znanego z Estrady i z Zespołu Pieśni i Tańca Mazowsze kompozytora, aranżera, pianisty, dyrygenta, chórmistrza i konsultanta muzycznego profesora Tadeusza Suchockiego. Zapytaliśmy go o to czy Teresa ma szanse ponownie zaistnieć na Estradzie. Po półgodzinnym przesłuchaniu Pan Profesor wydał bardzo pozytywną opinię.

mężczyzna stoi na scenie na tle banera Sierpeckiego UTW

Od tego momentu – tzn. od 2008 roku Teresa wystąpiła w finale Szansy na sukces z piosenkami Marka Grechuty i Alicji Majewskiej, w finale Must Be The Music z piosenkami Sławy Przybylskiej i Hanki Ordonówny (gdzie została pochwalona  przez jurorkę Panią Elżbietę Zapendowską), w festiwalu piosenek Agnieszki Osieckiej Okularnicy, w festiwalu piosenki artystycznej OFPA w Rybniku, w festiwalu piosenki Retro im. Mieczysława Fogga i w festiwalu piosenek Janusza Gniatkowskiego w Poraju koło Częstochowy.

Obecnie Teresa jest już seniorką i ma za sobą 12 lat drugiej części kariery, wiecznie młody głos i wygląd. Nagrała płytę z piosenkami autorskimi z towarzyszeniem Orkiestry Rozrywkowej Politechniki Warszawskiej pod batutą Dariusza Łapińskiego. Od 6 lat jest członkiem rzeczywistym Stowarzyszenia Polskich Artystów Teatru, Filmu, Radia i Telewizji ZASP i Stowarzyszenia Artystów Wykonawców Polskich SAWP. Przez ubiegłe dwa wieczory Sylwestrowe występowała charytatywnie w Domu Aktora Weterana w Skolimowie, co było dla niej wielkim zaszczytem.

zespół muzyczny na scenie

Warszawscy Artyści Teresa Kramarska Kuna i Krzysztof Kietczer od ponad 10 lat koncertują dla Seniorów i wygłaszają Wesołe wykłady o piosence dla Uniwersytetów Trzeciego Wieku. Nasze wykłady i koncerty bardzo podobają się osobom 60+ i studentom UTW. W czasie wykładów Teresa pełni funkcję śpiewającej asystentki profesora, a w rolę profesora wciela się Krzysztof Kietczer.

Tematyka wykładów jest następująca:

– Wielkie Damy Polskiej Piosenki – cz.1 i cz.2;

– Popularność Wojciecha Młynarskiego i przygody Pani Krysi z turnusu III;

– Piosenka polska narodowym skarbem Polski – wykład inauguracyjny;

– Franciszek Walicki twórca polskiego Rock and Rolla zwanego Bigbeatem;

– Polscy piosenkarze i wielkie duety okresu powojennego.

Po naszych koncertach i wykładach słuchaczki wracają do domów z piosenką na ustach, przynosząc swoim rodzinom dobry nastrój.  Czasami przychodzi do Teresy refleksja: „Oto jak głos w sposób niesamowicie-ciekawy może pokierować życiem człowieka!”

z ukłonami Krzysztof Kietczer, manager piosenkarzy i monologistów

mężczyzna trzyma mikrofon i bukiet kwiatów
kobieta mówi do mikrofonu