Każda ziemia rodzi unikalne dary – owoce, warzywa, zioła. To, co podarowała natura, od wieków społeczności przetwarzały na smaczne przetwory, które żywiły i radowały. Jedzenie to właśnie radość i jeden z ważnych elementów przetrwania. Niestety rozwój cywilizacji oddalił nas od korzeni i zapomnieliśmy, że najzdrowsze i najlepsze produkty są w zasięgu naszej ręki. Z tego względu Stowarzyszenie MANKO i marka DiWine ogłaszają konkurs „Seniorze, produkuj własne wino”.
Moda przemija, a my zwracamy się ku temu, co lokalne i naturalne – do pożywienia naszych przodków i do przetwarzania lokalnej żywności. W wielu domach pokolenie naszych dziadków pamięta receptury przodków na smaczne i zdrowe przetwory, w tym wina. Nie możemy ich zatracić, by to dziedzictwo móc przekazywać naszym dzieciom i wnukom.
Dobre, bo lokalne
Polska to kraj zdrowych porzeczek, jabłek, gruszek, śliwek. Peleton tych owoców startuje w czerwcu i do późnych jesiennych dni raczy nas swoimi unikalnymi smakami. Co więcej, jesteśmy światowym liderem produkcji porzeczek, jabłek, truskawek, malin czy aronii. Niestety przez ostatnie 30 lat zapomnieliśmy o lokalnym, szczególnie domowym przetwórstwie. Ten trend widać szczególnie wśród młodego pokolenia. Ostoją i szansą są seniorzy, którzy tak wiernie pielęgnują wiedzę naszych przodków. W lokalnych społecznościach, w kołach gospodyń wiejskich i w domach tworzą arcydzieła kulinarne polskich smaków i z sukcesem mogą z konkurować z wykwintnymi daniami znamienitych restauracji.
Historia DiWine
W 2020 roku wspólnie z Beatą, obecnie żoną, stworzyliśmy markę DiWine Manufaktura Win Owocowych. Uwierzyliśmy, że wspólnie możemy odbudować tradycję polskich win owocowych – trunków naszych przodków. Chcieliśmy, aby Polacy zaczęli przetwarzać swoje owoce na wino i przy tym winie spędzać czas wśród lokalnych społeczności. Nasze pasja i wiara pomagają nam w zjednaniu sobie wielu ludzi. Na degustacjach goście często wracają myślami do czasów produkowania wina przez dziadka czy tatę, wspominają domowe sady i ogrody.
Działania marki DiWine zostały również docenione przez organizacje biznesowe i branżowe. Jesteśmy laureatami wielu prestiżowych nagród, otrzymaliśmy m.in. znak jakości Fundacji Polskiego Godła Promocyjnego „TERAZ POLSKA”. Nasze wina zdobywają laury w konkursach ogólnopolskich oraz zagranicznych, w tym dwa medale IWSC w Londynie. Mimo to nadal uważamy, że jeszcze wiele przed nami, a polskie domy to skarbnica wiedzy, którą warto wykorzystać i przekazywać.
Seniorze, produkuj własne wino – konkurs
Serdecznie zapraszamy do konkursu organizowanego przez Stowarzyszenie MANKO i markę DiWine. Podczas XI Międzynarodowych Senioraliów w Krakowie jury wybierze najlepsze wino. Co zrobić, aby wziąć udział?
- Zgłoś swój udział na adres e-mail: konkurs@manko.pl. Podaj swoje imię, nazwisko i numer telefonu do kontaktu.
- Przyjedź na XI Międzynarodowe Senioralia w Krakowie. Więcej informacji na stronie internetowej https://glosseniora.pl/senioralia/ lub pod numerem 12 429 37 28.
- Przywieź własnoręcznie wyprodukowane wino – koniecznie z polskich owoców!
- Przekaż nam wino i przepis do godziny 12.
Jury w składzie: przedstawiciele Stowarzyszenia MANKO, przedstawiciele marki DiWine oraz seniorzy ocenią je zgodnie z określonymi kryteriami. Dla trzech zwycięskich przepisów będą przewidziane nagrody. Z kolei wino, które zdecydowanie wyróżni się smakiem, zostanie wyprodukowane przez markę DiWine w 2025 roku. Co ważne, na etykiecie znajdzie się informacja, kto jest autorem tego wyjątkowego przepisu. Na zgłoszenia czekamy do 4 września. Seniorze, produkuj własne wino!