Skip to content
  • 5 kwietnia 2025 22:58

Aktywność fizyczna seniora – dlaczego jest tak ważna?

mar 21, 2025

Starzenie się organizmu prowadzi do osłabienia mięśni, ograniczenia ruchomości stawów i ogólnego pogorszenia kondycji. Z tego powodu seniorzy powinni przykładać szczególną uwagę do aktywności fizycznej, by przez długie lata cieszyć się dobrym zdrowiem i samopoczuciem. Seniorzy rezygnują jednak z regularnych ćwiczeń, gdyż uważają, że w ten sposób chronią się przed kontuzjami. Jest to spory błąd, którego konsekwencje pojawiają się szybciej niż w młodym wieku. Jakie ćwiczenia są odpowiednie dla seniorów? Jaka aktywność fizyczna przeciwdziała starzeniu się?

Spacery niezbędne dla zdrowia seniorów

Starsze osoby, które codziennie spacerują, cieszą się sprawnością fizyczną dłużej niż ich rówieśnicy, którzy większość dnia spędzają w pozycji siedzącej. Spacer pozytywnie wpływa na cały układ krwionośny i na funkcjonowanie płuc. Ruch tego typu obniża ryzyko wystąpienia zakrzepicy, obrzęków kończyn dolnych i nadwagi. Regularne spacery pomagają dotlenić wszystkie komórki, co sprawia, że senior ma więcej energii.

Spacer ma także pozytywny wpływ na układ immunologiczny. Seniorzy często zmagają się z niedoborami odporności, a wszelkie infekcje mają u nich cięższy przebieg niż u osób młodszych. Przebywanie na świeżym powietrzu każdego dnia hartuje organizm i zmniejsza ryzyko występowania chorób i ich powikłań. Dotyczy to w szczególności przeziębień, które w podeszłym wieku mogą prowadzić do uszkodzeń płuc.

0.png

Ćwiczenia dla seniorów dostosowane do wieku 

Dobrym wyborem dla seniorów są regularne ćwiczenia i treningi organizowane przez fizjoterapeutów i innych specjalistów w przychodniach, klubach osiedlowych i innych organizacjach społecznych. Aktywność fizyczna proponowana w takich miejscach jest w pełni dostosowana do wieku, potrzeb i możliwości starszych osób. Proste ćwiczenia wzmacniają kolejno wszystkie grupy mięśni, zapobiegając ich wiotczeniu i zanikaniu. Dzięki nim seniorzy przestają się garbić i rzadziej odczuwają bóle mięśni i stawów.

Które ćwiczenia najlepiej przeciwdziałają starzeniu się? Treningi w klubach osiedlowych i przychodniach obejmują przede wszystkim ćwiczenia ogólnorozwojowe, które nie powodują nadmiernego obciążenia stawów. Dzięki temu spada ryzyko kontuzji, a starsze osoby zachowują dobrą formę. Ponadto starzeniu się przeciwdziałają skutecznie treningi przeprowadzane w umiarkowanym tempie. Średnia szybkość ćwiczeń sprawia, że seniorzy zwiększają wydolność serca i płuc, chronić się w ten sposób przed powszechnymi w Polsce chorobami układu krążenia.

3.png

Wspólne treningi wspierają zdrowie psychiczne seniorów

Zorganizowane treningi dla seniorów odbywają się w grupach, dlatego pozwalają starszym osobom na spędzanie czasu wśród rówieśników. Ma to pozytywny wpływ na ich samopoczucie emocjonalne, gdyż sprzyja poznawaniu nowych osób i nawiązywaniu pozytywnych relacji. Dzięki regularnym spotkaniom relacje są trwalsze i pomagają starszym osobom pozbyć się uczucia samotności, zwłaszcza gdy nie mają partnera i nie mieszkają z dziećmi. Spotkania na ćwiczenia tym samym pozytywnie wpływają nie tylko na zdrowie fizyczne, ale i na psychikę seniorów, co przekłada się na rzadsze występowanie objawów somatycznych różnych chorób.

Co więcej, aktywność fizyczna powoduje wyrzut endorfin, czyli hormonów odpowiedzialnych za odczuwanie szczęścia i spełnienia. Ruch sprawia zatem, że ćwiczące osoby są radosne i pełne energii na co dzień, a uczucie zniechęcenia i chandra pojawiają się u nich sporadycznie.