• 21 lutego 2025 17:08

Stop niewolnictwu czwartego piętra!

lut 20, 2025

Setki tysięcy seniorów i osób mających problem z poruszaniem się jest uwięzionych w swoich mieszkaniach w blokach bez windy. Nie wychodzą z domu, przez co pogłębiają samotność i brak aktywności. To z kolei wpływa na pogorszenie stanu zdrowia, przedwczesną niepełnosprawność i niesamodzielność. W najgorszym przypadku powoduje konieczność pobytu w szpitalu, a następnie – w DPS-ie lub ZOL-u. Właśnie dlatego Stowarzyszenie MANKO – Głos Seniora prowadzi kampanię „STOP NIEWOLNICTWU IV PIĘTRA”.

Jako członkowie Rady Dostępności przy Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej od lat apelujemy o zmiany prawne – nakaz budowania i instalowania wind w ponad trzypiętrowych budynkach. Zwracamy się też do samorządów i zarządców nieruchomości z prośbą o korzystanie z Funduszu Dostępności i instalację wind w takich budynkach.

W związku z kampanią w miniony weekend nasi przedstawicieli wystąpili w Kronice TVP 3 Kraków, w której został podjęty ten ważny problem. Reportaż przygotowała pani Patrycja Sarota.

Winda jest wybawieniem

Władze Krakowa zapowiedziały, że w dziesięciu krakowskich blokach komunalnych zostaną zamontowanie windy. To mały krok w dobrą stronę – niech będzie początkiem ważnych zmian.

W reportażu głos zabrała między innymi nasza ambasadorka Lucyna Orłowska (85 lat). Jak sama przyznała, dla osób starszych windy są wybawieniem. W przypadku jej dolegliwości każdy krok po schodach sprawia ogromne trudności, dlatego czuje się więźniem w swoim mieszkaniu. Podobnie uważa nasz ambasador Stanisław Dębski (98 lat), który porusza się o kuli. Mieszka na 6 piętrze i twierdzi, że żyje tylko dzięki możliwości skorzystania z windy. Może wychodzić z domu, iść na zakupy, do lekarza i do klubu Głosu Seniora na os. Uroczym 12.

Brak udogodnień architektonicznych zmusza seniorów do wdrażania innych rozwiązań. W bloku Anny Gressel na drugim i trzecim piętrze znajdują się krzesełka, a nad nimi kartka z podpisem „Nie ruszać! Dla odpoczynku”.

Prezes Stowarzyszenia MANKO i Międzynarodowego Instytutu Rozwoju Społecznego Łukasz Salwarowski ostrzegł, że w takiej sytuacji seniorzy z problemami ruchowymi zamykają się w swoich mieszkaniach, co powoduje przedwczesną niesamodzielność i niesprawność. To z kolei prowadzi do obciążenia systemu opieki długoterminowej.

Władze proponują rozwiązania

Władze szukają różnych rozwiązań. Planują zmiany prawne i kontynuację programu umożliwiającego dofinansowanie montażu wind. Minister ds. Polityki Senioralnej Marzena Okła-Drewnowicz wyszła z propozycją, która zakłada możliwość czasowej wymiany mieszkań. Seniorzy mogliby oddawać swoje lokale na wyższych piętrach w zamian za mieszkanie na parterze.

Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z reportażem, który jest dostępny na kanale Głos Seniora YT pod linkiem: https://www.youtube.com/watch?v=mLs9USpPPk8. Pamiętajcie, by zgłaszać przypadki wszelakiej dyskryminacji na adres ogs@manko.pl.

Skip to content