W Polsce jednym z głównych zabiegów w dziedzinie ortopedii, zaraz po operacji biodra jest zabieg wstawienia sztucznego stawu kolanowego czyli endoproteza kolana. Elementy stawu kolanowego ulegają szybszemu zużyciu w wyniku urazów, przeciążeń, nadmiernej masy ciała i braku aktywności fizycznej. W wyniku wieloletniego procesu degeneracyjnego rozwija się choroba zwyrodnieniowa. Na jej tle pojawiają się objawy bólowe i niestabilności, a brak wdrożenia profilaktyki i rehabilitacji domowej w odpowiednim momencie sprawia że operacja daje jedyną szansę na poprawę jakości życia wielu pacjentów.
Czy warto skorzystać z rehabilitacji domowej po operacji kolana?
Rehabilitacja domowa jest nieodłącznym elementem powrotu do sprawności każdego pacjenta po zabiegu leczenia przy pomocy wstawienia endoprotezy kolana. Bez niej staw kolanowy nie odzyska sprawności, pełnej ruchomości a mięśnie stabilizujące staw odpowiedniej siły, do codziennej eksploatacji. Z rehabilitacji warto skorzystać jeszcze przed zabiegiem aby dowiedzieć się od fizjoterapeuty jak będzie wyglądał cały proces po zabiegu, zapoznać się istotnymi zaleceniami, oraz wzmocnić operowana oraz zdrową kończynę.
Rehabilitacja przedoperacyjna skraca czas powrotu do zdrowia, zmniejsza stres i napięcie psychiczne oraz pozwala zrozumieć pacjentowi jak istotne jest czas rekonwalescencji po zabiegowej. Przygotowane wcześniej mięśnie, więzadła i ścięgna kolana nogi operowanej pomimo zabiegu szybciej przechodzą proces zdrowienia i odnowy dopasowując się do nowych warunków jakie tworzy świeżo wszczepiony sztuczny staw kolanowy.
Jak wygląda rehabilitacja domowa po endoprotezie kolana?
Po kilku dniach od operacji jeśli nie doszło do zwiększanej utraty krwi lub innych powikłań okołooperacyjnych, pacjent wychodzi ze szpitala w stanie ogólnym dobrym. Po zabiegu pacjenci otrzymują zalecenie których treść jest umieszczona na karcie wypisowej ze szpitala, jeśli jest taka możliwość warto otrzymać również badania obrazowe jak zdjęcia RTG aby fizjoterapeuta mógł się z nimi zapoznać. Lekarz ortopeda wystawia również skierowanie na rehabilitacje ale z uwagi na długi czas oczekiwania pacjenci korzystają z usług prywatnych fizjoterapeutów.
W przypadku operacji endoprotezy kolana liczy się każdy dzień po operacji, zbyt późne rozpoczęcie rehabilitacji domowej może prowadzić do trwałych przykurczy które uniemożliwią prawidłową pracę świeżo wstawionego stawu kolanowego. Tylko w tych pierwszych tygodniach możliwe jest uzyskanie prawidłowego zakresu zaraz po zdjęciu szwu rozpoczyna się również praca nad mobilnością blizny poprzez opracowywanie jej najbliższej okolicy.
Dlaczego pacjenci po endoprotezie kolana korzystają z rehabilitacji domowej?
Ze względu na ograniczenia miejsc na oddziałach rehabilitacyjnych większość pacjentów po operacji kolana musi oczekiwać na stacjonarna rehabilitacja po endoprotezie kolana. Czas oczekiwania musi jednak być wypełniony rehabilitacja domową dzięki której fizjoterapeuta z dojazdem do domu pacjenta prowadzi kompleksowe zabiegi usprawniające.
Dzięki tym pierwszym tygodniom po zabiegu pacjenci po endoprotezie kolana odzyskują bez bólowe zakresy ruchu, siłę mięśni otaczających kolana i przede wszystkim stają samodzielnie na nogi odrzucając z czasem kule i inne zaopatrzenie ortopedyczne. Po operacji kolana pacjent, aby móc poruszać się samodzielnie wymaga rehabilitacji domowej ukierunkowanej zarówno na zabiegi manualne ale również prawidłowo dobrane ćwiczenia i dalej trening medyczny.
Jakie zabiegi rehabilitacyjne w domu po endoprotezie kolana?
Początkowy etapie rehabilitacji domowej po endoprotezie kolana skoncentrowany jest na zniesieniu dolegliwości bólowych, rozluźnieniu tkanek miękkich. Fizjoterapeuta z dojazdem do domu wykonuje drenaż limfatyczny, zaleca chłodzenie stawu, aby jak najszybciej zmniejszyć obrzęk.
Osiągniecie prawidłowego zakresu ruchu w kolanie, to kolejny ważny punkt, a w tym celu fizjoterapeuta pracuje z blizną wykonując jej mobilizację, prowadzi ruch czynny i manualnie zwiększa zakres ruchu. W tych pierwszych tygodniach fizjoterapeuta można zalecić również wypożyczenie szyny CPM, z której obsługą fizjoterapeuta zaznajomi pacjenta..
Indywidualnie dobrane ćwiczenia rehabilitacyjne w zależności od stanu kolana, dolegliwości, jakie jeszcze towarzyszą pacjentowi to fundament powrotu do sprawności. Dzięki takim profesjonalnym działaniom osiągany jest pełny zakres ruchomości w stawie, odbudowywana jest prawidłowa siła mięśni i struktur stabilizujących kolano.