• 20 listopada 2024 12:31

Centralny Klub Pacjenta przyciągnął tysiące osób

wrz 26, 2024 #Senior, #seniorzy

24 września 2024 roku w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach odbył się Centralny Klub Pacjenta, który zorganizowała Fundacja „Z sercem do Pacjenta”. Poprzez liczne badania, rozmowy z ekspertami i specjalistyczne warsztaty uczestnicy mogli profilaktycznie zadbać o swoje zdrowie i uzyskać cenne wskazówki. Nie zabrakło przedstawicieli Stowarzyszenia MANKO, ponadto Głos Seniora objął wydarzenie patronatem medialnym.

Na oficjalnym otwarciu zjawili się: Marek Wójcik – wojewoda śląski, Maciej Biskupski – wiceprezydent Katowic, prof. Tomasz Szczepański – rektor Śląskiego Uniwersytetu Medycznego oraz Maciej Kmita – zastępca dyrektora Departamentu Polityki Senioralnej KPRM. Wicemarszałek Sejmu RP Monika Wielichowska i prezes Narodowego Funduszu Zdrowia Filip Nowak nie mogli być obecni, jednakże przekazali listy ze słowami uznania. W imieniu minister ds. polityki senioralnej Marzeny Okły-Drewnowicz głos zabrał Maciej Kmita. Wziął on również udział w panelu eksperckim pt. „Profilaktyka receptą na zdrowie”.

Na Centralnym Klubie Pacjenta pojawili się także członkowie Rady ds. Polityki Senioralnej. Prezesa Stowarzyszenia MANKO Łukasza Salwarowskiego mogliśmy spotkać m.in. przy stoisku Głosu Seniora z naszymi magazynami, materiałami edukacyjnymi i konkursami aktywizacyjnymi. Z kolei prof. Marta Podhorecka z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu edukowała na stoisku fizjoterapeutycznym.

Do grona wystawców należały też przedstawicielki naszego partnerskiego Biura Rzecznika Praw Pacjenta: dyrektor Marzanna Bieńkowska i specjalistka Joanna Niewiadomska.

Nasze stoisko koordynowali: Marcin Sołtys oraz ambasadorowie Janina Czaja, Marek Pilch, Jadwiga Belcer-Dejworek. Niezwykle miło było porozmawiać z seniorami i przedstawicielami instytucji, którzy do Katowic przyjechali z naszych Gmin Przyjaznych Seniorom. Na Centralnym Klubie Pacjenta pojawili się m.in.

     

      • Stanisława Rzeźnik, przewodnicząca Mieleckiej Rady Seniora;

      • Agata Ćwięka, koordynator polityki senioralnej w Mielcu;

      • Nasza ambasadorka Krystyna Ćwiklińska z UTW Aktywne Życie w Miechowie;

      • Danuta Wojnar-Płaza, przewodnicząca Rzeszowskiej Rady Seniora;

      • Anna Jaśkowska, pełnomocnik Wojewody Śląskiego do Spraw Polityki Senioralnej;

      • nasza ambasadorka Elżbieta Dąbrowska-Seweryn, wiceprzewodnicząca Rady Seniorów Miasta Katowice;

    • nasz ambasador Ireneusz Sporys z żoną Joanną.

    Centralny Klub Pacjenta to cenne badania i rozmowy ze specjalistami

    Jednym z głównych punktów programu Centralnego Klubu Pacjenta była rozbudowana strefa medyczna. Dla uczestników przygotowano 35 stoisk z bezpłatnymi badaniami i indywidualnymi spotkaniami ze specjalistami.

    – Badania w kierunku raka prostaty, zaćmy, kardiologiczne, znamion skórnych, mammografia, cytologia, pakiet badań krwi, pomiar ciśnienia oraz analiza składu ciała cieszyły się dużym zainteresowaniem. Uczestnicy chętnie korzystali z możliwości rozmów z kardiologiem, diabetologiem, chirurgiem naczyniowym, bariatrą, onkologiem, internistą, a także specjalistami: psychoonkologiem, psychoterapeutą, ds. badań klinicznych, farmaceutą, dietetykiem, diagnostą laboratoryjnym, trychologiem, fizjoterapeutą oraz Narodowego Funduszu Zdrowia – powiedziała Katarzyna Kucia-Garncarczyk, prezes Fundacji „Z sercem do Pacjenta”.

    – W tym roku nasze stoisko jest większe niż podczas pierwszej edycji Centralnego Klubu Pacjenta. Jest więcej doradców, możemy wykonać więcej pomiarów. Bardzo nas cieszy zainteresowanie uczestników ofertą NFZ – mówiła Katarzyna Adamek, dyrektor Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia w Katowicach.

    Centralny Klub Pacjenta to nie tylko badania, ale także merytoryczne wykłady, które rozjaśniają wiele wątpliwości.

    – Polska może poszczycić się tym, że zawał serca jest tu skutecznie leczony – podkreślał prof. Andrzej Bochenek.

    To wybitny polski kardiochirurg, który opowiadał o nowoczesnych metodach leczenia serca i dbania o nie na co dzień. Uczestnicy zapoznali się m.in. z chirurgicznymi metodami leczenia otyłości czy nowoczesnymi rozwiązaniami dla pacjentów placówek medycznych. Nie zabrakło tematów profilaktycznych.

    Pomoc dla powodzian

    Centralny Klub Pacjenta zorganizował również pomoc psychologiczną dla osób, które ucierpiały na skutek tegorocznych powodzi. Zostały przeprowadzone warsztaty poświęcone radzeniu sobie z lękiem, stresem i przygnębieniem. Wiceprezydent Katowic omówił rolę samorządu w procesie wspierania osób poszkodowanych. Z kolei Artur Gabrysiak, ratownik GOPR, wyjaśnił, jakie są procedury podczas sytuacji kryzysowych i jak bezpiecznie udzielać pomocy w trakcie powodzi i innych klęsk żywiołowych. W wydarzenie zaangażował się również Caritas. Ks. Marek Konsek, dyrektor Caritas Archidiecezji Katowickiej, przedstawił formy pomocy skierowane do osób dotkniętych skutkami powodzi.

    Strefy tematyczne

    Dużym zainteresowaniem cieszyły się poszczególne strefy edukacyjne: samobadania piersi, prawidłowego przyjmowania leków, odczytywania wyników badań laboratoryjnych, a także udzielania pierwszej pomocy. Przy stoisku Uzdrowiska Ustroń fizjoterapeuci uczyli o rehabilitacji kardiologicznej, ortopedycznej i pulmonologicznej, co bardzo zaciekawiło uczestników. Pojawiła się także strefa relaksu z urządzeniami do masażu i wykładami o pielęgnacji skóry dojrzałej.

    Justyna i Robert Korzeniowscy z receptą na długie życie

    Na wydarzeniu byli obecni Justyna i Robert Korzeniowscy, którzy poprowadzili rozgrzewkę, opowiedzieli o wpływie sportu na zdrowie. Robert Korzeniowski w mistrzowskim stylu przeprowadził warsztaty ze sportowego marszu. Oczywiście zainteresowani mogli skorzystać z różnych aktywności.

    Centralny Klub Pacjenta ponownie wywołał wiele pozytywnych emocji wśród przybyłych:

    Centralny Klub Pacjenta ponownie wywołał wiele pozytywnych emocji wśród przybyłych:

    – Świetnie zorganizowane. Badania, warsztaty i rozmowy z lekarzami dały mi dużo nowych informacji o moim zdrowiu. Dobrze, że organizowane są takie wydarzenia – mówiła uczestniczka, która przyjechała z Brzezin.

    – Nie tylko skorzystałam z badań, ale także poznałam wielu ciekawych ludzi. Na Centralnym Klubie Pacjenta nauczyłam się, m.in. jak prawidłowo badać piersi. Bardzo wartościowe spotkanie, chętnie wezmę udział w przyszłości – dodała mieszkanka Katowic.

    Patronat honorowy nad spotkaniem objęli: Wicemarszałek Sejmu Monika Wielichowska, Minister Zdrowia, Minister Sportu i Turystyki, Minister ds. Polityki Senioralnej, Narodowy Fundusz Zdrowia, Rzecznik Praw Pacjenta, Wojewoda Śląski, Marszałek Województwa Śląskiego, Prezydent Katowic, Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia, Naczelna Izba Pielęgniarek i Położnych, Naczelna Izba Aptekarska oraz Polskie Towarzystwo Farmaceutyczne.

    Skip to content