INFORMACJE O GMINIE
Kliszów – mała miejscowość, duże znaczenie: w północnej części gminy, nieopodal rzeki leży niepozorna miejscowość z historią w tle
– Zaledwie kilka kilometrów od Kij, w pobliskim Kliszowie, znajduje się miejsce, gdzie w 1702 roku po raz ostatni husarzy wzięli udział w zbrojnym starciu.
– W ramach III wojny północnej starły się tam wojska szwedzkie oraz saskie połączone z wojskami Rzeczpospolitej. Na pamiątkę tych wydarzeń pozostał wzniesiony przez lokalną ludność obelisk.
Zamek „Kasztelański”
W gminie Kije mamy Zamek Kasztelański – jest to stylizowany na siedzibę dawnej Kasztelanii budynek i dziś pełni funkcję zgoła inną- wyłącznie kulturalną, ale to urokliwe miejsce, w którym o historii gminy sporo można się dowiedzieć.
Ostoja Stawiany – w pełnej krasie
Ostoja Stawiany to niewielki obszar położony pomiędzy w gminie Kije pomiędzy Kijami, Pińczowem i Chmielnikiem, na terenie Natura 2000. Łatwo go przegapić, gdyż znajduje się z dala od głównych tras przejazdowych, ale jego walory przyrodnicze, szczególnie wiosną zapierają dech.
Garby i dolinki z charakterystycznymi formami krasowymi w gipsach i wapieniach otoczone zewsząd licznymi rzeczkami, strumieniami i jeziorkami.
To miejsce zasługuje na zainteresowanie turystów oczekujących wrażeń turystycznych niebanalnych.
Punkt po punkcie – podziwiaj!
Wystarczy udać się na krótką pieszą wędrówkę, a spalone kalorie z pewnością zrekompensują wyjątkowe widoki. Pejzaż z Górą Sobótczaną i Dominikową oraz pasącymi się owcami można podziwiać m.in. z platformy widokowej zbudowanej na wzgórzu po drugiej stronie doliny, albo odpocząć w altanie przy stawie. Widoki, nawet w zimowej odsłonie potrafią zadowolić oko.
Natomiast z oddalonego o ok. 1km punktu widokowego pomiędzy Stawianami, a Samostrzałowem w pogodne dni widać panoramę Tatr.
A na kopcu miłek się złoci – Kopiec pradziejowy w Gartatowicach
Na południe od wsi widać w krajobrazie kopiec nazywany Sadoską Górą. Kurhan, który ma kryć w sobie szczątki poległych w bitwie pod Kliszowem, może być także mogiłą z czasów potopu szwedzkiego.
W roku 1881 badał to miejsce proboszcz Siarkowski, znajdując zarówno kości ludzkie, jak i wazonik z białej ogniotrwałej gliny. Wiek obiektu ostrożnie datuje się na młodszą epokę kamienia lub wczesną brązu.
Śródlądowa delta przyrodnicza perełka Europy
Nida – zwana błękitną wstęgą Ponidzia to jedna z niewielu rzek w kraju i na kontynencie, która posiada naturalny reżim hydrologiczny. Mimo, że do morza nie wpada, to jednak posiada własną deltę, która jest unikatową w skali kraju strukturą- deltę śródlądową.
To właśnie na terenie Gminy Kije, a dokładniej w Umianowicach można podziwiać tę przyrodniczą perełkę.
NIDARIUM – Ośrodek Edukacji Przyrodniczej w Umianowicach
Nawiązując do niewątpliwych walorów przyrodniczych na terenie gminy powstało wyjątkowe miejsce- Ośrodek Edukacji Przyrodniczej. Jedną z głównych atrakcji Ośrodka jest NIDARIUM – ogromne akwarium o pojemności 25 tys. litrów, ukazujące życie w Nidzie.
Tuż obok znajduje się MINI GOSPODARSTWO ekologiczne, w którym odwiedzający mogą zobaczyć zwierzęta ras rodzimych takich jak konik polski, krowa, owca, koza oraz podejrzeć, jak wyglądają prace w takim gospodarstwie, a nawet w nich pomóc!
Uzupełnieniem są ścieżki edukacyjne, zabytkowa stacyjka kolejki wąskotorowej oraz wieża widokowa, z której podziwiać można jeszcze bardziej odległą i dziką, ale urokliwą faunę i florę.
Trzy rodzaje torów!
W przyszłości po torach używanych przez kolej wąskotorową pojedzie tu także drezyna.
Jeśli już o torach mowa, Kije są jedną z niewielu gmin w Polsce, przez które przebiegają trzy rodzaje (szerokości) torów – trasy wąskotorówki, kolej szerokotorowa oraz tory normalnej szerokości.
strona internetowa: https://kije.pl/
Ogólnopolska Karta Seniora
Ogólnopolską Kartę Seniora można wyrobić w siedzibie Klubu Seniora (ul. Kasztelańska 3, pok. 21, 28-404 Kije) E-mail : klubseniorakije@interia.pl, Tel. : 516 084 051
Biuro Klubu Seniora czynne w każdą środę od godz. 9.00 do godz.11.00