Prezentujemy Państwu 1. odcinek z cyklu Nieznani Bohaterowie Niebios – serii reportaży upamiętniających miejsca i historie związane z upadkiem samolotów i wypadków lotników alianckich Odcinek o katastrofie samolotu Halifax w Banicy-Krzywej można obejrzeć poniżej:
28 sierpnia 1944 r. – Banica – Krzywa koło Sękowej –katastrofa samolotu Polskiej Eskadry 1586 Specjalnego Przeznaczenia RAF – HP59 Halifaxa.27 sierpnia 1944 r. załoga kpt. naw. Franciszka Omylaka oraz ppor. pil. Kazimierza Widackiego wystartowała z Włoch do swojego piątego lotu zrzutowego z pomocą dla walczącej Warszawy. Ze względu na uziemienie własnego samolotu ze 148 Dywizjonu Specjalnego Przeznaczenia RAF wypożyczony został Halifax o oznaczeniach własnych FS-P (JP 295). W drodze powrotnej samolot został zestrzelony przez nocny myśliwiec JU-88C/G dowodzony przez Oberfeldwebela (sierż. st.) Rudolfa Düdinga.Samolot rozbił się na łąkach pomiędzy miejscowościami Banica i Krzywa. Zginęli: kpt. naw. Franciszek Omylak, ppor. pil. Kazimierz Widacki, ppor. bomb. Konstanty Dunin-Horkawicz, sierż. rtg. Jan Ozga, sierż. mech. Wilhelm Balcarek, ppor. strz. Tadeusz Mroczko oraz sierż. strz. Józef Skorczyk. Szczątki porozrywanych i popalonych ciał pochował na cmentarzu w Krzywej grecko-katolicki proboszcz parafii. Przez długie lata sądzono, że Halifax kpt. Omylaka został jedynie uszkodzony i zaginął nad wodami Adriatyku, a w Banicy rozbił się Liberator kpt. Pluty z Olszyn. Dopiero badania terenowe prowadzone pod kierunkiem dr. Krzysztofa Wielgusa udowodniły ponad wszelką wątpliwość, że to Halifax rozbił się w Banicy. W 1980 r. przeniesiono szczątki lotników do kwatery lotników brytyjskich na Cmentarzu Wojskowym na Rakowicach w Krakowie.Niedaleko miejsca katastrofy w przysiółku Banica we wsi Krzywa stoi Pomnik Lotników Polskich, którym od lat zajmuje się i bada losy załóg z Banicy i Olszyn historyk regionalista i społecznik Aleksander Gucwa.
Organizatorzy:
Stowarzyszenie MANKO – Głos Seniora
Gmina Przyjazna Seniorom – Ogólnopolska Karta Seniora
Międzynarodowy Instytut Rozwoju Społecznego
Solidarni z Seniorami – Razem Damy Radę!
Zadanie jest współfinansowane ze środków Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej otrzymanych w ramach programu wieloletniego na rzecz Osób Starszych “Aktywni+” na lata 2021-2025.