• 8 listopada 2024 03:52

Znamy wyniki II edycji konkurs „Opiekun Seniora”

paź 8, 2020 #konkurs, #Senior, #seniorzy

Wybrano najlepszego profesjonalnego Opiekuna Seniora, Wolontariusza oraz Przyjaciela Seniora Roku 2019

Druga edycja ogólnopolskiego konkursu Opiekun Seniora 2019 dobiegła końca. Spośród kandydatów, którzy przeszli do II tury jury wyłoniło trójkę laureatów w kategoriach: Profesjonalny Opiekun, Wolontariusz oraz Przyjaciel Seniora. Nagrody powędrowały do Zofii Benecke, Katarzyny Raczykowskiej i Heleny Wójcik. Patronem medialnym konkursu jest magazyn Ogólnopolski Głos Seniora.

Konkurs Opiekun Seniora powstał z inicjatywy portalu „Czas dla Seniora” we współpracy z Fundacją Jolanty Kwaśniewskiej „Porozumienie Bez Barier”. Ambasadorkami drugiej edycji konkursu zgodziły się zostać: piosenkarka Irena Santor oraz dziennikarka Beata Tadla. Głównym partnerem merytorycznym jest firma Promedica24, świadcząca w Europie usługi z zakresu opieki nad osobami starszymi i niesamodzielnymi.

„O tym jak potrzebny jest zawód opiekuna przekonujemy się każdego dnia w naszej pracy, a biorąc pod uwagę demografię zapotrzebowanie na tego typu usługi będzie coraz większe. Nie jest to łatwa praca, bywa niewdzięczna i wymagająca, ale jednocześnie jest niezwykle satysfakcjonująca. Uświadamia nam jak bardzo jesteśmy sobie nawzajem potrzebni – kontaktu z drugim człowiekiem nie da się niczym zastąpić, a w obecnej sytuacji wydaje się to jeszcze ważniejsze. A jednak zawód opiekuna wciąż nie jest właściwie doceniany. Bardzo chcielibyśmy to zmienić, stąd nasz udział w konkursie „Opiekun Seniora” – mówi Agnieszka Niedziela z Promedica24.

Ideą konkursu Opiekun Seniora jest wyróżnienie i nagrodzenie wszystkich, którzy zarówno w pracy zawodowej, jak i w bezinteresownych działaniach wolontaryjnych wspierają osoby starsze. Wśród zgłoszonych osób znaleźli się pracownicy Domów Opieki, Miejskich Ośrodków Pomocy Społecznej, Stowarzyszeń, a także pielęgniarki, fizjoterapeuci i opiekunowie zawodowi, których zaangażowanie w opiekę nad seniorami jest ponadstandardowe.

„Rolą tego konkursu jest to, żeby pokazać, że naprawdę dzieją się niesamowite rzeczy na rzecz seniorów, jest mnóstwo świetnych inicjatyw, sami seniorzy podejmują się przeróżne działania – z racji swojej funkcji wiem o tym, ale i tak zaskakuje mnie wciąż, jak wiele osób po 60 roku życia oddaje swój czas i serce innym seniorom. Warto to pokazywać także innym” – mówi Celina Maciejewska, rzecznik ds. seniorów w łódzkim Urzędzie Miasta.  

Finałową trójkę laureatów wyłoniło eksperckie jury w składzie:

  • Jolanta Kwaśniewska, Prezeska Fundacji „Porozumienie bez Barier”
  • prof. Tomasz Kostka, były konsultant krajowy w dziedzinie geriatrii, kierownik Kliniki Geriatrii Katedry Nauk Klinicznych Uniwersytetu Medycznego w Łodzi
  • prof. Maria Barcikowska, kierownik Zespołu Kliniczno-Badawczego Chorób Zwyrodnieniowych CUN Instytutu Medycyny Doświadczalnej i Klinicznej PAN,
  • prof. Barbara Bień, kierownik Kliniki Geriatrii UM w Białymstoku, konsultant województwa podlaskiego w dziedzinie geriatrii
  • Celina Maciejewska, Rzecznik ds. seniorów, Łódź
  • Monika Wysocka, Redaktor naczelna portalu „Czas dla Seniora”, współorganizator konkursu.

– Tegoroczna edycja Konkursu Opiekun Seniora była jak zwykle wyjątkowa. Zgłoszono tak wiele fantastycznych osób, że każdego z nich moglibyśmy Państwu szeroko zaprezentować i o każdym opowiedzieć dużo wspaniałych, ciepłych, wzruszających rzeczy – podkreśla Jolanta Kwaśniewska, Prezeska Fundacji „Porozumienie bez Barier”.

– Wszyscy którzy zostali zgłoszeni do tegorocznej edycji konkursu zasługują na najwyższy szacunek i uznanie” – dodaje prof. Tomasz Kostka, były konsultant ds. geriatrii, juror konkursu.

A jak zauważa inna jurorka prof. Barbara Bień, kierownik Kliniki Geriatrii UM w Białymstoku, konsultant województwa podlaskiego w dziedzinie geriatrii opiekunowie zgłoszeni do konkursu stanowią przysłowiowy „czubek góry lodowej”, bo wielu cudownych opiekunów pozostaje bezimienna.

Inaczej niż zwykle

Zdaniem prof. Marii Barcikowskiej kierownika Zespołu Kliniczno-Badawczego Chorób Zwyrodnieniowych w Instytucie Medycyny Doświadczalnej i Klinicznej PAN, pomimo pandemii seniorzy wciąż potrzebowali swoich opiekunów, może nawet bardziej. „I warto o nich mówić, bo to jest naprawdę bardzo trudny zawód, który wymaga – poza profesjonalnym przygotowaniem – także specjalnych cech osobowości. Nie każdy człowiek może się tego po prostu wyuczyć, trzeba mieć podejście do chorego, wielkie pokłady empatii, umiejętność współczucia i sympatii do starszego człowieka” – wylicza jurorka.

Organizatorzy zaplanowali uroczystą galę podczas, której chcieli spotkać się z uczestnikami konkursu, aby pokazać im, że to co robią jest dostrzegane i doceniane.

„Pandemia pomieszała nam wszystkim szyki, ogromnie żałuję i przepraszam, że nie będziemy mieli okazji spotkać się twarzą w twarz, jak w poprzednim roku” – mówi Prezeska Fundacji Porozumienie bez Barier Jolanta Kwaśniewska, współorganizator Konkursu Opiekun Seniora 2019.

 „W tym roku konkurs przebiegał inaczej niż zaplanowaliśmy. Wyczekiwana gala, podczas której mieliśmy spotkać się z wyróżnionymi uczestnikami konkursu, nagrodzić laureatów, poznać nawzajem i spędzić miłe chwile nie mogła odbyć się ani w maju, jak zaplanowaliśmy, ani nawet we wrześniu na co bardzo liczyliśmy. Do ostatniej chwili mieliśmy nadzieję, że się uda, dlatego tak długo zwlekaliśmy z zakończeniem konkursu. Wiem, że niektórzy byli już zaniepokojeni, ale nie zapomnieliśmy o Was! Mamy nadzieję, że drobiazgi, które rozesłaliśmy do uczestników konkursu, sprawiły im choć odrobinę radości” – mówi Monika Wysocka, redaktor naczelna portalu „Czas dla Seniora”, organizator konkursu.

To doskonały moment, żeby podziękować  darczyńcom: Domu Wydawniczemu Rebis i Oficynie wydawniczej SILVER oraz fundatorowi głównych nagród firmie Promedica 24.

Swoją wdzięczność za wsparcie wyrażamy też patronom konkursu: Światowemu Instytutowi Słuchu, Stowarzyszeniu mali bracia Ubogich, Fundacji EuropaColon Polska, Fundacji Zaczyn, Instytutowi Zarządzania w Ochronie Zdrowia Uczelni Łazarskiego, Instytutowi Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej, Naczelnej Izbie Pielęgniarek i Położnych, Polskiemu Towarzystwu Medycyny Paliatywnej.

Poznajcie najlepszych

„Niezwykle ciężko było wybrać tych najlepszych z najlepszych. To ogromnie trudne zadanie, obarczone pewną niesprawiedliwością wobec pozostałych uczestników konkursu. Dlatego musimy przyjąć, że nagradzani są reprezentantami wspaniałej grupy ludzi – o ogromnej wrażliwości i wielkim sercu. Z niecierpliwością czekałam w tym roku na kolejne zgłoszenia, bo wiedziałam, że znowu będzie mi dane obcować z ludźmi wyjątkowymi. I nie pomyliłam się. To prawdziwy zaszczyt Was poznać” – mówi Monika Wysocka, redaktor naczelna portalu „Czas dla Seniora”, współorganizator konkursu.

Nagrody główne przyznano Zofii Benecke (Profesjonalny Opiekun Seniora), Helenie Wójcik (Wolontariusz) oraz Katarzynie Raczykowskiej (Przyjaciel Seniora).

Opiekun Roku 2019, Zofia Benecke – od kilku lat zajmuje się profesjonalną opieką nad chorymi seniorami. Specjalizuje się w opiece nad osobami z chorobami nowotworowymi, z ograniczoną mobilnością, zaawansowaną demencją oraz chorobą Parkinsona. Oprócz codziennej pielęgnacji stara się być dla nich towarzyszką, powiernikiem i wsparciem. Takie podejście do podopiecznych sprawia, że nadaje nową jakość usług opiekuńczych.

Wyróżniona w kategorii Wolontariusz Helena Wójcik ma 82 lata, a mimo to przed pandemią codziennie wraz z mężem pokonywała 50 km, aby w Domu Opieki Józefina pomagać w opiece nad pensjonariuszami – osobami często z zaawansowanym otępieniem, obciążonych chorobami demencyjnymi dla których często jest równolatką lub nawet przewyższa ich wiekiem. Zawsze uśmiechnięta, cierpliwa, empatyczna. Bardzo lubiana zarówno przez podopiecznych jak i cały personel.

Katarzyna Raczykowska, nagrodzona w kategorii Przyjaciel Seniora, pomimo swojej choroby niezwykle aktywnie działa na rzecz seniorów na Śląsku – w ramach Stowarzyszenia “Seniorzy i Przyjaciele” zorganizowała ponad 150 spotkań dla seniorów, wydarzeń, wystaw rękodzieła seniorów itp.. Zajmuje się też doradztwem dla seniorów i ich bliskich, prowadzi na Facebooku grupę dla seniorów “Śląscy Seniorzy”, bloga, 2 fanpage i podcast.

 „Z głębi serca wszystkim Wam najserdeczniej dziękuję, laureatom gratuluję i życzę przede wszystkim zdrowia, sił i miłości. I trochę więcej szacunku za Waszą niezwykłą postawę i oddanie dla tych, którymi się opiekujecie. Wszystkiego dobrego i mam nadzieję – do prawdziwego spotkania!” – dodaje Prezeska Fundacji Porozumienie bez Barier Jolanta Kwaśniewska.

Sylwetki nagrodzonych i wyróżnionych są dostępne pod adresem: https://czasdlaseniora.pl/konkurs-opiekun-seniora/sylwetki-kandydatow/

Więcej informacji o konkursie na: https://czasdlaseniora.pl/konkurs-opiekun-seniora/

O Promedica24

Grupa Promedica24 jest liderem opieki domowej w Europie. Od 14 lat świadczy usługi na terenie Niemiec, Wielkiej Brytanii i Polski. Firma jest profesjonalną alternatywą dla domów opieki, której celem jest zapewnienie najwyższej jakości usług opiekuńczych. Promedica24 jest certyfikowaną firmą w zakresie rekrutacji opiekunek osób starszych oraz zarządzania jakością w opiece nad osobami niesamodzielnymi.

Dzięki zapewnianiu legalnej formy współpracy i organizacji pobytu za granicą ponad 37 tysięcy opiekunek i opiekunów zdecydowało się podjąć współprace z Promedica24. Grupa może pochwalić się współpracą z setkami partnerów na kilku rynkach w Europie. To co wyróżnia firmę to doświadczenie, elastyczność, profesjonalizm i ogromna wrażliwość na potrzeby klientów. Misją Promedica24 jest opieka na najwyższym poziome, dlatego dokładane są wszelkie starania, aby rekrutować i podnosić kwalifikacje kadry opiekuńczej.

Więcej informacji znajduje się na stronie internetowej www.promedica24.com.pl

O Fundacji „Porozumienie bez Barier”

Fundacja charytatywna założona przez Jolantę Kwaśniewską która działa nieprzerwanie do dziś od 1997 roku. W marcu 2004 roku Fundacja otrzymała status Organizacji Pożytku Publicznego. W 2013 roku Fundacja zaangażowała się w prowadzenie autorskiego programu pod nazwą „Oswajanie starości”, którego kluczowym założeniem przedsięwzięcia jest wymiana doświadczeń międzypokoleniowych poprzez nawiązanie i prowadzenie dialogu.

W 2015 r. w ramach programu „Oswajanie starości” Fundacja zainicjowała projekt „Kąciki Babci i Dziadka”, w ramach którego przeobraża przestrzenie w domach pomocy społecznej, tworząc przyjazne, w ciepłym klimacie pokoje. Kolejnym projektem” jest poradnik kierowany przede wszystkim do osób dojrzałych pod tytułem „Jedz zdrowo, ćwicz z głową, żyj szczęśliwie” wydany przez Wydawnictwo Burda Książki. W książce znajdują się nie tylko proste i niedrogie potrawy na każdą kieszeń, ale również zestaw ćwiczeń dla osób starszych.

Więcej na stronie: https://fpbb.pl

Skip to content